Azja
Geografia i przyroda Azji
Azja, ze względu na swój ogromny obszar, jest prawie niemożliwa do opisania. Kontynent azjatycki rozciąga się od Oceanu Arktycznego na północy do tropikalnych wysepek Indonezji na południu oraz od krajów islamskich w południowo-zachodniej Azji po kraje hinduizmu i buddyzmu całkowicie na wschodzie. To tutaj leżą Himalaje, będące najwyższym łańcuchem górskim świata, pustynie Mongolii i Syberii o najmniejszej ilości opadów na świecie oraz gęste lasy tropikalne Indonezji i Malezji. Tereny pełne kontrastów krajobrazowych zamieszkują rozmaite gatunki zwierząt, od reniferów, wilków i tarpanów na terenach polarnych i okołopolarnych po tygrysy, słonie i pawie w pasie tropikalnym.
![Spokojne wody delty Mekongu Spokojne wody delty Mekongu](/ibepublic/.imaging/focalpoint/4-3/1920x/dam/jcr:135cefb0-4375-49c9-a76c-4464b5d39eaf/Vietnam_MekongDelta_BoatTip_01_XTS.jpg)
Ludność Azji
W Azji występuje wiele rozległych obszarów, takich jak pustynie w Arabii Saudyjskiej czy tundra w Rosji, które są praktycznie niezamieszkane. Dla kontrastu, inne regiony Azji należą do najbardziej zaludnionych na świecie, zwłaszcza tam, gdzie deszcze monsunowe i duże rzeki Jangcy, Mekong i Żółta Rzeka zapewniają ziemi żyzność. Duży odsetek ludności azjatyckiej mieszka w miastach. W ostatnich latach znaczny wzrost liczby mieszkańców odnotowano m.in. w aglomeracjach Chongqing w Chinach i Karaczi w Pakistanie. Całkowita liczba mieszkańców Azji już dawno przekroczyła trzy miliardy.
![](/ibepublic/.imaging/focalpoint/4-3/1920x/dam/jcr:9dd6d4da-8ceb-4f8e-b6de-8e60a5591c43/United_Arab_Emirates_Dubai_krydderier_01_IS.jpg)
Historia Azji
Wiele krajów azjatyckich było skolonizowanych. Egzotyczne towary przyciągały zainteresowanych handlem Europejczyków. Po odkryciu przez Vasco da Gamę drogi morskiej z Europy do Indii, pełnych aromatycznych przypraw, kolonizacja nabrała tempa. Niektóre kraje zachowały niezależność, ale i one podlegały silnym wpływom kultury europejskiej, czego doświadczyły w szczególności Chiny w czasach wojny opiumowej.
![](/ibepublic/.imaging/focalpoint/4-3/1920x/dam/jcr:7a3814fd-a73a-455a-940b-c9d5de7bd61f/China_Silk_01_IS.jpg)
Atrakcje turystyczne Azji
Wprawdzie opium i przyprawy przestały już być celem podróży samym w sobie, lecz perspektywa wyjazdu do Azji nieustannie budzi dużo emocji. Możliwości spędzenia wyjątkowych wakacji na bezkresnym kontynencie azjatyckim są praktycznie nieograniczone. Zakazane Miasto w samym sercu Pekinu, świątynia Angkor Wat w kambodżańskiej dżungli, indyjski Tadż Mahal z białego marmuru i inne perły tutejszej kultury stanowią prawdziwe atrakcje turystyczne. Wiele wrażeń dostarczą miłośnikom przygód indonezyjskie wulkany, tybetańskie szlaki turystyczne i miejsca rytualnego palenia zwłok zmarłych w rzece Ganges w mieście Varansi, uważanym przez wyznawców hinduizmu za święte. Wybrawszy się w podróż Koleją Transsyberyjską, można z okna kuszetki podziwiać krajobrazy północnej części Azji, a odwiedziwszy luksusowy Dubaj, można podejrzeć najnowsze osiągnięcia współczesnej myśli technicznej Bliskiego Wschodu, które przyciągają inwestorów z Europy i Ameryki. Bez względu na kierunek zainteresowań wycieczka na największy kontynent świata to niemal zawsze gwarancja niezapomnianych wrażeń.