Bliski Wschód
Na obszarze Bliskiego Wschodu powstały trzy wielkie religie monoteistyczne. Podwaliny judaizmu sięgają tysiąca lat przed Chrystusem, kiedy Salomon wybudował na górze Moria świątynię ku czci Boga Jahwe.Z Jerozolimy wywodzi się również chrześcijaństwo, natomiast centrum religijnym islamu jest Mekka i Medyna w Arabii Saudyjskiej. Obecnie na Bliskim Wschodzie przeważa ludność wyznająca islam. W całym regionie występuje mniejszość chrześcijańska, a wyznawcy judaizmu mieszkają głównie w Izraelu.
- Iran - 82 mln
- Irak - 38 mln
- Arabia Saudyjska - 28 mln
- Jemen - 27 mln
- Syrien - 17 mln
Geografia Bliskiego Wschodu
Krajobraz Bliskiego Wschodu jest w zasadzie płaski. W Turcji, Iranie i Jemenie są niewielkie góry, które nieznacznie podnoszą średnią wysokość geograficzną. Najwyższy punkt tego regionu to Demawend w Iranie – wulkan o wysokości 5 610 m n.p.m. Na pograniczu Izraela i Jordanii leży Morze Martwe, będące słonym jeziorem bezodpływowym. Położone jest w tektonicznym Rowie Jordanu, a wysokość lustra wody wynosi tu 418 m p.p.m., co czyni ten akwen najniżej położonym miejscem na Ziemi. Rozległe obszary Bliskiego Wschodu pokrywa pustynia, a opowieści o Beduinach palących fajki wodne i przemierzających karawanami wielbłądów piaszczyste tereny nie są wcale przekoloryzowane. Koczownicze plemiona Beduinów zamieszkują nadal tereny Syrii, Iraku, Jordanii i Arabii Saudyjskiej, gdzie prowadzą życie zgodne z wielowiekową tradycją.
Określenie „Bliski Wschód” powstało dość niedawno i zastąpiło wcześniejszą nazwę Lewant. Brak jest dokładnej definicji, które państwa wchodzą w skład tego obszaru, lecz tradycyjnie obejmuje on państwa położone w południowo-zachodniej Azji. Czasami obejmuje się tą nazwą również kraje północnej Afryki. Określenia Bliski, Środkowy i Daleki Wschód to typowy przykład nazwy europocentrycznej. Pod względem kulturowym zdecydowaną większość mieszkańców tych terenów stanowi ludność arabskojęzyczna wyznająca islam. Bliski Wschód jest bardzo ważnym regionem gospodarczym, gdzie koncentruje się znaczna część światowego wydobycia ropy naftowej, dzięki której wzbogaciły się kraje na co dzień dotknięte suszą: Irak, Iran, Kuwejt, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie.