Mołdawia
Republika Mołdawii to niewielkie państwo położone pomiędzy Rumunią a Ukrainą. Mało znane w Europie zachwyca urokami dziewiczej w wielu miejscach przyrody, atrakcjami turystycznymi oraz wyjątkową historią i jeszcze bardziej intrygującą teraźniejszością.
Przyroda
Największym atutem Mołdawii jest przepiękny krajobraz i możliwość obcowania z naturą. To kraj wyżynny z urozmaiconym terenem, malowniczymi wzgórzami, rozległymi łąkami, lasami i polami. Warto zwiedzać Mołdawię podążając od wioski do wioski aby podglądać niespieszne i bliskie natury życie gościnnych i przyjaznych mieszkańców. W Mołdawii nie brak również zabytków, czy imprez kulturalnych, zwłaszcza tych związanych z muzyką, sportem, folklorem, kulinariami czy winiarstwem
Historia
Mołdawia, uzyskała niepodległość w 1991 r. Stało się tak dzięki rozpadowi Związku Radzieckiego, w skład którego wchodziła istniejąca od 1944 r. Mołdawska Socjalistyczna Republika Radziecka, powstała wówczas wskutek aneksji terenów historycznej Besarabii przez Związek Radziecki i połączenia z istniejącą od 1924 r. Mołdawską Autonomiczną Socjalistyczną Republiką Radziecką. Tereny Besarabii w przeszłości stanowiły jednak dużą część hospodarstwa mołdawskiego, do którego tradycji historycznych nawiązuje obecna Republika Mołdawii. Miało to miejsce od końca XIV do początku XIX w. W 1812 r. wschodnia część pozostającego pod zwierzchnictwem osmańską hospodarstwa została włączona w granice Rosji i odtąd jej losy toczyły się odrębnie od losów pozostałej części księstwa, które w XIX w. po zjednoczeniu z hospodarstwem Wołoszczyzny dało początek Rumunii. Jedynie w okresie międzywojennym oraz w latach 1940–1944 tereny Besarabii były przejściowo przyłączone do Rumunii.
Mołdawi, czyli wino
Jedną z głównych atrakcji, które do Mołdawii przyciągają turystów, są największe na świecie piwnice winne. Najbardziej znaną winnicą jest Milesti Mici, która ma ponad 200 kilometrów podziemnych korytarzy. Winnica została wpisana do księgi rekordów Guinnessa. Drugą, obleganą przez turystów winnicą, jest Cricova, która ma 120 kilometrów tuneli i piwnic. Znajduje się tu słynna kolekcja win Hermanna Goeringa, a najstarsza butelka zawiera wino z 1902 roku. Cricova słynie również z tego, że w 1966 roku zabłądził tu Jurij Gagarin, a Putin obchodził tu swoje 50. urodziny. Zwiedzanie winnic połączone jest oczywiście z degustacją win. Warto też odwiedzić małe zakłady winiarskie, których wina są najlepszej jakości. Wino w Mołdawii to niezwykle istotny segment gospodarki. Stanowi bowiem 20 % PKB Mołdawii i 30 % eksportu tego kraju. Będąc w Mołdawii, warto wybrać się również do słynnej wytwórni koniaków Kvint.