Karaiby
Osoby stroniące od plaż nie powinny zbliżać się do Karaibów. Słońce i szum palm są nieodłącznymi towarzyszami wakacji na tych wyspach.Dzięki czasom kolonializmu, wpływom brytyjskim, francuskim, hiszpańskim, holenderskim i duńskim oraz kulturze Indian, Afrykanów i Europejczyków Karaiby dostarczają niesamowicie bogatych wrażeń. Najlepszą formą zwiedzania tych rajskich wysp jest rejs wycieczkowy.
Powierzchnia
239.681 km²
Ludność
43,5 mln
Najludniejsze kraje Karaibów
- Kuba – 11,2 mln
- Dominikana - 10,6 mln
- Haiti - 10,5 mln
- Portoryko - 3,6 mln
- Jamajka - 2,9 mln
Ciekawostki
Karaibowie to rdzenny lud Ameryki, który niegdyś zamieszkiwał Małe Antyle na Karaibach.
Z 7 000 Wysp Karaibskich tylko 2% jest zamieszkiwana na stałe.
Geografia Karaibów
Karaiby, dawniej zwane Indiami Zachodnimi, składają się z wysp położonych na wschód od Ameryki Środkowej. Rozciągają się na długości ponad 4 000 km i oddzielają Ocean Atlantycki od Morza Karaibskiego i Zatoki Meksykańskiej. Geograficznie Karaiby zaliczane są do regionu Ameryki Północnej. Są to w większości państwa wyspiarskie lub terytoria zależne. Łącznie Wyspy Karaibskie liczą ponad 7 000 wysp i wysepek. Część z nich jest zamieszkana, ale większość nie na stałe. Wiele wysp ma pochodzenie wulkaniczne, a pasma górskie to wulkany, niektóre nadal czynne. Aktywne wulkany są na Haiti, Saint Lucia i Portoryko. Część wysp ma pochodzenie koralowe, np. Bahamy, Aruba czy Kajmany. Większość wysp otoczona jest piękną rafą koralową, można tu więc zobaczyć ryby we wszystkich kolorach tęczy oraz małe i wielkie żółwie. Na lądzie podróżuje się pośród uśpionych wulkanów, zieleni bananowców i po pustynnych terenach porośniętych kaktusami lub odpoczywa na białych piaskach koralowych plaż.
Historia Karaibów
Karaiby zostały odkryte przez żeglarza i podróżnika Krzysztofa Kolumba w 1492 roku, kiedy zszedł on na ląd na San Salvador, wyspie Bahamów, myśląc, że dopłynął do Indii. Po tym odkryciu kontynuował wyprawy do regionu, który nazwano Indiami Zachodnimi. Pierwszy pobyt hiszpańskich odkrywców na wyspach był krótki, ale zapoczątkował długotrwały okres kolonizacji, który doprowadził do całkowitego wyniszczenia ludów i plemion tubylczych, tj. Indian Arawak, Taino i Karaibów. W XVIII w. prawie wszystkie wyspy Indii Zachodnich były już koloniami europejskimi, a w ich krajobrazie dominowały plantacje trzciny cukrowej, kawy, tytoniu i innych roślin. Uprawą ziemi zajmowali się niewolnicy, sprowadzeni głównie z Afryki Zachodniej. To dlatego dziś ponad połowa ludności Karaibów jest ciemnoskóra lub ma pochodzenie mieszane (Mulaci). Na początku XIX w. przez Karaiby przetoczyła się fala ruchów niepodległościowych. W 1804 roku proklamowano powstanie Cesarstwa Haiti. Następnie niepodległość ogłosiła Dominikana, a po niej Kuba. W kolejnych latach powstało mnóstwo kolejnych małych państewek. Pojedyncze wyspy, takie jak Martynika, Antyle Holenderskie czy Brytyjskie Wyspy Dziewicze, nadal są zależnymi terytoriami zamorskimi lub terytoriami o specjalnym statusie.
Podróżowanie po Karaibach
Miejsce, w którym się znajdziesz, pewnie wywoła nieśmiałe marzenie o zostaniu rozbitkiem statku, wyrzuconym na brzeg i poddanym próbie samotnego życia na bezludnej wyspie, tylko w otoczeniu piasku, wody i palm. Planując urlop na Karaibach, należy spodziewać się atmosfery relaksu, radości życia, zapachów kreolskich przypraw, cudownych koralowych plaż, smaku rumu i cygar. Można nawet poznać historię duńskiej kolonii na wyspie Saint Thomas. Spróbować dostrzec małpy zielone na Barbadosie. Wypróbować zjazd wodospadami na Dominikanie, poszukując ich źródeł w górach. Wczuć się w rytm muzyki reggae na Jamajce i zapleść włosy w grube dredy. Zachwycić się feerią kolorów ryb i koralowców na rajskiej rafie wokół Bonaire. Skosztować bagietek, croissantów i egzotycznych drinków na Martynice. Rozkoszować się aromatami na targu w Grenadzie – rajskiej wyspie przypraw. Albo klasycznie odpoczywać na piaszczystych plażach osłoniętych palmami kokosowymi na dowolnej wyspie Karaibów.