Informacje o Japonii
Poniżej znajdziesz wiele praktycznych informacji, przydatnych przed podróżą do Japonii.-
Język japoński
-
Stolica Tokio
-
Ludność 127 mln
-
Religia buddyzm
-
Waluta jen
-
Powierzchnia 377.915 km2
Warto wiedzieć
Różnica czasu
Różnica czasu w stosunku do strefy środkowoeuropejskiej zależy od tego, czy mamy w Europie czas letni, czy zimowy.
Czas letni + 7 godzin
Czas zimowy + 8 godzin
Transport w Japonii
Autobus
Standard autobusów kursujących w Japonii jest równie wysoki jak w Europie. Nasze biuro wybrało autobusy o standardzie najwyższym z dostępnych i wyposażone w klimatyzację. We wszystkich autobusach obowiązuje całkowity zakaz palenia.
Samolot
Na dalekich trasach przeloty organizowane w ramach naszych wycieczek objazdowych w Japonii odbywają się liniami krajowymi. Z przelotów korzystają np. osoby chcące przedłużyć pobyt w Japonii. Wszystkich informacji praktycznych związanych z podróżą udziela pilot wycieczki. We wszystkich samolotach obowiązuje całkowity zakaz palenia. W bagażu podręcznym wnoszonym na pokład samolotu nie mogą znajdować się płyny (napoje, perfumy i podobne towary).
Pociąg
Na długich trasach przejazdy odbywają się szybkimi pociągami Shinkansen. Wszystkie pociągi Shinkansen są klimatyzowane i wygodnie urządzone, z odpowiednią liczbą miejsca do siedzenia i na nogi, a fotele można ustawić zgodnie z kierunkiem jazdy. Najnowszy pociąg jest wyposażony w specjalne kabiny dla palaczy. W pozostałej części pociągu obowiązuje zakaz palenia.
Ceny
Napiwki
Waluta i karty kredytowe
Obowiązującą walutą jest jen japoński (JPY), emitowany w banknotach o nominałach 1, 5, 10, 20, 50 i 100 jenów. W obiegu znajdują się też monety, ale używa się ich głównie do wydawania reszty w środkach komunikacji miejskiej.
Kurs wymiany jena japońskiego i polskiego złotego (dane z lipca 2017 r.):
1 PLN = 30,60 JPY,
100 JPY = 3,26 PLN
Karty kredytowe (Visa, Mastercard, Amex i Diners) są honorowane w większym stopniu niż wcześniej, pomimo że nadal nie są tak powszechne jak w krajach zachodnich. Warto więc wymienić złotówki na jeny przed przyjazdem. Decydując się na wybranie gotówki z bankomatu (ATM), warto unikać banków, ponieważ większość z nich nie przyjmuje kart zagranicznych. W zamian można skorzystać z automatów w sklepach 7-Eleven, znajdujących się praktycznie na każdym rogu ulicy.
Elektryczność
Telefon i Internet
Międzynarodowy numer kierunkowy do Japonii to +81. Sieć telefoniczna i komunikacyjna w Japonii ma dużą prędkość, co oznacza, że łatwiej i taniej jest uzyskać połączenie telefoniczne, także przez sieć komórkową. W Japonii można korzystać z zagranicznych telefonów komórkowych, lecz stawki i zasięg sieci mogą być różne u różnych operatorów. Można także kupić tzw. kartę telefoniczną IP dla połączeń międzynarodowych, których koszt wynosi 1,5- 3 PLN/min.
W wielu miejscach w Japonii znajdują się kawiarenki internetowe, przy czym uczestnicy naszych wycieczek mają zazwyczaj dość mało czasu na pobyt w tego typu miejscach, z wyjątkiem dni wolnych od zwiedzania lub po skończonym programie. Większość dużych hoteli oferuje komputery z dostępem do Internetu, przy czym ceny są stosunkowo wysokie (ok. 30 PLN za godzinę).
Hotele, z których korzystamy podczas naszych wycieczek, w większości świadczą usługi wysyłania korespondencji. Znaczki pocztowe są sprzedawane w ulicznych kioskach, a także w hotelowym lobby.
Warunki higieniczne
W Japonii higiena jest na wysokim poziomie, równym co najmniej z europejskim. Standard czystości w restauracjach jest wysoki. Goście zawsze mają na stołach do dyspozycji czyste lub jednorazowe pałeczki.
Woda w Japonii jest czysta, ale może niekiedy mieć silniejszy niż w Europie posmak chloru. Inny rodzaj bakterii może jednak powodować dolegliwości żołądkowe. Napoje bezalkoholowe, woda mineralna i piwo są powszechnie dostępne i można je kupić również po zamknięciu sklepów w jednym z licznych automatów z napojami. Podobnie jak gorącą kawę.
Hotele i większe restauracje dysponują nowoczesnym zapleczem sanitarnym, lecz w mniejszych lokalach można się spotkać z brakiem papieru toaletowego oraz niższym standardem toalet miejskich. Poza miastami można się spotkać z toaletami opisywanymi jako „dziura w ziemi”. Przed podróżą warto spakować rolkę papieru toaletowego lub paczkę nawilżonych chusteczek, ewentualnie żel do dezynfekcji (dostępny w aptekach), na wypadek braku możliwości przemycia rąk
Palenie
Kultura i obyczaje
W Japonii dużym nietaktem jest reagowanie oburzeniem i strofowanie. Należy zachowywać się uprzejmie, aby „nie stracić twarzy”. Ewentualne problemy rozwiązuje się poprzez życzliwe rozmowy. Uprzejmość w Japonii jest cnotą, więc udając się na zakupy lub do restauracji, należy pamiętać o słowach powitania, podziękowania i pożegnania. Poziom obsługi w miejscach publicznych jest wprawdzie wysoki, ale mogą zdarzyć się nieporozumienia wynikające z różnic kulturowych bądź językowych. Podobnie jak w wielu innych miejscach na świecie, tego typu niezręczne sytuacje najlepiej rozwiązać uśmiechem. Jeden uśmiech rodzi następny. Japończycy w większości są przyjaźni, uprzejmi i uczynni. Wielu bywa nieśmiałych, lecz gdy zajdzie potrzeba, chętnie służą pomocą.
W domach prywatnych należy zawsze zdjąć buty. Również po matach tatami (tradycyjne maty podłogowe ze słomy ryżowej) nie wolno chodzić w obuwiu. Maty tatami mogą znajdować się, przykładowo, w restauracjach urządzonych w sposób tradycyjny, z niskimi stolikami i miejscami do siedzenia bezpośrednio na podłodze. W zamian można otrzymać do założenia parę specjalnych „domowych” pantofli.
Japończycy mają zwyczaj jeść pałeczkami, co wiąże się z określoną etykietą, którą warto sobie dobrze przyswoić. Kiedy przerywamy lub kończymy jedzenie, pałeczki należy odłożyć na specjalną podpórkę, brzeg talerza lub miseczki. Pozostawienie pałeczek w jedzeniu będzie wyrazem nieuprzejmości. Nie należy ssać pałeczek ani nabijać na nie kawałków jedzenia. Jedzenie należy chwytać między pałeczkami. Technikę jedzenia pałeczkami można opanować bardzo szybko, a japońskie potrawy są do tego stworzone: ryż jest kleisty i dlatego łatwy do uchwycenia, a warzywa, ryby i mięso są najczęściej krojone na małe kawałki na jeden kęs. Warto dać sobie szansę, natomiast i tak w większości lokali gastronomicznych personel chętne poda tradycyjne sztućce.
W Japonii typowy biznesowy ubiór męski to ciemny garnitur, a damski – ciemny kostium. Turystom Japonia pozwala na równie swobodny ubiór co inne kraje, więc nie ma potrzeby zabierać ze sobą sukni wieczorowych i garniturów. Na naszych wycieczkach lubimy spędzać czas dość aktywnie, zalecamy więc odzież praktyczną i wygodną. Szorty można nosić prawie wszędzie. W przeciwieństwie do innych krajów azjatyckich w Japonii nie trzeba zwracać szczególnej uwagi na strój w miejscach religijnych. Nie obowiązują także specjalne zasady dotyczące ubiorów kobiecych.