Podróż do Japonii
Japonia to zarówno tradycje, jak i zatłoczone ulice z barami karaoke na każdym rogu i nastolatkami w najwymyślniejszych ubiorach. Nowoczesny, ekstrawagancki styl życia współistnieje tu w doskonałej harmonii z tradycyjnymi obyczajami i powściągliwością, kimonami i ceremoniami parzenia herbaty. W całej Japonii widoczne są ogromne kontrasty między dawną kulturą kraju i futurystycznie wyglądającymi miastami.
Geografia Japonii
Klimat i fauna Japonii
Historia Japonii
Pierwsi ludzie pojawili się w Japonii wiele tysięcy lat temu. Ludność pierwotna, Ajnowie, została wyparta przez ludność napływową pochodzenia mongoloidalnego, założycieli późniejszego cesarstwa japońskiego. Pierwotną religią Japończyków był shintoizm, którego wyznawcy hołdowali częściowo siłom natury, a częściowo cesarzowi. W VI wieku do Japonii dotarł buddyzm, który zmieszał się z shintoizmem i w takiej formie jest praktykowany przez większą część społeczeństwa japońskiego po dziś dzień. Przez następne stulecia w Japonii panowali kolejni cesarze, zwaśnione rody oraz daimowie, samuraje i szoguni, tworzący skomplikowane systemy feudalne. W XVI wieku do Japonii zaczęli napływać europejscy handlarze i chrześcijańscy misjonarze, których przyjmowano z entuzjazmem, aż nadszedł przesyt działalności misyjnej i Japonia odizolowała się od reszty świata. Stan izolacji nie potrwał jednak zbyt długo. Wraz z wybuchem II wojny światowej rozpoczęła się japońska ekspansja, która objęła Indochiny Francuskie, Tajlandię, Indonezję, Filipiny i liczne wyspy na Oceanie Spokojnym. Atak japońskich sił lotniczych na amerykańską bazę w Pearl Harbor spowodował przystąpienie do wojny przez Stany Zjednoczone. Jednakże w sierpniu 1945 roku, po zrzuceniu przez wojska amerykańskie bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki, Japonia ogłosiła kapitulację.
Obecnie Japonia stawia na rozwój gospodarczy. Kraj ten jest największym na świecie producentem samochodów, drugim na świecie producentem statków i absolutnym liderem w sektorze elektroniki i technologii. W przeciwieństwie do większości krajów azjatyckich zaledwie 5% ludności trudni się rolnictwem. Intensywnie prowadzone są natomiast uprawy ryżu – bez niego nie byłoby sushi.