Holandia


Wybierz się w podróż do Holandii

Klasyczne wyobrażenie romantycznej Holandii przedstawia labirynt kanałów, bogato zdobione chodaki, pola tulipanów we wszystkich kolorach tęczy i przysadziste wiatraki. Dopełnieniem byłoby pole złotych słoneczników na płótnie impresjonisty, zmęczony rowerzysta dzielnie pedałujący przed siebie i słodkawy zapach marihuany. Holandia jest krajem silnie zakorzenionym w tradycji i jednocześnie bardzo nowoczesnym, a pewnością wartym odwiedzenia!

Więcej informacji >
Liczba ludności
17,7 mln
Stolica
Amsterdam
Język
niderlandzki
Miasta

Holandia

Geografia Holandii

Holandia jest krajem nizinnym, którego powierzchnia już 1500 lat temu zaczęła się obniżać. Obecnie 1/3 powierzchni Holandii znajduje się poniżej poziomu morza, dlatego konieczne było wzniesienie systemu wałów o łącznej długości 3000 km. Celem jest ochrona gruntu przed wodami Morza Północnego i wylewem rzek, m.in. Renu. Dzięki temu dojazd do morza przez Holandię jest wyjątkowy - by dotrzeć do wybrzeża trzeba wspiąć się na wzniesienie. Najniżej położonym punktem w Holandii jest Zuidplaspolder na północny wschód od Rotterdamu. Leży 7 m poniżej poziom morza. Na południowym wschodzie teren wznosi się i formuje w kilka wzgórz, którego najwyższy szczyt mierzy 322 m n.p.m.


Holandia jest dzisiaj jednym z najgęściej zaludnionych państw w Europie, jednak podróż po kraju daje wrażenie wolnej przestrzeni. Efekt zawdzięczamy zwyczajowi mieszkańców, którzy wolą mieszkać w większych skupiskach dużych miast. Szczególnym upodobaniem cieszą się regiony Hagi i Rotterdamu. Poza granicami aglomeracji rozciągają się sielankowe pola kukurydzy, pełne łaciatych krów łąki oraz ciągnące się po horyzont rzędy wielobarwnych tulipanów, z których słynie Holandia. W soczyście zielonym krajobrazie rysują się liczne młyny. Równiny oraz brzegi kanałów i rzek przyozdobione są ponad 1100 wiatrakami. Klimat w Holandii jest podobny do klimatu Danii - z łagodnymi zimami, chłodnymi latami i prawdopodobieństwem ulewnych deszczów zarówno w miesiącach listopadzie, lutym i lipcu.


Historia i kultura Holandii

Holandia znajdowała się pod panowaniem wielu władców, począwszy od Juliusza Cezara i Karola Wielkiego po rody Burgundów i Habsburgów. Król Hiszpanii Filip II Habsburg jako ostatni sprawował władzę nad posiadłościami Niderlandów do 1579 roku, gdy Holandia uzyskała niezależność. Ten moment nie oznaczał jednak spokoju. Rozpoczął się wieloletni okres starć na tle wyznaniowym. Być może z powodu dawnych konfliktów religijnych większość z 17 milionów Holendrów decyduje się dzisiaj na neutralność wyznaniową. Resztka deklaruje wyznanie katolickie i kalwinizm. Ten nieliczny naród począwszy od XVII wieku stał się jedną z największych morskich potęg. Holendrzy w krótkim czasie wyznaczyli najważniejsze szlaki handlowe i podbili intratne kolonie na całym świecie, sięgające od Karaibów i Południowej Afryki po południowo-wschodnią Azję. Poszukując kolejnych zamorskich kolonii „odkryli” Australię, a na wschodnim wybrzeżu Ameryki Północnej założyli osadę handlową New Amsterdam. Później Holendrzy wymienili New Amsterdam na mały południowoamerykański kraj Surinam, a osada zmieniła nazwę na Nowy Jork.


Na morzach kwitł handel i odkrycia geograficzne, a na starym kontynencie wybitni artyści pracowali na Złoty Wiek malarstwa holenderskiego. Dzisiaj w licznych amsterdamskich muzeach możemy podziwiać dzieła tamtej epoki, w której tworzyli m.in. Rembrandt, Vermeer i Rubens. W 1815 roku Holandia stała się królestwem, a w granice państwa wówczas wchodziła również Belgia. Zjednoczone królestwo nosiło nazwę Niderlandów i nazwa do dziś pozostała oficjalnym określeniem Holandii. „Holandia” to faktycznie jeden region zachodniego wybrzeża kraju.

Skomplikowane nazewnictwo odzwierciedla dzieje historyczne. Po oderwaniu się Belgii od Niderlandów nastąpiło 100 lat spokoju. Sytuacja pogorszyła się znowu po wybuchu II wojny światowej, na okres 5 lat okupacji niemieckiej. Głód zimowy dotknął dużą część kraju, pozostającą pod okupacją niemiecką. Ludność cierpiała na braki żywności. Dodatkowo zamorskie kolonie Niderlandów zaczęły wysuwać żądania niezależności. Dzisiaj do Holandii należą jedynie wyspy Aruba i Antyle Holenderskie na Karaibach.


Amsterdam

Amsterdam to stolica kanałów, rowerów i coffee shops, ale też miasto stołeczne pięknego kraju – chociaż rząd i Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości mają siedzibę w Hadze. Amsterdamu powinien być wyróżniony specjalnym odznaczeniem za niezwykłe piękno i niesamowitą atmosferę. Wąskie, kolorowe fasady kamieniczek odbijają się w lustrze wody, rowerzyści mkną gęsto wzdłuż kanałów i rzucają zazdrosne spojrzenia w stronę barek melancholijnie unoszących się na tafli wody. Amsterdam jest definitywnie miastem rowerów. Wąskie, najczęściej jednokierunkowe ulice sprawiają, że samochód jest źródłem problemów. Rowery cieszą się dużą popularnością, ale też trudno ich dopilnować – w Amsterdamie odnotowuje się milion kradzieży rowerów rocznie, chociaż w mieście jest pół miliona sztuk dwukołowców. W przeliczeniu na każdy rower przypadają dwie kradzieże w ciągu roku.


Kolejnym znakiem rozpoznawczym Amsterdamu jest szeroko propagowana otwartość. I chociaż w sławnej Red Light District nadal pełno jest sklepów oferujących różnorodne, fantazyjne przedmioty dedykowane zaciszu sypialni, dzisiaj częściej spotkasz tu karierowicza pod krawatem, niż buntownika w dredach. Miasto oferuje ponadto mnóstwo interesujących atrakcji. Na przykład w osławionych muzeach Amsterdamu możesz  przyjrzeć się dopracowanym do najmniejszego detalu demonicznym dziełom Boscha, licznym obrazom Rembrandta mistrzowsko operującego światłem i cieniem, zbiorom Vermeera charakteryzującego się czystym kolorem, a przede wszystkim niemal szaleńczym pociągnięciom pędzla van Gogha.

Aby dostać się do domu Anne Frank należy cierpliwie wystać w długiej kolejce, ciągnącej się często aż do Prinsengracht. Tam ujęto najstraszniejszy okres w historii Europy. Rodzina Franków i ich przyjaciele przez dwa lata mieszkali w ukryciu na tyłach domu, do czasu odkrycia kryjówki przez Gestapo i wysyłki  mieszkańców do obozów zagłady. Obóz przeżył jedynie ojciec Anne, Otto Frank. Zachował się też dziennik dziewczynki, w którym oczami dziecka opisane zostały nazistowskie prześladowania Żydów. W Amsterdamie nie można odmówić sobie rejsu kanałami, z którego równie chętnie korzystają tutejsi mieszkańcy. To znakomity sposób odkrycia miasta z nowej perspektywy. Amsterdam przecina 165 kanałów zwieńczonych 181 mostami, a na wodzie unosi się 2500 barek.


Rotterdam

Rotterdam to drugie największe miasto Holandii, którego zabudowa charakteryzuje się nowoczesną architekturą. Z powodu zniszczeń podczas II wojny światowej miasto przeszło gruntowną renowację. Nowe, futurystyczne budynki przyciągają fanów filmów science fiction i innowacyjnych architektów, a Rotterdam na szlaku wodnym jest drugim najczęściej odwiedzanym portem na świecie. Miasto od zawsze rywalizuje z Amsterdamem. Chociaż może to brzmieć zabawnie, ale właśnie ta rywalizacja wpłynęła na obecnie kwitnące życie kulturalne Rotterdamu i na wielką liczbę jego muzeów, których Amsterdam może jedynie pozazdrościć.


Do dwóch najlepszych muzeów należą Nederlands Fotomuseum i Kunsthal, które oferują 20 zmieniających się cyklicznie wystaw, a tematyka zaciekawi każdego, od krytycznego znawcy sztuki po laika. W mieście słynącym głównie z nowoczesnej architektury z pewnością trzeba odwiedzić muzeum Netherlands Architecture Institute (NAI). Za pomocą najnowszych technologii multimedialnych przedstawia się tu dzieła architektury holenderskiej.

Rotterdam można też podziwiać z góry, z 185 m wieży Euromast. Euroscoop to olbrzymia obracająca się wokół pełnej osi winda, z której jest widok na cały Rotterdam. Na dół można zjechać windą albo z dreszczykiem emocji wspinacza wysokogórskiego zejść po stromych schodach.


Haga

Chociaż status stolicy ma Amsterdam, w Hadze można odnaleźć wiele cech charakteryzujących miasto stołeczne. Siedzibę ma tu m. in. rząd i rodzina królewska. Haga była stolicą Holandii do momentu nadania insygniów królewskich Ludwikowi Bonapartemu, bratu Napoleona. Uznał on Amsterdam za lepszą lokalizację na stolicę kraju. W Hadze mieści się również Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości i Międzynarodowy Trybunał Karny, dzięki czemu w mieście żyją ludzie różnych nacji, którzy tworzą wyraźnie międzynarodową atmosferę. Architektura Hagi z wieloma ambasadami i rozległymi bulwarami jest wspaniała, a liczba obiektów muzealnych i restauracji jest tak szeroka, że natychmiast można odczuć atmosferę wielkiego miasta. Po intensywnym zwiedzaniu można odpocząć na jednej z dwóch wspaniałych plaż położonych niedaleko Hagi. Największą i najczęściej odwiedzaną jest ta w Scheveningen, a mniejsza plaża w Kijkduin cieszy się największą popularnością wśród mieszkańców Hagi.


Parki narodowe

Na szczęście nie cały teren Holandii jest przeznaczony do uprawy. Zadbano o wyznaczenie parków narodowych. Największym z nich jest De Hoge Veluwe o powierzchni 5500 hektarów. Park porastają gęste lasy i nizinne wrzosowiska, są tu też ruchome wydmy i krystalicznie czyste jeziora. Na spotkanie z jeleniem, dzikim muflonem, dzikiem lub borsukiem można wybrać się na jednym z białych rowerów, z których korzystanie jest bezpłatne. Świetnym uzupełnieniem wycieczki będzie wizyta w znajdującym się na terenie parku Kröller-Müller Museu,. Galeria ma imponującą kolekcję obrazów van Gogha i największy w Europie ogrodód z nowoczesnymi rzeźbami, doskonale współgrającymi z otaczającą je naturą.