Wybierz się w podróż do Wiednia
Eleganccy kelnerzy przechodzą między stolikami z gorącym sznyclem i sałatką ziemniaczaną, świeżo upieczonymi strudlami i pięknie wyglądającym tortem Sachera. Mężczyźni pod krawatem czytają gazety, podczas gdy inni spoglądają zamyśleni przez duże okna z ozdobnymi zasłonami w kolorze curry. Tkanina na krzesłach jest nieco wytarta na krawędziach, ale boazeria z ciemnego drewna, która sięga do połowy wysokości sufitu i ogromne lustro na końcowej ścianie emanują szlachetnością prawdziwej austriackiej kawiarni. Witamy w Wiedniu.
żadne inne miasto na świecie nie ma w swoich granicach więcej winnic, niż stolica Austrii.
Zoo w Wiedniu, Tiergarten Schönbrunn, jest najstarszym działającym ogrodem zoologicznym świata. Pomysłodawcą założenia menażerii był Franciszek I, mąż cesarzowej Marii Teresy. Powstała ona nieopodal Pałacu Schönbrunn, który pełnił funkcję letniej rezydencji władców. Oficjalna inauguracja ogrodu nastąpiła w 1752 roku.
Stolica kultury
Naga kobieta spogląda w dół z płótna. Jej ciało pomalowane jest zielonymi pociągnięciami pędzla. Obok niej stoi mężczyzna w groteskowej pozie, z powykręcanym ciałem i szkieletowymi, czerwonymi kończynami. Ostatni obraz to autoportret jednego z największych artystów XX wieku, wokół którego zgromadzona jest grupa ludzi z pochylonymi głowami i twarzami wyrażającymi podziw. W Muzeum Leopoldów w Wiedniu znajduje się największa na świecie kolekcja dzieł Egona Schiele, a do genialnego Austriaka dołączyło kilku innych wielkich rodaków, w tym Gustav Klimt. Wiedeń jest potęgą w dziedzinie sztuki, a jego oferta kulturalna jest niezwykle różnorodna.
Serce sztuki tak naprawdę bije w Dzielnicy Muzeów, znanej jako MQ (MuseumsQuartier). Jest to kompleks architektoniczny usytuowany blisko centrum Wiednia (w dzielnicy Neubau). Całość zajmuje powierzchnię 60 tys. m² co czyni ten kompleks jednym z największych tego typu na świecie. Muzeum Leopoldów znajduje się tu wraz z ponad dwudziestoma innymi muzeami, przestrzenią wystawową i różnymi projektami artystycznymi, w tym Kunsthalle, które koncentruje się na sztuce współczesnej, Architektur Zentrum, które koncentruje się na architekturze i popularnym muzeum dla dzieci Zoom.
Kawa z mlekiem
W Wiedniu wszystko jest sztuką - także kawa. W Wiedniu nie zamawia się po prostu "filiżanki kawy" - w każdym razie nie bez pobłażliwego spojrzenia ze strony głównego kelnera. To Turcy przywieźli ziarna kawy do Wiednia, gdy Osmanie próbowali podbić miasto kilka razy w XVI i XVII wieku, ale pomysł dodawania mleka do kawy pochodzi właśnie ze stolicy Austrii. Najbardziej znanym rodzajem kawy w Wiedniu jest tak zwany melange - kawa z odtłuszczonym mlekiem na wierzchu - inaczej nazywana jest "małą brązową" lub "dużą brązową”. Oczywiście jedną z największych atrakcji Wiednia są słynne kawiarnie, które nie tylko serwują wspaniałą kawę i wykwintne ciasta, ale także ucieleśniają wszystko, co Wiedeń pod wieloma względami uosabia „świat wczorajszy” – jak pisał o nim czasów modernizmu austriacki pisarz Stefan Zweig.
Odwiedź klasyczną wiedeńską kawiarnię Café Central na Herrengasse, z wysokimi, ozdobnymi sklepieniami i pięknymi marmurowymi kolumnami. Zatrzymaj się w artystycznej i secesyjnej kawiarni Cafè Hawelka na Dorotheergasse, zjedz śniadanie w starej kawiarni literackiej Café Griensteidl na Michaelerplatz, zjedz tort Sachera wykonany według oryginalnej, prawie 200-letniej receptury w Café Sacher na Philharmonikerstrasse, ciesz się kuflem piwa i grą w bilard w Café Sperl na Gumpendorfer Strasse i chłoń ducha starego Wiednia w legendarnej kawiarni Landtmann, którą odwiedzały różne znamienite osobistości – od Freuda po McCartneya.
Cesarski Wiedeń
Ringstrasse - imponujący 4,5-kilometrowy bulwar cesarza Franciszka Józefa - to kolejna z największych atrakcji Wiednia. Historia tej wiedeńskiej ulicy rozpoczęła się 20.12.1857 r., kiedy to cesarz Franciszek Józef zarządził zburzenie umocnień otaczających śródmieście, aby zrobić miejsce dla serii ogromnych pomników i prestiżowych budynków, które uczyniłyby Wiedeń jedną z wiodących stolic i metropolii na świecie.
Później pojawiły się pogłoski, że wszystko to miało na celu zamaskowanie faktu, że Cesarstwo Austro-Węgierskie w rzeczywistości szybko się rozpadało. Ale to nie sprawia, że wycieczka spacerem, powozem konnym lub tramwajem jest mniej niezapomniana.
Wiedeńska secesja
Architektura Wiednia jest bardzo interesująca nawet dla laików. Oprócz imponujących budynków cesarskich XIX-wiecznych Austro-Węgier, wiele z najpiękniejszych i najciekawszych budynków pochodzi z pięknej epoki początków XX wieku, kiedy Wiedeń zasłynął z tzw. wiedeńskiej sececji. Jednym z najwspanialszych przykładów jest Budynek Austriackiej Pocztowej Kasy Oszczędności zaprojektowany przez Otto Wagnera na placu Georg-Coch, zbudowany w 1906 roku - ale styl ten można również zobaczyć w kilku słynnych wiedeńskich kawiarniach.
Freud i Wiedeń
Zapraszamy do poznania Wiednia. Odkryj Muzeum Zygmunta Freuda znajdujące się przy Berggasse, gdzie słynny twórca psychoanalizy mieszkał i pracował aż do ucieczki przed II wojną światową. Zobacz piękne białe konie lipicańskie w akcji w Hiszpańskiej Szkole Jazdy w kompleksie Hofburg. Podziwiaj panoramę Wiednia z gotyckiej katedry i 137-metrowej wieży katedry św. Stefana. Wybierz się na wycieczkę statkiem po Dunaju - także do sąsiedniej Bratysławy. Odwiedź wiedeński Wersal, dawną letnią rezydencję Habsburgów - pałac Schönbrunn. Odkryj kulinarny cud Wiednia Narschmarkt, gdzie straganiarze kuszą kolorowymi straganami pełnymi świeżych owoców, przypraw, tureckiej rozkoszy i oliwek, które można wyczuć z odległości wielu kilometrów. Wybierz się na zakupy wzdłuż ulicy Graben, w Ringstrassen-Galerien, na popularnej Mariaholfer Strasse lub w Gasometer - dużych starych zbiornikach gazu przekształconych w centrum handlowe przez francuskiego architekta Jeana Nouvela. Wreszcie, dołącz do festiwalu folklorystycznego w Volkspark Prater - dawnym cesarskim terenie łowieckim, który został otwarty jako park rozrywki przez cesarza Józefa II w 1766 roku, a w 1873 roku był miejscem Światowych Targów Wiedeńskich, gdzie również zbudowano diabelski młyn.
Czasy świetności
Czasy świetności Wiednia kojarzą się z Habsburgami i okresem przed I wojną światową oraz upadkiem Cesarstwa Austro-Węgierskiego. Dziś liczba mieszkańców zmniejszyła się z ponad dwóch do około 1,9 miliona. Ale Wiedeń to znacznie więcej niż tylko ówczesny świat Cestarstwa Austro-Węgierskiego, to również duch wielkich kompozytorów, którzy tu żyli i tworzyli - Mozarta, Schuberta, Mahlera, Beethovena i Straussa. Duch, który wciąż jest żywy. Zapraszamy do Wiednia na wspaniałe wakacje z geniuszami w Operze Wiedeńskiej i słuchanie ich muzyki odrodzonej przez światowej sławy Orkiestrę Filharmonii Wiedeńskiej.