Ameryka Centralna

Ameryka Centralna obejmuje osiem krajów leżących na bardzo zróżnicowanym obszarze

Tu znajduje się druga pod względem wielkości rafa koralowa na świecie (w Belize), pustynie w północnym Meksyku i wiecznie zielony las mglisty na wyżynach Kostaryki. Mieszkańcy Ameryki Centralnej mają korzenie w Europie, Afryce i Ameryce prekolumbijskiej, a w regionie można zobaczyć zarówno budowle z czasów Majów, jak i majestatyczny, zbudowany na początku XX wieku Kanał Panamski.

Powierzchnia 507 966 km²
Ludność 177 mln
Najludniejsze kraje Ameryki Centralnej
  • Meksyk – 123 mln
  • Gwatemala – 15 mln
  • Honduras – 8,9 mln
  • Salwador – 6,1 mln
  • Nikaragua – 5,9 mln
Ciekawostki
Ruiny Chichén Itzá w Meksyku, prekolumbijskiego miasta założonego przez Majów, należą do siedmiu nowych cudów świata.
Stanowisko archeologiczne w Copán założono dopiero w 1970 roku. Wcześniej zarastała je dżungla, zasłaniając najważniejsze pamiątki z czasów Majów.

Geografia Ameryki Centralnej

Ameryka Centralna to przesmyk lądu łączący Amerykę Północną z Południową. Nazwą tą obejmuje się zwykle obszar od Meksyku na północnym zachodzie (chociaż niekiedy nie uwzględnia się Meksyku) po północno-zachodnie granice Kolumbii. Geograficznie Ameryka Centralna należy do Ameryki Północnej, pomimo że kulturowo bardziej podobna jest do hiszpańskojęzycznej Ameryki Południowej. Ameryka Centralna jest terenem górzystym, łączącym pasma górskie Ameryki Północnej i Południowej. Region ten jest aktywny geologicznie – co pewien czas występują w nim erupcje wulkanów i trzęsienia ziemi.  Obszar wybrzeża wzdłuż Oceanu Spokojnego i Morza Karaibskiego jest płaski i podmokły. Na tutejszych plantacjach uprawia się banany i ananasy.

Klimat Ameryki Centralnej

W Ameryce Centralnej panuje klimat umiarkowany i tropikalny. Na terenach nizinnych przez cały rok występują wysokie temperatury (25-35°C), a w górach jest raczej wiosenne (20-25°C). Wschodnie wybrzeże, będące pasmem górskim, jest bardzo deszczowe i przez cały rok pozostaje pod wpływem pasatów wiejących od Morza Karaibskiego. Wybrzeże od strony Oceanu Spokojnego jest znacznie mniej deszczowe. Można nawet powiedzieć, że od listopada do kwietnia występuje tu pora sucha. Na słoneczną pogodę można jednak liczyć każdego dnia, również w porze deszczowej, ponieważ deszcz pada obficie, ale krótko, zazwyczaj przez południem lub wieczorem.
Kanion Sumidero, Meksyk

Fauna i flora Ameryki Centralnej

W Ameryce Centralnej występują gatunki roślin i zwierząt charakterystyczne zarówno dla Ameryki Północnej, jak i Ameryki Południowej, dzięki czemu środowisko naturalne jest tu niezwykle różnorodne. Krajobraz Ameryki Centralnej jest bardzo zróżnicowany: od suchej prerii w północnym Meksyku po tropikalne i bujne lasy deszczowe na wybrzeżach Morza Karaibskiego, las mglisty w górach, nad którym zawsze nisko wiszą chmury, sawanny na wybrzeżu Oceanu Spokojnego i lasy, które w porze suchej szybko więdną i brunatnieją. Życie zwierząt jest równie różnorodne jak życie roślin, a typowe gatunki tego regionu to puma, wyjec, leniwiec, pancernik, żółw, legwan, niezliczone gatunki węży i tysiące odmian ptaków.
Tukan z Kostaryki

Ludność Ameryki Centralnej

Osiem krajów Ameryki Centralnej zamieszkuje około 177 milionów ludzi. Mają oni pochodzenie indiańskie i europejskie. W większości krajów mieszkają również mniejszości afrykańskie. To potomkowie niewolników sprowadzonych tu w czasie panowania Hiszpanów. Zamieszkują oni głównie tereny wybrzeża wschodniego nad Morzem Karaibskim. Ludność afrykańska oraz mieszkańcy Belize mówią po angielsku, a w pozostałych regionach przeważającym językiem jest hiszpański.

Historia Ameryki Centralnej

Północna część Ameryki Centralnej miała udział w kwitnącej kulturze Majów i Azteków w Meksyku, a południowa była bardziej związana z Inkami i innymi kulturami Ameryki Południowej. Duża część regionu zamieszkiwana była również przez mniejsze, wyizolowane i prymitywne plemiona Indian. Krzysztof Kolumb dotarł do Ameryki Centralnej podczas swojej czwartej wyprawy w 1502 roku, kiedy to odkrył wybrzeże karaibskie od obecnego Hondurasu do Panamy. Później wyprawiali się w te strony inni odkrywcy, a na początku XVI wieku cały region został skolonizowany przez Hiszpanów. Jedynym wyjątkiem była kolonia Brytyjczyków, tj. Brytyjski Honduras, obecnie Belize. Brytyjczycy utrzymali rządy w Belize aż do 1981 roku, podczas gdy okres panowania Hiszpanów zakończył się w 1821 roku, a ich wcześniejsze kolonie (poza Meksykiem i Panamą, która należała do Kolumbii) połączyły się, by stworzyć Zjednoczone Prowincje Ameryki Środkowej.  Terytorium tego nowego państwa ogarnęły wojny domowe i walki polityczne, co doprowadziło do jego rozpadu już 17 lat po utworzeniu. Jeszcze długo potem wiele krajów nadal toczyło ze sobą wojny, a w poszczególnych państwach panował niepokój, wojny domowe i dyktatury.
Piramida Tikal w Gwatemali

Stosunki Ameryki Centralnej z USA

Po ustąpieniu Hiszpanów Stany Zjednoczone zaczęły mocno ingerować w politykę i gospodarkę krajów Ameryki Centralnej. Szczególnie dotyczyło to sąsiedniego Meksyku. Potentaci handlowi z Ameryki założyli plantacje owoców w wielu krajach, a obecność USA w wielu miejscach przyczyniła się do stabilizacji politycznej i rozwoju ekonomicznego.  Plantatorzy czerpali duże zyski ze swoich inwestycji. To wtedy powstał termin „republika bananowa”, oznaczający kontrolowane przez nich ziemie, na których posiadali monopol na uprawę owoców. Po II wojnie światowej kraje Ameryki Centralnej podjęły starania, aby ograniczyć siłę i wpływy USA. Jednak wielki sąsiad jest nadal obecny w tym regionie, od czasu do czasu ingerując w lokalne problemy polityczne i wojny partyzanckie, które doprowadziły kilka krajów do wieloletniego zastoju gospodarczego.

Podróżowanie po Ameryce Centralnej

Ameryka Centralna jest pełna atrakcji turystycznych, a celów podróży nie da się wyczerpać. Region jest zwarty i łatwy do eksplorowania, a jednocześnie niezwykle różnorodny i bogaty w atrakcje. W punktach programu można wyliczać niezliczone ruiny Majów w Meksyku i Gwatemali, zaskakującą mieszankę brytyjskiej metodyczności i karaibskiej beztroski w Belize, piękne, acz niebezpieczne wulkany Salwadoru, dziewicze plaże Hondurasu, pocztówkowy krajobraz wulkanów na kształt babek piaskowych, rzucających cień na krystaliczne jeziora Nikaragui, rajską zieleń Kostaryki czy sławny Kanał Panamski. Udanych wakacji w Ameryce Centralnej!
Linia brzegowa Kostaryki

Zdjęcia

Kliknij zdjęcie, aby je powiększyć

Dziewicza przyroda Kostaryki

Wybierz się w podróż po Kostaryce, by odkryć ten zielony raj, zachwycający bujnymi lasami deszczowymi, licznymi wulkanami, rzadkimi zwierzętami i wyborną kawą

4,4
  • 09-11-2025
  • 12 dni
  • 20 998,–
od Warszawa