Wybierz się w podróż do Portugalii

Przygasa światło lamp, a w migocących płomieniach świec słychać jedynie skrzypienie krzesła. Pod barem pojawiają się sylwetki muzycznego trio, ustawiające się z wygodnych pozycjach. W miejscu do niedawna przepełnionym gwarem rozmów zapada teraz pełna skupienia cisza, którą nagle rozrywa przejmujący dźwięk skrzypiec, a po chwili powietrze wypełnia się silnym, nosowym głosem śpiewaczki. Rozlegają się strofy pieśni opowiadającej o tęsknocie i miłości, które zadają więcej bólu, niż śmierć. Widzowie chłoną padające słowa - jedni już z nimi oswojeni, inni oczarowani po raz pierwszy. Fado to silny element rozpoznawczy Portugalii, niezapomniane wspomnienie podróży do Lizbony i innych portugalskich miast.

Ludność 11 mln
Stolica Lizbona
Język Portugalski
Flaga Portugalii: kolory czerwony i zielony symbolizują wyprawy odkrywcze oraz rewolucję, która dokonała się w 1910 roku
Ciekawostki

Najstarsza na świecie, działająca nieprzerwanie księgarnia, została otwarta w Lizbonie w 1732 r.

W Lizbonie znalazł się pierwszy nosorożec, którego sprowadzono do Europy. Był upominkiem dla króla Manuela I, wręczonym w 1515 r.

Lizbona

Alfama jest jedną z najbarwniejszych dzielnic Lizbony, w której osiedliło się wielu Żydów po okresie hiszpańskiej inkwizycji. Po zapadnięciu zmroku, w tutejszych barach rozlegają się melancholijne głosy śpiewaczek fado. Najsłynniejszą gwiazdą fado była legendarna wokalistka Amalia Rodrigues. Po jej śmierci w 1999 roku zorganizowano państwowy pogrzeb i ogłoszono trzydniową żałobę narodową. Jej grób można odwiedzić w kościele Santa Engrácia. Obejrzymy dom śpiewaczki podczas zwiedzania Casa-Museu Amalia Rodrigues, w którym zebrano zdjęcia, meble, garderobę i biżuterię królowej fado, wielbionej nie tylko w Lizbonie i całej Portugalii, ale również daleko poza granicami kraju.
Drugą ciekawą dzielnicą Lizbony jest bardzo urokliwa Bairro Alto. W przeciwieństwie do Alfamy, położona jest na wzgórzu. Jedną z najbardziej interesujących, dość zaskakujących atrakcji tej części miasta, jest winda Elevador de Santa Justa, zbudowana przez ucznia Gustawa Eiffla, Raula Mesnier du Ponsard. W dawnej dzielnicy robotniczej zobaczymy sławny tramwaj Glória, wspinający się pod górę środkiem stromych uliczek, odwiedzimy także wiele sklepików, klubów, restauracji rybnych w niepowtarzalnym klimacie, oraz miejski ogród botaniczny. W dzielnicy Bairro Alto znajduje się Museo Nacional de Arte Antiga, które mieści kolekcję największego zbioru sztuki portugalskiej z okresu od XII do XIX w. Tu też zobaczymy budynek portugalskiego parlamentu, w którym wcześniej mieścił się klasztor Benedyktynów z XVI w., zbudowany w czasach świetności Portugalii.
Tramwaj jest skutecznym środkiem transportu w Lizbonie
Wystarczy odbyć półgodzinną przejażdżkę tramwajem, by trafić do dzielnicy Betlejem, zwanej po portugalsku Belém. Z tego miejsca, zaraz u ujścia Tagu, wielcy podróżnicy wyruszali na wyprawy odkrywcze. Fakt ten jest upamiętniony położonym u brzegu rzeki pomnikiem portugalskich odkrywców Padrão dos Descobrimentos. Monument przedstawia statek oraz kilka najistotniejszych postaci, m.in. Henryka Żeglarza, który przyczynił się do ustanowienia potęgi kolonialnej Portugalii i miana narodu odkrywców.
Wieża Belém została zbudowana ku pamięci Vasco da Gama
Pomnik przedstawia też innych zasłużonych, wśród nich Vasco da Gamę, który wytyczył drogę morską do Indii, Pedro Álares Cabrala, który odkrył Brazylię, a także Ferdynanda Magellana, który jako pierwszy opłynął ziemię dokoła. Przed pomnikiem na placu można podziwiać mozaikę z mapą, obrazującą odkrywcze podróże Portugalczyków. Stąd rozciąga się również piękny widok na rzekę Tag. Belém warto odwiedzić również dla wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO klasztoru Hieronimitów - jednego z najznamienitszych obiektów architektonicznych Portugalii. Imponujący jest stąd widok na miasto z wieży Torre de Belém, która została wzniesiona w 1515 r. by pełnić funkcje obronne. Nie można też nie skosztować najpyszniejszych lokalnych wyrobów cukierniczych ze słynnej Pastéis de Belém.
Budowa klasztoru w Jeronimim trwała 100 lat
Kolejną wartą uwagi atrakcją Portugalii i Lizbony jest Parque das Nações, Park Narodów, który gościł zorganizowaną z wielkim rozmachem wystawę światową Expo ’98. To obszar oferujący wiele atrakcji i zapierającej dech w piersiach architektury. Do parku można dotrzeć lizbońskim metrem, które stanowi niezaprzeczalny dowód na to, że infrastruktura i środki transportu publicznego wcale nie muszą być nudne. Każda stacja jest niepowtarzalna i wykonana na małe dzieło sztuki.
Widok na czerwone dachy Lizbony

Inne regiony Portugalii

Portugalia to oczywiście nie tylko Lizbona. Portugalia sąsiaduje z Hiszpanią i jest również położona na Półwyspie Iberyjskim. Liczba ludności to 11 milionów mieszkańców. Największe atrakcje turystyczne to miasteczko zamków Sintra, wybrzeże Albufeiry i szereg pięknych miast na wybrzeżu Algarve, kuszących sielankową atmosferą i boskimi kąpielami w morzu. Warto zwiedzić dawne rzymskiego miasto Conímbriga, w którym mnóstwo jest pamiątek historycznych, oraz stolicy słodkiego wina - Porto i jego okolic. Dobrym kierunkiem podróży są również portugalskie archipelagi, Madera i Azory, które są atrakcyjne głównie dla osób spragnionych wypoczynku na plaży. Oba archipelagi zamieszkałe są od kilku tysięcy lat, jednak zostały odkryte przez Portugalczyków dopiero w 1427 r. Dotarł do nich jeden z kapitanów floty Henryka Żeglarza. O czasach świetności Portugalii, kraju odkrywców i niegdyś światowej potęgi, pozostały już tylko opowieści. Jest jednak naprawdę warta odwiedzenia.

Funchal, stolica Madery
Udostępnij