Wybierz się w podróż do Szwajcarii
Górskie krajobrazy, rzeczne doliny oraz turkusowe jeziora tylko czekają, żeby zaimponować kochającym przyrodę, oraz wszystkim pozostałym – nawet najbardziej zagorzały fan miejskiego życia oniemieje na widok szwajcarskich krajobrazów. Jeśli mimo wszystko bardziej ciągnie Cię do miasta, możesz jedynie cieszyć się na atrakcje w Bazylei, mieście kultury, oraz w Bernie, stolicy kraju, gdzie chroniona prawem UNESCO średniowieczna architektura łączy się z ultranowoczesnym miejskim stylem.
Słynne szwajcarskie zegarki powinniśmy podziękować surowemu protestanckiemu teologowi Janowi Kalwinowi. Wprowadzone przez niego zasady moralności zabraniały noszenia wszelkich ozdób, z wyjątkiem zegarków, które wolno było nosić. Dlatego szwajcarscy jubilerzy w XVI wieku przestawili się na produkcję zegarków.
Szwajcaria jako ostatnia ze wszystkich europejskich krajów przyznała kobietom prawa wyborcze. Dopiero w 1990 roku ostatni kanton nie bez oporu pozwolił kobietom głosować w lokalnych wyborach.
Geografia Szwajcarii
Alpy pokrywają ponad połowę powierzchni Szwajcarii. Ponad 100 szczytów przekracza wysokość 4km, wśród nich Dufourspitze z 4 634 m n.p.m. jest najwyższy. W najwyższych partiach gór śnieg nigdy nie topnieje, a niektóre z lodowców wypuszczają swoje zamarznięte jęzory w poprzek krajobrazów. Niżej, tam gdzie śnieg i lód już zamieniły się w wodę, rzeki Ren oraz Rodan przebijają się pomiędzy górskimi ścianami i konkurują ze sobą w tworzeniu zapierających dech w piersiach dolin. Na północ od Alp leży Wyżyna Szwajcarska, w której na okrągłych wzniesieniach falują lasy bukowe i łany zboża. Mieszka tutaj większość ludności Szwajcarii, wszystkie największe szwajcarskie miasta znajdują się właśnie tu.
Historia Szwajcarii
W pierwszych stuleciach naszej ery Szwajcarią interesowali się Celtowie, Rzymianie, Germanie i Burgundowie. Ok 1030 roku kraj stanowił część Świętego Cesarstwa Rzymskiego, co nie przełożyło się niestety na większy spokój. Przez następne lata toczyły się walki miedzy chłopami a feudalnymi panami. Chłopi utworzyli konfederację tzw. związek wieczysty, który stopniowo rósł w siłę. Z czasem konfederacja była w stanie wygrywać wojny m.in. z Habsburgami zrzeszonymi w Związku Szwabskim. W 1499 roku cesarz Maksymilian I musiał spojrzeć smutnej prawdzie w oczy, poddać się i podpisać traktat pokojowy. Dopiero jednak w 1848 roku konfederacja została przekształcona w państwo konfederacyjne i tak narodziła się Szwajcaria.
Przez prawie 100 lat po zwycięstwie Konfederacji nad Habsburgami Szwajcaria była pogrążona w wojnie domowej. Grupy wspierające reformację walczyły z konserwatystami. Każdy kanton zdawał się mieć swój własny stosunek do zagadnień reformacji i kontrreformacji, a prowadzenie wspólnej polityki zagranicznej okazało się niemożliwe. Tak położono kamień węgielny pod jakże charakterystyczną dla Szwajcarii koncepcję neutralności. Dzięki niej Szwajcaria nie została ogarnięta ani I ani II wojną światową. Kraj trzyma się z dala od większości międzynarodowych związków. Dopiero w 2002 roku Szwajcaria przyłączyła się do Organizacji Narodów Zjednoczonych. W referendum w 2001 roku większość Szwajcarów opowiedziała się za pozostaniem poza granicami Unii Europejskiej.
Ludność i polityka Szwajcarii
Szwajcaria jest na wiele sposobów krajem heterogenicznym. Jej mieszkańcy mówią czterema różnymi językami: po niemiecku, francusku, włosku oraz retoromańsku, który wywodzi się z łaciny i spokrewniony jest z włoskim. Niemiecki występuje w Szwajcarii w dwóch odmianach, standardowy niemiecki używany jest do pisania a dialekt alemański, używany jest przez większość jako codzienny język mówiony. Każdy z 26 kantonów, z których składa się Szwajcaria, prowadzi swoją politykę. Państwo jest republiką federacyjną tzn. ma zarówno parlament jak i konstytucję, lecz kantony zachowały dużą suwerenność i same podejmują polityczne decyzje bez ingerencji państwa. Wspólną zasadą dla wszystkich kantonów obowiązek organizowania referendum przy ustanawianiu ważnych praw. Ponadto w wielu kantonach o prawie dyskutuje się na zebraniach, gdzie wszyscy mają prawo głosu, a głosuje się przez podniesienie ręki.
Podróżowanie po Szwajcarii
Jeśli wybierzesz się do Szwajcarii, musisz zobaczyć grę kolorów witraży w katedrze Fraumünster w Zurychu. W Fondation Beyeler muzeum sztuki w Bazylei znajdują się dzieła takich artystów jak Picasso, Rothko czy Max Ernst. Warto przejść się najstarszym w Europie (z 1333r) zadaszonym mostem Kapellbrücke nad rzeką Reuss, która dzieli średniowieczną Lucernę na dwie części. Nie można zapomnieć o rejsie po Jeziorze Genewskim - największym górskim jeziorze w Europie, ani o górskiej wędrówce w Alpach na południe od Berna.
W wielu górskich miejscowościach ruch samochodowy jest zabroniony, więc można je zwiedzać tylko na piechotę lub konnymi taksówkami. Dotyczy to np. miasteczka Saas-Fee, otoczonego przez lodowce, Zermatt u stóp gór Matterhorn i Murren, które ze światem łączą tylko tory kolejowe. Są to dobre miejsca dla zafascynowanych wiejską idyllą, niezależnie od pory roku. Polecamy ponadto fondue z sera podane w jednej z tradycyjnych górskich karczm. Zarówno latem jak i zimą jest tu sporo do robienia. Jeśli przebywanie na świeżym powietrzu zaostrzy Wam apetyt zawsze można posilić się sprzedawanymi prawie na każdym rogu serami gruyère, emmentaler lub jedwabistą czekoladą.