Wybierz się w podróż do Kostaryki
Na wąskim przesmyku w Ameryce Środkowej, na połączeniu kontynentów obu Ameryk, leży zielony raj – Kostaryka. Kraj ten ma piękne wybrzeże z długimi, białymi plażami, lasem namorzynowym i malowniczymi lagunami. Od północy na południe rozciąga się pasmo wygasłych i aktywnych wulkanów, które otacza las deszczowy. Przyroda jest tu niezwykła, pełna różnorodnych gatunków zwierząt, a ludzie prowadzą spokojne, pełne radości życie.
Ludność
4,8 mln
Stolica
San José
Język
Hiszpański
Ciekawostki
Kostaryka zyskała przydomek „Szwajcarii Ameryki Środkowej”, ponieważ na tle sąsiednich państw wyróżnia się spokojem i ładem.
Parki narodowe i obszary chronione stanowią 25% powierzchni kraju. Bogate środowisko naturalne Kostaryki jest ważnym czynnikiem przyciągającym turystów.
Środowisko naturalne w Kostaryce
Kostaryka to mały kraj położony na wąskim pasie lądu pomiędzy Nikaraguą a Panamą, u wybrzeży Oceanu Spokojnego i Morza Karaibskiego. Z wyjątkiem północnego krańca kraj jest górzysty, a w paśmie górskim jest wiele uśpionych wulkanów. Przyroda jest tu niezwykle bogata. Występują lasy deszczowe, lasy liściaste strefy umiarkowanej, obszary suche, bagienne, plaże koralowe porośnięte palmami i wartkie rzeki. Dużą część terytorium zajmują parki narodowe, w których ochronie podlegają rzadkie rośliny i zwierzęta. Pośród wielu gatunków zwierząt można tu spotkać wyjce, leniwce, tukany, ponad 100 gatunków motyli i wielkie żółwie morskie, które mają specjalnie wydzielone ścisłe rezerwaty lęgowe.
Ludność i kultura Kostaryki
Większość z 4,8 mln mieszkańców Kostaryki stanowią Metysi – potomkowie Indian i białych. Kraj zamieszkuje też mniejszość afrykańska, skupiona głównie w okolicach wybrzeża Morza Karaibskiego, oraz niewielkie społeczności Indian żyjących w odległych wioskach głęboko w górach. W Kostaryce mówi się po hiszpańsku i wyznaje wiarę katolicką, ale pod innymi względami kraj ten nie przypomina sąsiednich państw. Tradycja demokracji i stabilizacja polityczna to wyjątek w tym ogólnie niestabilnym regionie, ponadto Kostaryka jest najbardziej uprzemysłowionym krajem Ameryki Środkowej. Kostaryka ogłosiła neutralność i nie utrzymuje sił zbrojnych. Wojsko zostało rozwiązane po krótkiej, krwawej wojnie domowej w 1948 roku. Kostarykanie są dumni ze swojego bezproblemowego stylu życia, które nazywają „pura vida” – dosłownie: „samo życie”, potocznie „super”. Określenie to ściśle łączy się z filozofią życia we wspólnocie, radości i szczęściu.
Historia Kostaryki
W czasach, kiedy pierwsi marynarze europejscy skierowali uwagę na kontynent amerykański, Kostaryka położona była pomiędzy dwiema rozwiniętymi cywilizacjami: Majów i Inków, ale znacznie ustępowała im pod względem poziomu rozwoju. Gdy w 1502 roku przybył tu Krzysztof Kolumb, napotkał tylko niewielkie, rozproszone plemiona. Wkrótce doszło do pierwszych spotkań z miejscowymi Indianami, którzy ubrani byli w pasy ze złotymi ozdobami i nosili złote blaszki w uszach i nosach. Nowo odkryty ląd zaczęto więc określać „Costa Rica”, czyli „Bogatym Wybrzeżem”. Od przybycia Kolumba powoli postępowała kolonizacja hiszpańska, a ponieważ konkwistadorzy uznali, że w głębi lądu znajdują się ukryte kopalnie złota, zaczęli penetrować tereny coraz dalej od wybrzeża. Kostaryka pozostawała pod panowaniem Hiszpanii do 1821 roku, ale po wyzwoleniu stała się częścią Cesarstwa Meksyku. Pełną niepodległość ogłosiła w roku 1839. Od tamtego czasu państwo jest wzorem spokojnych, demokratycznych rządów. Krótko trwająca wojna domowa w 1948 roku i tradycyjne skłonności do skandali i napięć społecznych są jedynymi skazami na poprawnie funkcjonującej demokracji Kostaryki.
Atrakcje Kostaryki
Prawie każdy podróżujący do Kostaryki zgodzi się, że jest to jeden z najpiękniejszych krajów Ameryki Łacińskiej. Ma cudowną przyrodę i mieszka w nim przyjazny naród, co urzeknie każdego przybysza. Stolica Kostaryki, San José, leży w środkowej części kraju na stoku pasma górskiego. Panuje tu wiosenny klimat. Atmosfera jest ciepła i tętniąca życiem, a najważniejsze atrakcje, które trzeba zobaczyć, to La Sabana Metropolitan Park, muzeum złota oraz wiele obiektów architektury sakralnej i świeckiej. Tuż za rogiem miasta czekają atrakcje przyrodnicze. Jedną z nich jest uśpiony wulkan Irazú o wysokości 3 432 m n.p.m., najwyższy szczyt pasma Kordyliera Środkowa. Wulkan ma kilka kraterów. Największy z nich, o średnicy 1 000 m, wypełnia jezioro kraterowe o charakterystycznej zielonej barwie. Ostatnia erupcja wulkanu miała miejsce w 1963 roku.
Dobrym sposobem na poznanie pięknej przyrody kostarykańskiej jest odwiedzenie parków narodowych, co stanowi obowiązkowy punkt programu każdej wycieczki. Park Narodowy Braulio Carrillo położony jest na wyżynach, pomiędzy San José, wybrzeżem a lasem mglistym. Jest to niski las strefy międzyzwrotnikowej, występujący na obszarach górskich, gdzie wskutek kondensacji stale utrzymują się chmury i mgły. Do Parku Narodowego Tortuguero najłatwiej dojechać drogą wodną. Po niezapomnianym rejsie przez gęsty las deszczowy, w którym na drzewach wiszą wyjce i leniwce, a gdzieniegdzie widać dziób tukana, zostaniesz zakwaterowany w lodge w środku dżungli. Park powstał w celu ochrony żółwi morskich zielonych, szylkretowych i skórzastych, które od lipca do października składają tu jaja.
Do urlopu w Kostaryce można dołączyć element kulturalny, czyli wizytę w historycznym mieście Cartago, które jest centrum religijnym regionu. W bazylice Matki Boskiej Anielskiej czczona jest patronka Kostaryki – La Negrita. W kościele pełno jest kul i innych przedmiotów pozostawionych tu na pamiątkę doznanego cudu. Inne interesujące miejsca to stare ruiny indiańskie w Ujarras, klasztor Orosi zbudowany w stylu kolonialnym, gorące źródła w dolinie Orosi, bardzo aktywny wulkan Arenal, który ostatnio wybuchał kilka lat temu, Lankester Garden, gdzie odwiedzający mogą podziwiać ponad 800 gatunków orchidei, i oczywiście piękne plaże na obu wybrzeżach.