Wybierz się w wycieczkę do Hondurasu

Co zaskakujące, Honduras wciąż znajduje się poza głównym nurtem światowej turystyki. Są tu piękne i bezludne tropikalne wyspy, zielona i pełna zwierząt dżungla, a także całe mnóstwo ruin, będących pozostałością wysoko rozwiniętej kultury Majów. Wnętrze kraju pokrywają góry i wysoko położone doliny, zaś wybrzeże od strony Karaibów kusi rajskimi plażami, małymi wioskami rybackimi i fascynującymi rezerwatami przyrody.

Liczba ludności 8,8 mln
Stolica Tegucigalpa
Język Języki hiszpańskie i indiańskie
Pięć gwiazd na fladze Hondurasu symbolizuje nadzieję na zjednoczoną Amerykę Środkową.
Ciekawostki

Miasto Majów Copán zostało najprawdopodobniej opuszczone z powodu braku żywności. Dopiero w XIX w. ponownie je odkryto i uratowano przed inwazją gęstej roślinności dżungli

Największa impreza ludowa w Hondurasie trwa dwa aż tygodnie! Wielkanoc świętuje się tu organizując liczne festiwale, parady i inne uroczystości

Przyroda w Hondurasie

Honduras leży w sercu Ameryki Środkowej i graniczy z Gwatemalą, Salwadorem i Nikaraguą.  Północne wybrzeże kraju oblewają wody Morza Karaibskiego, zaś na południu Honduras posiada niewielki odcinek linii brzegowej z Oceanem Spokojnym. Na Morzu Karaibskim leży archipelag niewielkich wysp tropikalnych, Islas de la Bahia. Duża część kraju to tereny górzyste. Tylko dwa pasy wybrzeża oraz dżungla La Mosquitia na północnym wschodzie są obszarem nisko położonym nad poziomem morza.  Dżungla La Mosquitia jest częścią dużego obszaru lasu deszczowego, chronionego przez UNESCO i posiadającego niezwykle bogatą faunę oraz florę. Rejon ten nazywany jest czasem „0statnim płucem Ameryki Środkowej”, ponieważ jest on jednym z niewielu ocalałych tropikalnych lasów deszczowych w tej części świata. Poza  bogactwem zwierząt, na których widok zaniemówiłby każdy nauczyciel biologii, żyje tu także około 2000 Indian, którzy uprawiają tradycyjny styl życia.   

 

Banany i kawa są głównymi towarami eksportowymi Hondurasu

Historia i ludność Hondurasu

Ludność liczy 8 mln i posługuje się głównie językiem hiszpańskim, ale niektóre grupy używają także języków indiańskich. Dominującą religią jest katolicyzm. Etnicznie najwięcej tu Metysów, potomków Hiszpanów i Indian. Kiedy pierwsze hiszpańskie okręty przybiły do karaibskiego wybrzeża Hondurasu, istniały tu dwie grupy Indian.  Zachodni Honduras był częścią kręgu kultury Majów, podczas gdy wschodnie ziemie zamieszkiwane były przez słabiej rozwinięte społeczności zbieracko-łowieckie. W 1524 r. Honduras został włączony do hiszpańskiej kolonii w Gwatemali. Po krótkim okresie przynależności do Zjednoczonych Prowincji Ameryki Środkowej, Honduras ogłosił się w 1838 r. niepodległą republiką. Krajem zawładnęły zmieniające się dyktatury, powstania, wojny domowe i wojny z sąsiadami. Konflikty, głównie z Gwatemalą i Salwadorem, trwały  jeszcze przez wiele dziesięcioleci XX w. Wojna futbolowa z Salwadorem w 1969 r., która dotyczyła sytuacji salwadorskich imigrantów w Hondurasie, ale została wywołana przez mecz piłki nożnej, jest jak dotąd ostatnim zbrojnym starciem Hondurasu z krajem ościennym. Ok. 1900 r. USA zaczęło zakładać w kraju plantacje bananów i amerykański wielki brat na wiele lat zdominował honduraską politykę i gospodarkę. Pomimo wieloletniej plagi konfliktów, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych, największe jak dotąd wyzwanie, któremu musiał stawić czoła Honduras, nadeszło ze strony natury. Honduras został doszczętnie spustoszony w klęsce wywołanej przez huragan Mitch w 1998r., którzy przeszedł nad Ameryką Środkową. Rozwój kraju zahamował na dziesięciolecia.

Atrakcje turystyczne Hondurasu

W podróży przez Honduras można zaspokoić wszelkie kaprysy. Na karaibskich wyspach i plażach można cieszyć się słoneczną, tropikalną pogodą, podczas gdy chłodniejszy klimat gór idealnie nadaje się do turystyki pieszej. Można tu również odkryć piękne ruiny miasta Majów w Copan. Kompleks jest jedynym reliktem kultury Majów w Hondurasie, stanowi za to jedną z najważniejszych pamiątek po tamtej cywilizacji. Ruiny zostały odkryte dopiero w XIX w. Oczyszczono je z roślin, które całkowicie zawłaszczyły sobie starożytne budowle. Światło dzienne ujrzało wówczas piękną fortecę oraz wspaniałe place publiczne, które dają dobre pojęcie o architekturze Majów i jej rozwoju. Szczególnie imponujące wrażenie robią wielkie, kamienne posągi władców miasta oraz stele ze skomplikowanymi inskrypcjami. Copan zostało rzecz jasna wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Podczas wakacji w Hondurasie niemal niemożliwe jest nie odwiedzenie jego białych, porośniętych palmami plaż. Największa w słynnym archipelagu Islas de la Bahía jest Roatán. To idealne miejsce na poczucie beztroskich chwil na tropikalnych wyspach. Plaże są tu niezrównane, a stolica wyspy, Coxen Hole, jest urocza. Jest tu  przytulny rynek, kilka sklepików i  ruchliwy port, w którym z łodzi rybacy wyciągają na ląd krewetki i homary. Podczas wycieczki do Hondurasu można doświadczyć także bardziej ożywionej atmosfery miejskiej. Tegucigalpa  to stolica kraju i jedyne duże miasto. Zbudowane jest w stylu kolonialnym, oferuje interesujące muzea i doskonałe restauracje, gdzie można do woli zajadać się tortillą, smażonymi bananami i każdego rodzaju grillowanym mięsem. La Ceiba to miłe, tętniące życiem miasto na karaibskim wybrzeżu, które stanowi dobrą bazę wypadową dla wycieczek do okolicznych parków narodowych i rezerwatów przyrody, pełnych wyjców, leniwców i krokodyli.   

Udostępnij