Wybierz się w podróż do Indonezji
Indonezja, największy kraj wyspiarski na świecie, składa się z 13 tysięcy wysp, od małych niezamieszkanych atoli po wyspy liczące 100 milionów mieszkańców. Na turystów czekają lasy deszczowe, zamieszkane przez orangutany i ludność plemienną, malownicze rafy koralowe, wulkany z niezwykłymi jeziorami kraterowymi, rajskie plaże i rezerwaty przyrody, w których żyją rzadkie gatunki zwierząt, takie jak nosorożec jawajski, tygrys sumatrzański i waran z Komodo.
Liczba ludności
258 mln
Stolica
Dżakarta
Język
Indonezyjski i dialekty lokalne
Ciekawostki
Pierwszym Europejczykiem, który stanął na indonezyjskiej ziemi w roku 1293, był Marco Polo.
Indonezja jest jednym z najstarszych krajów świata ze śladami bytności człowieka. Na wyspie Jawa znaleziono skamieliny, które mogą mieć nawet 5 milionów lat.
Historia Indonezji
Tysiące indonezyjskich wysp zamieszkuje łącznie ponad 200 milionów ludzi. Ponad połowa z nich mieszka na wyspie Jawa, mimo że wyspa ta stanowi zaledwie 6% całej powierzchni kraju. Główną religią w Indonezji jest islam i dlatego Indonezyjczycy są największą grupą muzułmanów na świecie. Islam został tu wprowadzony przez muzułmańskich handlarzy w XV wieku. Pierwotnie Indonezja składała się z szeregu królestw pozostających pod wpływem hinduizmu, a następnie przeszła pod panowanie potężnych królestw Śriwidźaja i Majahapit, które sprawowały swe rządy z, odpowiednio, Sumatry i Jawy. W roku 1602 Holandia utworzyła swoją handlową Kompanię Wschodnioindyjską i przejęła rządy w kraju na kolejne 300 lat. Ostatecznie Holendrzy został zmuszeni do opuszczenia Indonezji przez zdeterminowane ruchy niepodległościowe. Ulegająca ciągłym zmianom historia pozostawiła około 300 różnych grup etnicznych i kulturowych o różnych wpływach z każdego zakątka świata. Ten kulturowy eklektyzm dobrze ilustrują liczne elementy z mitologi hinduskiej, obecne w muzułmańskim teatrze cieni, wayang kulit.
Podróżowanie po Indonezji
Piękna, dziewicza przyroda Indonezji oraz dawne buddyjskie i hinduskie świątynie stanowią nieodpartą pokusę dla turystów. W kulturowej stolicy Jawy, Yogyakarcie, znajdują się dwa z największych obiektów sakralnych, buddyjska świątynia Borobudur i hinduistyczny zespół świątynny Prambanan. Bali jest jedyną wyspą Indonezji, na której wyznawany jest hinduizm. Pocztówki wysyłane rodzinie i znajomym, na których zobaczyć można zarówno religijne ceremonie, jak i miejscowe plaże, sprawią, że każdy poczuje nutkę zazdrości. To tutaj znajduje się także kompleks świątynny Gunung Kawi, którego cechą charakterystyczną jest dziesięć kilkumetrowej wielkości kapliczek wyrzeźbionych w skale. Czytaj więcej: Mapa Indonezji. Wyspa Lombok nie jest tak nowoczesna jak pozostałe indonezyjskie wyspy. Można tu znaleźć idylliczne zakątki, małe rybackie wioski, przepiękne plaże i spokojną, kojącą atmosferę. Miłośnikom przyrody Indonezja ma wiele do zaoferowania. Z miejscowymi rybakami można się wybrać na rejs wokół licznych malutkich wysepek. Na wyspach Kai można odpocząć na niebiańskich plażach w otoczeniu kolorowych ptaków. Na Sumatrze można poczuć dreszczyk emocji, udając się na wyprawę przez dżunglę pełną labiryntów, gigantycznych kwiatów i sumatrzańskich orangutanów, które poza tym miejscem nie występują nigdzie indziej na świecie, a nad jeziorami Kelimutu poszaleć z obiektywem. W kraterze wygasłego wulkanu śpią kraterowe jeziora, które mienią się wspaniałymi kolorami, od turkusu po brąz. Gdy zatęsknimy za wielkomiejskim życiem, najlepszym miejscem do podładowania akumulatorów będzie Dżakarta – miasto, które nie śpi i zaraża swoją energią.