Bliski Wschód

Na obszarze Bliskiego Wschodu powstały trzy wielkie religie monoteistyczne. Podwaliny judaizmu sięgają tysiąca lat przed Chrystusem, kiedy Salomon wybudował na górze Moria świątynię ku czci Boga Jahwe.

Z Jerozolimy wywodzi się również chrześcijaństwo, natomiast centrum religijnym islamu jest Mekka i Medyna w Arabii Saudyjskiej. Obecnie na Bliskim Wschodzie przeważa ludność wyznająca islam. W całym regionie występuje mniejszość chrześcijańska, a wyznawcy judaizmu mieszkają głównie w Izraelu.

Powierzchnia 5.200.000 km²
Ludność 232 mln
Najludniejsze kraje Bliskiego Wschodu
  • Iran - 82 mln
  • Irak - 38 mln
  • Arabia Saudyjska - 28 mln
  • Jemen - 27 mln
  • Syrien - 17 mln
Ciekawostki
Na Bliskim Wschodzie znajduje się najniżej położone miejsce na Ziemi. Jest to wybrzeże Morza Martwego, leżące 417 m poniżej poziomu morza.
Zjednoczone Emiraty Arabskie przed 1971 rokiem nosiły nazwę Oman Traktatowy.

Geografia Bliskiego Wschodu

Krajobraz Bliskiego Wschodu jest w zasadzie płaski. W Turcji, Iranie i  Jemenie są niewielkie góry, które nieznacznie podnoszą średnią wysokość geograficzną. Najwyższy punkt tego regionu to Demawend w Iranie – wulkan o wysokości 5 610 m n.p.m. Na pograniczu Izraela i Jordanii leży Morze Martwe, będące słonym jeziorem bezodpływowym. Położone jest w tektonicznym Rowie Jordanu, a wysokość lustra wody wynosi tu 418 m p.p.m., co czyni ten akwen najniżej położonym miejscem na Ziemi. Rozległe obszary Bliskiego Wschodu pokrywa pustynia, a opowieści o Beduinach palących fajki wodne i przemierzających karawanami wielbłądów piaszczyste tereny nie są wcale przekoloryzowane. Koczownicze plemiona Beduinów zamieszkują nadal tereny Syrii, Iraku, Jordanii i Arabii Saudyjskiej, gdzie prowadzą życie zgodne z wielowiekową tradycją.

Określenie „Bliski Wschód” powstało dość niedawno i zastąpiło wcześniejszą nazwę Lewant. Brak jest dokładnej definicji, które państwa wchodzą w skład tego obszaru, lecz tradycyjnie obejmuje on państwa położone w południowo-zachodniej Azji. Czasami obejmuje się tą nazwą również kraje północnej Afryki. Określenia Bliski, Środkowy i Daleki Wschód to typowy przykład nazwy europocentrycznej.  Pod względem kulturowym zdecydowaną większość mieszkańców tych terenów stanowi ludność arabskojęzyczna wyznająca islam. Bliski Wschód jest bardzo ważnym regionem gospodarczym, gdzie koncentruje się znaczna część światowego wydobycia ropy naftowej, dzięki której wzbogaciły się kraje na co dzień dotknięte suszą: Irak, Iran, Kuwejt, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Morze Martwe, Izrael

Pokój i zamieszki na Bliskim Wschodzie

Od czasu II wojny światowej doniesienia w mediach często koncentrują się na wojnach i konfliktach w regionie Bliskiego Wschodu. Region ten jest jednym z punktów zapalnych na świecie, a wiele inicjatyw powstało po to, aby na tym niespokojnym obszarze umacniać pokój. „Mapa drogowa” dojścia do trwałego pokoju na Bliskim Wschodzie została opracowana przez międzynarodowych mediatorów w celu powstrzymania palestyńsko-izraelskiej kampanii przemocy. Większość inicjatyw pokojowych pokazuje niestety, że niezwykle trudno jest zaprowadzić nawet tymczasowy pokój w regionie tak mocno skonfliktowanym na tle religijnym i narodowościowym.

Atrakcje Bliskiego Wschodu

Podczas wycieczek po Bliskim Wschodzie gwarantowane są widoki przepięknych zachodów słońca na bezkresnych pustyniach, dziewicze plaże i obcowanie z biblijnymi nazwami miejsc, które zachwycają każdego, niezależnie od przekonań religijnych. Dubaj, w którym wciąż powstają niezwykłe obiekty budowlane, to miasto szejków i największa metropolia Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W ciągu krótkiego okresu miasto przemieniło się z małego ośrodka handlowego w ekstrawagancką metropolię bogatych elit podróżujących dla przyjemności. Co chwilę powstaje tu jakiś nowy prestiżowy projekt. Wycieczka po Izraelu jest jak powrót do przygotowań komunijnych: w uszach wciąż brzmią takie nazwy, jak Jerozolima, Betlejem, Nazaret... Izrael ma jednak znacznie więcej do zaoferowania niż zamierzchłe czasy i biblijne historie. Współczesność jest wszechobecna w nowych dzielnicach Jerozolimy oraz w niezliczonych restauracjach i klubach nocnych Tel Awiwu. Jeżeli interesują Cię tysiącletnie zabytki z czasów starożytnych, na Bliskim Wschodzie odnajdziesz ich całe mnóstwo. W szczególności warto odwiedzić ukryte w skałach miasto Petra. Domy, świątynie i grobowce wykute w skale tworzą niezwykłą atmosferę tego miejsca, które od III w. p.n.e. do I w. n.e. było stolicą królestwa Nabatejczyków. Z powodu usytuowania i trudnego dostępu miasto przez ponad 600 lat leżało w zapomnieniu i zostało odkryte dopiero w 1812 roku. W Iranie ulegniesz fascynacji pięknem ruin miast dawnej Persji, a wzrok będzie błądził pośród niezliczonych, misternie wykonanych niebieskich mozaik Isfahanu. Pomyśl o rejsie wycieczkowym po Zatoce Perskiej, wizycie w małym, bogacącym się na ropie kraju-wyspie Bahrajn czy w sułtańskim Omanie z najstarszym na Bliskim Wschodzie miastem Maskat.
Fantastyczne, starożytne miasto Petra

Zdjęcia

Kliknij zdjęcie, aby je powiększyć