Wybierz się w podróż na Litwę
Na Litwie zobaczyć można średniowieczne miasta z imponującymi zamkami, w których kiedyś rządzili Krzyżacy lub wielcy książęta, wiejską idyllę czy szerokie plaże. Litwini są dumni ze swojego kraju, dbają o dziedzictwo narodowe i zarażają dobrym humorem. Spośród państw bałtyckich Litwa leży najbliżej Polski.
Prezydent Litwy, Dalia Grybauskaité, ma czarny pas w karate.
Na Litwie jest wzgórze z 100 000 krzyżami. Poza krzyżami pielgrzymi pozostawiają tam także krucyfiksy, figurki i różańce. Wzgórze Krzyży ma dla Litwinów ogromne znaczenie narodowe i religijne.
Litewska przyroda
Krajobraz litewski został wyrównany przez cofający się lodowiec z ostatniego zlodowacenia. Najwyższe wzniesienia to wzgórza morenowe na zachodzie i wschodzie kraju. Znajduje się tu dużo jezior i terenów podmokłych, a ponad 30% kraju pokrywa las, w których żyją dziki, łosie, wilki i niedźwiedzie. Lasy i bagna należą do największych w Europie, stanowią schronienie dla bogactw flory i fauny.
Na południowych wybrzeżach znajduje się Park Narodowy Mierzei Kurońskiej z wydmami, pięknymi plażami i lasami sosnowymi. Ma długość 95 km.
Historia Litwy
Od XIII wieku Litwą rządzili wielcy książęta. Kraj był wtedy ogromny, ciągnął się od Morza Bałtyckiego aż Morza Czarnego. Polska i Litwa zawarły sojusz, który w 1569 roku przekształcił się w unię. Polska miała w unii przewagę. Wraz z rozbiorami w XVIII wieku ten niegdyś tak wielki kraj znikł z map świata. Większość Litwy przypadła Rosji. W 1918 roku po zakończeniu I wojny światowej Litwa ogłosiła niepodległość. Kraj musiał jednak dalej walczyć o niepodległość oraz zmierzyć się z rewolucją w Rosji. W 1939 roku Niemcy i Związek Radziecki zawarły tzw. pakt o nieagresji. W tajnym załączniku do tej umowy zapisano podział Europy Środkowej i Wschodniej. Litwa wraz z Estonią i Łotwą weszły w strefę interesów Związku Radzieckiego.
W 1941 roku Litwa została zaatakowana przez nazistowskie Niemcy. Na Litwie zamordowano około ćwierć miliona Żydów. Naziści przywozili ich z innych europejskich krajów i tutaj zabijali. Po wojnie wrócili Sowieci, a Litwa stała się jedną z radzieckich republik. Ludzie sprzeciwiali się radzieckiej agresji, w lasach prowadzone były walki partyzanckie, niestety na próżno. W 1991 roku po gwałtownych walkach z radzieckimi siłami w Wilnie, Litwa ponownie odzyskała niepodległość.
Wilno
Wilno jest stolicą Litwy. Miasto jest pięknie położone w miejscu, gdzie spotykają się rzeki Neris i Vilnus. Wileńska starówka została wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO ze względu na imponującą architekturę z elementami stylu gotyckiego, renesansowego, barokowego i klasycystycznego. Spacer ulicami Wilna to podróż w czasie od średniowiecza przez okres radziecki aż po teraźniejszość.
W centrum miasta znajduje się Pałac Wielkich Książąt Litewskich. Został niedawno odbudowany i stanowi symbol historii kraju, litewskiej państwowości oraz narodowej tożsamości. Wszystko jest w nim przyjazne dla zwiedzających. Mimo że pałac jest nowy, daje dobre wyobrażenie o tym jak wyglądała przeszłość.
W Wilnie szczególnie wyróżnia się dzielnica Užupis. Jest to mała republika oderwana od reszty miasta, pomyślana jako żart, który wszystkim w Wilnie się spodobał. Mieszkańcy Užupis to barwna grupa, nie brakuje w niej kreatywnych dusz. Wśród zabawnych sklepików, ciekawych galerii i przyjemnych kawiarni panuje zawsze miły i przyjazny nastrój.