Wybierz się w podróż do Gwatemali

Ciszę gąszczu lasu deszczowego tu i ówdzie przerywa skrzeczenie papug. Zdumiewające wulkany zachwycają pięknem, ale wydobywające się z nich opary przyprawiają o gęsią skórkę. Gwatemala łączy piękno przyrody i kulturę dawnej cywilizacji Majów oraz żywe tradycje tubylczych plemion Indian. Gdzie się nie obrócić, tam pozostałości dawnych cywilizacji Indian. I kolorowo odziane kobiety, noszące stroje bogato zdobione tradycyjnymi wzorami Majów

Ludność 15,1 mln
Stolica Guatemala City
Język Hiszpański i języki indiańskie
Niebieski kolor symbolizuje usytuowanie kraju między Oceanem Spokojnym i Atlantyckim.
Ciekawostki

Jedno z największych miast Majów znajduje się właśnie w Gwatemali! Niezwykłe ruiny Tikal, dawnej stolicy Majów, której początki sięgają 700 r. p.n.e.

Sławiony przez Majów bóg Mam jest nadal czczony w Gwatemali. Bóstwo Maximona łączy z pozoru wykluczające się aspekty starożytnego bóstwa Majów i faceta z flaszką i papierosem w ustach.

Przyroda Gwatemali

Gwatemala graniczy z Meksykiem, Belize, Hondurasem i Salwadorem, a od strony wody z Oceanem Spokojnym i niewielkim skrawkiem Morza Karaibskiego. Ponad połowa powierzchni kraju jest górzysta, a wysokość względna wynosi 2-3,5 tys. m. Gdzieniegdzie jest nawet wyżej. Najwyższym szczytem Gwatemali, a jednocześnie najwyższą górą w Ameryce Środkowej, jest wulkan Tajumulco (4220 m n.p.m.). Północ kraju to nizinny departament Petén porośnięty lasem tropikalnym. Na najniższych, bezleśnych obszarach, występują zjawiska krasowe, które powstają w procesie rozpuszczania skał wapiennych przez wody powierzchniowe i podziemne, tworząc otwory i formy naciekowe

Piramida Majów

Historia Gwatemali

Liczba ludności Gwatemali wynosi 15 mln mieszkańców. Ponad połowa to Metysi, zamieszkujący pas wybrzeża. Pozostali to potomkowie Indian, zamieszkujący góry na zachodzie kraju. Językiem urzędowym jest hiszpański, ale wielu rdzennych mieszkańców porozumiewa się jedynie dawnym językiem Indian - dialektami Majów.

Gwatemala była zaludniona już w 2000 r. p.n.e. Jeszcze przed rozkwitem cywilizacji Majów na wybrzeżu Oceanu Spokojnego istniały już liczne wioski rybackie i osady rolnicze. W czasach świetności Majów centrum życia przeniosło się na Petén na północnym wschodzie, gdzie dzisiaj można spotkać najwięcej pozostałości miast starożytnych cywilizacji. Gwatemala pozostawała pod panowaniem Hiszpanów od 1523 do 1821 r., potem wchodziła w skład krótkotrwałego tworu politycznego Republiki Środkowoamerykańskiej. Niepodległość ogłosiła w 1839 r. Zarówno w trakcie jak i po okresie kolonizacji tubylcze ludy Indian były wykorzystywane i ograbiane z ziemi, którą przekształcono w ogromne plantacje tytoniu i trzciny cukrowej.

Po odzyskaniu niepodległości Gwatemalą rządzili głównie wojskowi dyktatorzy, czasowo dopuszczający bardziej liberalne i demokratyczne układy polityczne. W ostatniej połowie XX w. kraj pustoszyły plagi lewicowej i prawicowej partyzantki i terroryści. Nadal nie można stwierdzić, że w Gwatemali jest stabilność polityczna i równość gospodarcza. Również stosunki z sąsiadami (Belize) są zaostrzone.

Autokar w Gwatemali

Podróżowanie po Gwatemali

Wycieczki do Gwatemali to nieuniknione zetknięcie z kulturą Indian, bliskością przepięknej przyrody i miastami kolonialnymi.  Największą atrakcją są zabytkowe ruiny miasta Majów - Tikal, położonego pośród gęstej dżungli, w środku departamentu Petén. Tikal odkryto przez przypadek w 1848 r., ale dla turystów obiekt otwarto dopiero w ostatnich dziesięcioleciach. Na tym stanowisku archeologicznym zobaczysz świątynie z okresu 700 lat p. Chr., ale większość budynków pochodzi z okresu klasycznego, tj. 300-900 r. n.e. W Antigua możemy w jednym miejscu zobaczyć niezwykłą mozaikę - żywą kulturę plemion indiańskich w zestawieniu z pobliską historią kolonializmu hiszpańskiego. Antigua była kiedyś trzecim pod względem wielkości miastem Ameryki Łacińskiej, a 200 lat temu pełniła funkcję stolicy Gwatemali - wtedy licząca 60 tys. mieszkańców.

Dzisiaj życie płynie tu spokojnie i przyjemnie spędza się tu wolny czas. Na zachód od Antigua leży piękne jezioro Atitlan, któremu uroku nadają otaczające je wulkany i strome wzniesienia porośnięte lasem. Woda mieni się różnymi kolorami. W zależności od kąta padania promieni słonecznych lub zachmurzenia ma kolor butelkowej zieleni lub jasnego turkusu. Wokół jeziora rozrzuconych jest kilkanaście maleńkich wiosek indiańskich, które żyją w zgodzie z pięknem natury, uprawiając tradycyjny styl życia Indian.

Jeszcze więcej spotkań z przyrodą czeka nas w miasteczku Rio Dulce nad jeziorem Izabal, niedaleko wybrzeża karaibskiego. To wielkie jezioro słynie z pięknej tropikalnej przyrody. Niezapomnianym doświadczeniem tego miejsca będzie wycieczka łodzią przez bagna namorzynowe i wiecznie zielony las tropikalny.

Piękne kolory Chichi, Gwatemala

Ruiny Majów w Gwatemali

Koniecznym punktem programu wakacji w Gwatemali jest poznanie kultury starożytnej cywilizacji Majów. Atrakcje, które należy bezwzględnie zobaczyć, poza Tikal i Antigua, to niesamowity park archeologiczny i ruiny Quiriguá, gdzie można również obejrzeć wyjątkowe stele.  Stela to pionowy kamienny blok pokryty inskrypcjami i płaskorzeźbami, a stele z Quiriguá są jedne z najbardziej znanych i rozpoznawalnych. Niektóre bloki sięgają wysokości 8 m nad ziemią i 3 pod ziemią. Dość rzadko odwiedzane stanowisko znajduje się w Yaxchilán, głęboko w lesie tropikalnym nad meandrującą rzeką Usumacinta. Pamiętnym będzie magiczny spacer pośród wielkich posągów krokodyli i jaguarów na centralnym placu Yaxchiláns, między magicznymi budowlami pokrytymi mchem i piramidami z imponującymi glifami. 

 Ruiny piramidy w Tikal
Udostępnij