Europa
Europa
Wbrew temu, co intuicyjnie odczuwa większość Europejczyków, eksperci nie są jednomyślni co do określania Europy kontynentem. Tak naprawdę Europa jest tylko półwyspem odchodzącym od Azji, a postrzeganie jej jako niezależnego kontynentu wynika bardziej z jej odrębności kulturowej niż z charakterystyki geograficznej. Brak jest stałych, logicznych granic dzielących Europę i Azję, ale często wyznacza się taką granicę wzdłuż Uralu i przez cieśninę Bosfor, zgodnie z czym tylko niewielka część Turcji należy do Europy. Podobne niejasności towarzyszą przynależności Grenlandii, która politycznie związana jest z Europą, ale geograficznie przynależy do Ameryki Północnej.
![](/ibepublic/.imaging/focalpoint/4-3/1920x/dam/jcr:dcc3cb5f-d4db-4fc5-b188-fc23883bc9f5/Austria_Vienna_ParliamentAndAthenaFountain_01_XTS.jpg)
Geografia
Geograficznie Europa, a raczej subkontynent Eurazji, przypomina trochę rampę skateboardingową, na której północnym i południowym krańcu wyrastają góry, a pośrodku rozciąga się wielka żyzna płaszczyzna. Obiegowa opinia, że pod względem przyrodniczym i krajoznawczym Europa jest niezbyt ciekawa, jest zupełnie nieuzasadniona. Już rzut oka na globus wystarczy, aby zobaczyć, że przyjemny, umiarkowany klimat, dający Europejczykom niezwykle korzystne i wyjątkowe warunki życia, to na naszej planecie raczej wyjątkowe zjawisko. Na kontynencie występuje kilka wulkanów – na Islandii i we Włoszech – lodowce w Alpach Szwajcarskich, na Islandii i oczywiście na Grenlandii. Do tego dochodzi niezwykłość norweskich fiordów, które wrzynają się w strome zbocza gór, a ich długość i głębokość nie mają sobie równych w żadnym innym miejscu na Ziemi. W przeszłości 90% obszaru Europy porastały lasy, jednak ze względów użytkowych większość naturalnych terenów leśnych została zamieniona w ziemię uprawną i pastwiska. Uprzemysłowiona gospodarka rolna wpłynęła na środowisko naturalne zwierząt, a gatunki takie jak niedźwiedź polarny, wilk czy niedźwiedź brunatny, które dawniej występowały niemal na całym obszarze Europy, prawie wyginęły.
![](/ibepublic/.imaging/focalpoint/4-3/1920x/dam/jcr:400d5dda-99ff-47db-a18b-81d827ae310a/Albania_Berat_CobbledStreet_01_XTS.jpg)
Historia
Ludzka przedsiębiorczość nie miała jednak wyłącznie negatywnych konsekwencji. W Europie powstała przecież obecna koncepcja naszej demokracji, której idea wywodzi się ze starożytnej Grecji, gdzie narodziła się polityka i filozofia. Większa część świata przejęła koncepcję systemu prawnego czy organizacji społeczeństwa od Imperium Rzymskiego. Nie należy zapominać, że swoje piętno na historii Europy odcisnęły również wyprawy krzyżowe i działalność misyjna.
Ale zanim można było rozpocząć misje, trzeba było odkryć nowe lądy. Przełom XV i XVI wieku to w historii Europy czas wielkich odkryć geograficznych. Tych samych czasów sięga też zjawisko kolonializmu. Dzięki podbojom rozwinął się handel, na czym wzbogaciły się imperia kolonialne – większość mocarstw europejskich. Najnowsze czasy Europy ukształtowały dwie wojny światowe, a już całkiem obecne – zmiany polityczne w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, które odzyskały suwerenność i wstąpiły do Unii Europejskiej.
![](/ibepublic/.imaging/focalpoint/4-3/1920x/dam/jcr:784b4e2b-c9ac-4e95-9466-a1c7564df26c/Italy_Campania_Amalfi_07_XTS.jpg)
Podróżowanie po Europie
We wszystkich krajach Europy turysta może zaspokoić swoje potrzeby wakacyjnych wrażeń. Północna część Europy jest doskonałym miejscem do kontemplowania natury i tropienia śladów dzikich zwierząt. W południowej Europie atrakcją będą wspaniałe zabytki i wypoczynek nad wodą, a w Europie Wschodniej – rejs po szerokich rzekach pośród gęstych lasów. Oryginalnych wrażeń nie trzeba szukać na dalekich wyprawach. Można przecież poczuć sprzyjającą relaksowi atmosferę Alhambry i Andaluzji czy oderwać się od rzeczywistości w niezliczonych salach Pałacu Zimowego w Sankt Petersburgu.