Informacje Gwatemala

Informacji dotyczących podróży do Gwatemali
  • Język Hiszpański i lokalne języki indiańskie
  • Stolica Gwatemala
  • Ludność 15,1 mln
  • Religia Rzymsko-katolicka i pierwotne religie Majów
  • Waluta Quetzal
  • Powierzchnia 108.889 km2

Warto wiedzieć

Różnica czasu

Różnica czasu między Polską a Gwatemalą zależy od tego, czy u nas jest czas letni czy zimowy.
Czas letni: -6 godzin
Czas zimowy: -7 godzin

Transport w Gwatemali

Autokar
Autokary w Gwatemali odbiegają standardem od tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni w Europie. Albatros Travel czarteruje autokary lepszej klasy, z klimatyzacją.

Przeloty
W trakcie niektórych naszych wycieczek objazdowych po Gwatemali dłuższe odcinki pokonujemy przelotami krajowymi. Jeśli w Twojej wycieczce zaplanowany jest przelot wewnętrzny, pilot wycieczki lub przewodnik zadba o przekazanie  praktycznych informacji dotyczących odprawy i godzin przelotu na każdym odcinku podróży.

Ceny w Gwatemali

Posiłki w restauracjach są stosunkowo tanie. Za danie obiadowe (lunch lub obiad) zapłacisz około 50 PLN. Wyżywienie z napojami nie powinno kosztować więcej niż 150 PLN dziennie. Pamiątki i rękodzieło można kupić stosunkowo tanio, chociaż ceny kształtują się rozmaicie.

Napiwki

Do rachunku w barze, restauracji hotelowej, kawiarni czy klubie nocnym często dodawana jest kwota 10-15% za obsługę serwisową. Dodatek wymieniony jest w osobnej pozycji. Dobrym obyczajem jest pozostawienie dodatkowych 5-10% napiwku.

Waluta i karty kredytowe

Walutą Gwatemali jest quetzal. Korzystna jest wymiana dolarów amerykańskich na quetzale na miejscu. Prawie wszędzie w kraju można też płacić dolarami. Reszta wydawana jest w walucie lokalnej - w ten sposób można więc będzie pozyskać drobne, bez potrzeby specjalnego wymieniania pieniędzy. Nie da się kupić quetzali w Polsce.

Jeśli planujesz zabrać dolary, zaopatrz się w banknoty o nominale maksymalnie 20-dolarowe. Może okazać się niemożliwe płacenie banknotami 50- lub 100-dolarowymi, które są uznawane za najczęściej podrabiane.

Kartą Visa można płacić w większości restauracji, w hotelach i większych sklepach i pobierać gotówkę z bankomatów. Honorowane są również karty MasterCard i American Express i są równie powszechne w użyciu jak Visa.
 

Elektryczność

W Gwatemali napięcie elektryczne w gniazdkach wynosi 110 volt AC, 60 Hz.
Gniazdka są inne niż u nas, dlatego warto zabrać ze sobą adapter.
 

Telefon i Internet

Międzynarodowy numer kierunkowy do Gwatemali to +502. Ceny połączeń wychodzących są bardzo wysokie. Kosztowne są również połączenia internetowe. Sprawdź ceny połączeń przed wyjazdem u swojego operatora.

W miastach są kawiarenki internetowe, ale z doświadczenia wiemy, że trudno do nich trafić i raczej nie będzie na to czasu, poza dniami wolnymi lub po zrealizowaniu programu. Większość hoteli na trasie programu świadczy usługę internetową, ale łącze jest znacznie wolniejsze, niż jesteśmy przyzwyczajeni.
 

Woda pitna i higiena

W Gwatemali higiena nie jest przestrzegana w taki sposób, jak w Europie Zachodniej. Warunki sanitarne w hotelach i dużych restauracjach są jednak nowoczesne/zachodnie. Toalety publiczne na obszarach wiejskich są raczej prymitywne, może brakować papieru itp. Polecamy zabranie w podróż papieru, paczki chusteczek do higieny intymnej, płyn do dezynfekcji rąk etc. Jeśli się dobrze przygotujesz, nie odczujesz dyskomfortu z powodu braku wody.

Do picia, mycia zębów czy robienia kostek lodu należy używać wody przegotowanej lub butelkowanej.
 

Jedzenie i picie

Menu w restauracjach w Gwatemali jest do. W kraju jest kilka odrębnych tradycji kulinarnych. Można zjeść właściwie wszystko, od kuchni meksykańskiej po chińską. Wiele kawiarni wygląda podobnie jak w Europie. Należy mieć się na baczności, bo ceny posiłków mogą być bardzo zróżnicowane, czego nie można powiedzieć o jakości.

Kultura i obyczaje

Turyści są bardzo dobrze przyjmowani w Gwatemali, a ruch turystyczny jest w większości miejsc codziennością. Pomimo, że dla ogółu mieszkańców tłumy podróżników są codziennością, należy szanować lokalne obyczaje. Najważniejsza jest ochrona przyrody. Będziemy odwiedzać głównie obszary chronione, które podlegają priorytetowej polityce konserwacji, za którą odpowiadają władze i lokalna społeczność. Należy bez wyjątku stosować się do poleceń pilota i lokalnych przewodników.

Fotografowanie

Fotografowanie osób bez przyzwolenia może wywołać niezadowolenie, dlatego lepiej najpierw zapytać o zgodę. W miejscach świętych należy stosować się do nakazów i zakazów.

Palenie

Obowiązuje zakaz palenia papierosów w samolotach i transporcie autobusowym. W większości restauracji i hoteli również palenie nie jest dozwolone. Zapytaj pilota o lokalne ograniczenia dotyczące palenia papierosów.