Wybierz się w podróż na Kubę
Większości osób Kuba kojarzy się z rumem, rewolucją i grubymi cygarami. Warto jednak wyjść poza ten stereotypowy wizerunek, a dostrzeże się wtedy piękne, historyczne miasta kolonialne, interesujące zbiory muzealne i niebiańskie, dziewicze plaże. Życie pulsuje tu w wiecznym rytmie salsy, jest mnóstwo pięknych krajobrazów, zielonych plantacji trzciny cukrowej i murali uwieczniających komendanta Che Guevarę. Żaden turysta nie pogardzi tutejszymi cygarami i rumem.
Liczba ludności
11,2 mln
Stolica
Hawana
Język
Hiszpański
Ciekawostki
Na Kubie mieszkał Ernest Hemingway i tu powstały jego dwa bardzo znane dzieła: „Komu bije dzwon” i „Stary człowiek i morze”.
Słynny rum Bacardi był kiedyś produktem kubańskim, ale po rewolucji producent postanowił przenieść fabrykę do Portoryko.
Środowisko naturalne i geografia Kuby
Kuba to największa wyspa na Karaibach. Ma długość 1200 km i położona jest pomiędzy Morzem Karaibskim a Oceanem Atlantyckim. Najbardziej wysunięty na północ kraniec wyspy oddalony jest o 150 km od Florydy, a zachodni leży w podobnej odległości od półwyspu Jukatan w Meksyku. Północna część Kuby jest płaska, a w kierunku południowym i wschodnim teren wznosi się, tworząc porośnięte świeżą zielenią pasmo gór. Najwyższy punkt wyspy to Pico Turquino (2005 m n.p.m.). Pomimo że oba dłuższe wybrzeża oddalone są od siebie w najszerszym miejscu tylko o 191 km, są zupełnie inne. Wybrzeże północne dzięki przybrzeżnej rafie koralowej ma biały piasek; południowe jest bagniste. Od północy Kubę otaczają liczne, znacznie mniejsze wyspy. Jest ich ponad 4000. Cały kraj ma klimat wilgotny, równikowy, od maja do października wręcz tropikalny. W lipcu, który jest najcieplejszym miesiącem, średnie temperatury dochodzą do 28°C, a w styczniu do 22°C. Północny brzeg nawiedzają potężne cyklony.
Ludność i historia Kuby
Większość 11-milionowego społeczeństwa Kuby stanowią Mulaci, którzy są potomkami białych hiszpańskichkolonizatorów i czarnych niewolników afrykańskich. Pierwszym Europejczykiem, który dotarł na Kubę, był Krzysztof Kolumb. Zszedł on na ten ląd podczas swojej pierwszej wyprawy w roku 1492. Od jego odkrycia kolonizacja nabrała tempa i szybko doprowadzono do zagłady rdzennej ludności. Niebawem jednak zaludnienie wzrosło, ponieważ na wyspę zaczęto sprowadzać afrykańskich niewolników do pracy na nowo założonych plantacjach kawy i trzciny cukrowej. Surowe i bezwzględne rządy Hiszpanów, oparte na poddaństwie i niewolnictwie, doprowadziły do wielu powstań i ciągłego napięcia. Aby usunąć Hiszpanów z wyspy, Kubańczycy musieli wspomóc się interwencją USA, co nastąpiło w 1898 roku, po wojnie amerykańsko-hiszpańskiej.
Cztery lata po wojnie pod panowaniem administracji USA proklamowano niepodległą republikę. Nadzór USA nad Kubą zakończył się dopiero wraz z nastaniem rządów Fidela Castro w 1959 roku, po zwycięstwie rewolucji. Oznaczała ona koniec rządów wcześniejszego dyktatora, Fulgencia Batisty, ale doprowadziła do podporządkowania Związkowi Radzieckiemu. Stany Zjednoczone nie zrezygnowały jednak ze swoich wpływów na Kubie: na południowym wschodzie wyspy nadal funkcjonuje kontrowersyjna baza wojskowa Guantanamo. Powstała ona w 1903 roku w wyniku porozumienia, które zapewniało kontrolę USA nad polityką rządu kubańskiego. Przez kilkadziesiąt lat rządów Fidela Castro na Kubie narastało niezadowolenie. Od czasu rewolucji z kraju wyemigrowało ponad milion Kubańczyków, głównie na Florydę, ale także do Meksyku. Pod rządami Castro znacznie poprawiły się jednak warunki socjalne i poziom edukacji. Przed rewolucją ponad połowa Kubańczyków była analfabetami. Rząd wprowadził kampanię ukrócenia korupcji i walki z analfabetyzmem, dzięki czemu dzisiaj Kuba może się poszczycić nie tylko bezpłatnym, ale i najlepszym w całej Ameryce Łacińskiej systemem edukacji.
Wakacje na Kubie
Podczas pobytu na Kubie należy wczuć się w tutejszy rytm życia i podejście do codziennych spraw – tu wszystko dzieje się w swoim czasie. Sprzyja to relaksowi, ale Kuba oferuje znacznie więcej, tj. życie kulturalne, prawdziwą żywą scenę muzyczną, wielobarwną sztukę plakatową i całoroczny karnawał. Kraj obfituje w piękne krajobrazy, interesującą architekturę kolonialną i niebiańskie plaże. Prawdziwą perłą jest miasto Trinidad de Cuba, w którym można włóczyć się pomiędzy dobrze zachowanymi zabytkami kolonialnymi i po egzotycznych plażach albo wybrać się na snorkeling w Morzu Karaibskim. Stolica Kuby, Hawana, liczy dwa miliony mieszkańców i jest największym miastem Karaibów. Po ulicach krążą tu wielkie amerykańskie samochody z lat 50., zardzewiałe rosyjskie łady, wozy ciągnięte przez konie i chińskie rowery. Stare miasto, La Habana Vieja, założone jeszcze w XVI w., zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Trudno się temu dziwić, gdy przemierza się wąskie brukowane uliczki, podziwiając ciężkie drewniane drzwi i balkony z kutego żelaza. Na najstarszym placu Hawany, Plaza de Armas, stoi drzewo upamiętniające pierwsze wybory do rady miasta. Mieszkańcy Hawany przypisują mu magiczną moc. Plac otoczony jest pięknymi, zabytkowymi budowlami, takimi jak Castillo de la Real Fuerza, czyli najstarszy fort Hawany, czy El Palacio de los Capitanes Generales – barokowy pałac ukończony w 1791 roku, w którym mieścił się urząd gubernatora tej kolonii.
Absolutną koniecznością są odwiedziny w jednej z kubańskich fabryk wytwarzających cygara. Można tu przyjrzeć się, jak ręcznie zwijany jest tytoń, i posłuchać o Indianach, którzy nauczyli Europejczyków palenia cygar, przyczyniając się do rozprzestrzenienia tego zwyczaju na cały świat. Jeżeli chcesz znaleźć się bliżej natury, polecamy wycieczkę do doliny Viñales. Bujna roślinność tej okolicy sprawia, że krajobraz jest tu najpiękniejszy. Skały, które zobaczysz na wyspie, są bardzo wiekowe, a ich kształt przez setki lat rzeźbił wiatr i woda, żłobiąc setki jam i otworów, podziemnych rzek i stalaktytów o niezwykłych kształtach. Niektóre groty były kiedyś zamieszkiwane przez Indian. W okolicznych dolinach uprawiana jest kawa i najlepszy na świecie tytoń zwany „vueltabajo”. W okolicy wznoszą się góry wapienne. Nieodzownym elementem wakacji na Kubie jest biurokracja, która może utrudnić wszelkie najprostsze działania. Należy być na to przygotowanym, wykazać się tolerancją i dobrym humorem. Tylko w ten sposób urlop w jednym z najbardziej wyjątkowych miejsc w Ameryce Północnej będzie prawdziwą przyjemnością.