Kambodża


Wybierz się w podróż do Kambodży

W miastach Kambodży, będącej niegdyś pod panowaniem francuskich rządów kolonialnych w Indochinach, zachowały się najpiękniejsze domy z długimi podcieniami. Choć nie sposób nie dostrzec w nich piętna odciśniętego przez wyniszczające kraj wojny, stare kamienne mury nadal emanują dawną świetnością. Między budowlami z okresu kolonialnego drzemią starożytne świątynie, pagody i domy sprzed francuskiej ekspansji, tworząc wspaniały amalgamat nostalgii, historii i kultury.

Więcej informacji >
Liczba ludności
17 mln
Stolica
Phnom Penh
Język
khmerski

Kambodża

Geografia Kambodży

Zasoby przyrodnicze Kambodży są podzielone przez dwa główne obszary wodne: potężną rzekę Mekong i jej deltę oraz jezioro Tonle Sap (znane również jako Wielkie Jezioro). Tonle Sap jest połączone z Mekongiem kanałem o długości 100 kilometrów. Gdy stan wody w rzece wzrasta w porze deszczowej, poziom wody w kanale podnosi się i wtłacza wody z rzeki wstecz do jeziora. W wyniku tego zjawiska każdego roku powierzchnia jeziora Tonle Sap wzrasta ponad dwukrotnie. Kambodża ma trzy duże obszary górskie: Górę Słonia i Góry Kardamonowe leżące w części południowo-zachodniej, Góry Dangkrek ciągnące się na północy wzdłuż granicy z Tajlandią oraz pogórze Eastern Highlands w części północno-wschodniej przy granicy z Wietnamem i Laosem. Większość ludności pracuje w rolnictwie i uprawia ryż, kukurydzę, paprykę i tytoń.


Historia Kambodży

Od VI do XIII wieku Królestwo Kambodży należało do imperium Khmerów. W 1955 roku, po 100 latach panowania kolonialnych Indochin Francuskich, Kambodża proklamowała niepodległość. Historycznie kraj ten jest prawdopodobnie najbardziej znany z okresu nacjonalistycznego reżimu Czerwonych Khmerów w latach 70. XX wieku. Ich destrukcyjne rządy zniszczyły praktycznie całe dziedzictwo kultury khmerskiej. W czasie podejmowanych przez Czerwonych Khmerów usilnych prób transformacji Kambodży w maoistowskie społeczeństwo agrarne unicestwiono wiele budynków, rzeźb, książek, instrumentów muzycznych i ludzi. Na szczęście, pomimo przekonania władz komunistycznych o konieczności zastąpienia religii wiarą w partię, oszczędzono imponującą świątynię Angkor Wat. Strategia Czerwonych Khmerów nigdy nie została zrealizowana, a obecnie prawie cała ludność Kambodży wyznaje szczególną formę buddyzmu, zbudowaną na hinduizmie i animizmie. Animizm to pogląd, zgodnie z którym zwierzęta, rośliny i przedmioty nieożywione mają duszę.


Zdumiewająca świątynia Angkor Wat

Atrakcje Kambodży

Wycieczka do Kambodży byłaby niekompletna bez zobaczenia Angkor Wat. Nie bez przyczyny. Ten monumentalny kompleks ruin był siedzibą władców dawnego imperium Khmerów i jest doskonałym przykładem wyjątkowej architektury khmerskiej. Nadgryzione zębem czasu mury są zdobione płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny zarówno z historii, jak i życia codziennego potężnego królestwa. Otaczająca ruiny dżungla oplata kamienne mury niczym drapieżna roślina. Na niektórych nadal rosną pnącza pochodzące z XIX wieku. Świadectwem dramatycznej przeszłości Kambodży są tamtejsze Killing Fields (Pola śmierci), gdzie za czasów rządów Czerwonych Khmerów zabito i pochowano 17 tysięcy osób.


Pałac Królewski w Phnom Penh

W planie wycieczki warto także uwzględnić stolicę Kambodży, Phnom Penh. W mieście znajdują się obiekty architektury z czasów francuskiej kolonizacji oraz jeden z nielicznych zabytków buddyjskich, które oparły się Czerwonym Khmerom, mianowicie Srebrna Pagoda. Podłoga pagody została wyłożona srebrnymi płytkami, a na niej zostały ustawione posągi siedzącego lub stojącego Buddy ze złota, srebra, diamentów i kryształów. Dobrą odskocznią od zwiedzania zabytków i obiektów religijnych jest Park Narodowy Bokor. Położony w malowniczym, zacienionym lesie park jest pełen pięknych wodospadów, dzikich tygrysów i słoni. Na terenie parku znajduje się także stara, opuszczona stacja górska z okresu francuskiej bytności w tym miejscu. Chodząc po Kambodży, należy pamiętać, aby wszędzie zachować najwyższą ostrożność, ponieważ miny z czasów Czerwonych Khmerów nadal stanowią zagrożenie. Nie należy więc zbaczać z wyznaczonych szlaków, nawet w tak popularnych miejscach jak Angkor Wat.