Wybierz się w podróż do Austrii
Złote promienie słońca padają na drewniane domy, pieczołowicie udekorowane kwietnikami. Z ogromnej altany roztacza się widok na zbocza Alp, pokrytych szachownicą barwnych kwiecistych łąk, wyglądających stąd jak patchwork. W oddali słychać odgłos dzwonków pasterskich, które w miarę zbliżania się stada do wsi stopniowo zmienia się w melodię. Daleko stąd, w pięknych zabytkowych wnętrzach wiedeńskich kawiarni, brzęk łyżeczek miesza się z gwarem rozmów toczonych przy kawie i słynnym torcie Sachera. Oto wakacje w Austrii.
Językiem urzędowym Austrii jest niemiecki, ale na szczeblu regionalnym również węgierski, chorwacki i słoweński są uznawane za języki oficjalne.
Sznycel wiedeński - Wiener Schnitzel – to znak chroniony austriackim prawem. Jego podstawowym składnikiem może być wyłącznie cielęcina.
Tyrol
Kiedy w austriackich Alpach nastaje wiosna, trudno sobie wyobrazić, że kilka miesięcy wcześniej były tu tłumy miłośników narciarstwa, korzystających z najlepszych w Europie stoków. Te doskonałe ośrodki to np. St. Anton oraz St. Christoph w Alberg, a także Kitzbühel, w którym każdego roku odbywają się zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim Hahnenkamm-Rennen.
Głównym ośrodkiem miejskim Tyrolu jest liczący 134 000 mieszkańców Innsbruck – miasto przyciąga tu miłośników regonalnej kulturalny, a także studentów. W jego centrum życie toczy się wokół klimatycznej ulicy Herzog-Friedrich-Strasse, którego pięknym tłem są górujące tuż nad miastem szczyty Patscherkofel oraz Karwendelgebirge. Tyrol jest godny uwagi także z powodu starej kopalni złota w Zell am Ziller w dolinie Zillertal lub mniej znanych miejscowości wypoczynkowych - Kufstein i Mayerhofen.
Alpy stanowią łącznie 60 % powierzchni Austrii, podzielonej na 9 krajów związkowych, z których każdy posiada własny parlament i rząd.
Karyntia
Górskie krajobrazy przeważają również w kraju związkowym Karyntii, której stolicą jest Klagenfurt. Słynne są tutejsze kąpieliska nad jeziorem Wörthersee, miasto Villach na granicy z Włochami i Słowenią, a także szczyt Grossglockner – najwyższy szczyt Austrii o wysokości 3800 m n.p.m. Najlepiej podziwiać widok na tę górę z Grossglockner-Hochalpenstrasse – 22 km trasy, wijącej się ciasnymi serpentynami w poprzek Parku Narodowego Wysokich Taurów. Droga łączy Karyntię z Salzburgiem, czwartym pod względem wielkości miastem Austrii, a za razem stolicy kraju związkowego o tej samej nazwie.
Salzburg
Salzburg to miejsce urodzenia Mozarta, czego oczywiście nikt nie próbuje tu ukrywać. Na placu Mozarta w centrum Salzburga wznosi się solidnych rozmiarów pomnik upamiętniający najprawdopodobniej największego spośród licznych austriackich kompozytorów. Zainteresowani mogą odwiedzić muzeum Mozarta i zobaczyć na własne oczy miejsce, w którym przyszło na świat i dorastało cudowne dziecko. Podobnie jak wiele innych austriackich miast, Salzburg otoczony jest pięknymi, działającymi na wyobraźnię górami, wodospadami oraz górskimi jeziorami. Podczas wakacji w Austrii warto zarezerwować czas na zwiedzenie największych na świecie jaskiń lodowych w Werfen oraz urokliwego Zell am See.
Wiedeń
Choć Austria ma krajobrazy jak z pocztówki i oferuje liczne możliwości aktywnego wypoczynku, wielu turystów odwiedza ją, aby obcować z kulturą oraz i zobaczyć Wiedeń. Stolica Austrii do dziś emanuje blaskiem z czasów świetności cesarza Franciszka Józefa I, a duch wielkich kompozytorów ¬– Mozarta, Schuberta, Mahlera, Beethovena i Straussa ¬– nadal ma się dobrze za sprawą Opery Wiedeńskiej oraz słynnych na całym świecie Filharmoników Wiedeńskich.
Wiedeń zamieszkuje 1,6 milionów ludzi – czyli około jedna piąta populacji Austrii. Poznaj z nami piękno środkowoeuropejskiej stolicy położonej na obu brzegach Dunaju i odwiedź m.in. utworzoną niedawno Dzielnicę Muzealną (obszar 60 tys. m2), Muzeum Freuda, Hiszpańską Szkołę Jazdy uprawianą na słynnych białych koniach lipicańskich, które można zobaczyć w akcji podczas wizyty w kompleksie Hofburg. Zwiedź gotycką katedrę Świętego Szczepana i wejdź na 137 m wieżę, z której roztacza się wspaniała panorama miasta.
Architektura Wiednia jest niezwykle interesująca – również dla laika. Prócz majestatycznych gmachów z czasów imperium Austro-Węgier okresu XIX w., do najpiękniejszych i najciekawszych zabytków należą też budynki z początku ubiegłego wieku, kiedy Wiedeń zasłynął ze wyraźniej odmiennego stylu secesyjnego, spokrewnionego z nurtami takimi jak art nouveau i jugendstil. Świetnym przykładem jest zaprojektowany przez Otto Wagnera budynek Pocztowej Kasy Oszczędnościowej z 1906 r., jednak z secesją wiedeńską można się także spotkać podczas wizyty w jednej z legendarnych wiedeńskich kawiarni, które również pamiętają czasy świetności miasta będącego kulturowym centrum Europy. Współczesny Wiedeń nie żyje dziś tylko przeszłością, ale będąc tu trudno nie odczuć snu o minionych czasach.