Wycieczki Kazachstan

Terytorium Kazachstanu zajmuje znaczną część Azji Centralnej i sięga aż do Chin. Oficjalna nazwa brzmi Republika Kazachstanu, a granice posiada z Rosją, Chinami, Turkmenistanem, Kirgistanem i Uzbekistanem oraz linię brzegową nad Morzem Kaspijskim. Kazachstan kusi odwiedzających niezwykłą przyrodą, pustynnymi i górskimi krajobrazami oraz wielkimi parkami narodowymi. Oferuje także interesujące aspekty kultury, które kryją mury zabytkowych miast i zbiory reliktów z minionej epoki.

Ludność 18 mln
Stolica Astana (Nursultan)
Język kazachski, rosyjski
Flaga Kazachstanu została ustanowiona w 1992 r. Symbolika flagi to umieszczony na niebieskim tle wizerunek słońca i szybującego orła pod nim. Od strony masztu flagę zdobi tradycyjny ornament.
Ciekawostki

Astana (Nur-Sułtan), która jest stolicą kraju od 1997 r., licząc tylko od XIX wieku zmieniała nazwę aż pięć razy

Istnieje przekonanie, iż ludy zamieszkujące Kazachstan jako pierwsze oswoiły konia, bo przecież Kazachowie słyną z wyjątkowych umiejętności jeździeckich

Przyroda

Zdecydowana większość ziem Kazachstanu to suche, piaszczyste stepy porośnięte trawą, określane jako półpustynia lub pustynia. Na trawiastych stepach występuje mnóstwo płytkich, zasolonych jezior, które przyciągają ptactwo, a w ich otoczeniu rozwija się roślinność i życie zwierząt. Geograficzna linia podziału Centralnej Azji biegnie przez południowy wschód, wzdłuż niekończących się stepów oraz potężnych, ośnieżonych łańcuchów górskich. Znaleźć tu można również środkowoazjatycki odpowiednik Wielkiego Kanionu – Kanion Szaryński, ukryty pośród zboczy górskich z czerwonego piaskowca. W krajobrazie górskim dominują sosny i roślinność wysokogórska, a także bogata fauna, np. koziorożce, świstaki oraz sępy himalajskie. 
Kazachstan jest 9 pod względem wielkości państwem świata i posiada bogate zasoby naturalne. Przede wszystkim występują to złoża ropy naftowej i gazu ziemnego, dzięki którym kraj się wzbogacił i można było zrealizować tak niezwykłe przedsięwzięcie, jak budowa na stepie, od zera, stolicy - Astany.

Górski płaskowyż Assy

Historia

Już w epoce kamienia Kazachstan zamieszkany był przez plemiona koczownicze. Około XIV w. wykształciły one wspólny język, kulturę oraz gospodarkę, a utrzymywały się głównie z hodowli bydła i koni.
Zagrożenie mongolską inwazją na początku XVIII wieku spowodowało, że plemiona zaczęły zabiegać o opiekę cara Rosji. Kazachowie traktowali ten sojusz jako układ tymczasowy, jednak Rosjanie realizowali zgoła inne zamiary. Uznali Kazachstan za swoje nowe terytorium, by w 1868 r. wcielić je oficjalnie do Imperium Rosyjskiego. W 1920 r. Kazachstan stał się republiką rosyjską, a w 1936 r. - republiką radziecką. Ustanowiono ustrój komunistyczny, a przymusowa kolektywizacja ziemi doprowadziła klęski głodu. W latach 50. i 60. Związek Radziecki wprowadził w życie projekt, którego celem było przystosowanie północnych obszarów przygranicznych do uprawy roli, a wielu Rosjan przeprowadziło się do Kazachstanu widząc w rolnictwie przyszłość. W rezultacie wiele tradycyjnie żyjących plemion koczowniczych utraciło ziemie, będące ich źródłem utrzymania, a dynamiczny proces imigracji sprawił, że Rosjanie zaczęli stanowić narodową większość. Kiedy Kazachstan w 1991 r. uzyskał niepodległość, znaczna liczba ludności rosyjskiej powróciła w swoje ojczyste strony.

Olśniewający pałac prezydencki w Astanie

Oficjalnie Kazachstan przedstawia swój ustrój jako republika demokratyczna. Od momentu uzyskania niepodległości (1991 r.) państwem rządzi prezydent Nazarbajew i posłuszna mu partia komunistyczna. W 2000 roku prezydent rozszerzył zakres swoich kompetencji i ogłosił się dożywotnim przywódcą Kazachstanu. W Kazachstanie nie istnieje raczej wolność słowa i nie respektuje się praw człowieka.
Odkrycie zasobnych złóż ropy naftowej i gazu ziemnego w Morzu Kaspijskim spowodowało szybki rozwój gospodarczy, ale mimo to mieszkańcy cierpią na ubóstwo i wysoki poziom bezrobocia, bo na prywatyzacji i wzroście gospodarczym skorzystała tylko niewielka grupa ludzi. Duża część mieszkańców zajmuje się nadal uprawą roli pod kukurydzę i bawełnę, hodowlą owiec, świń oraz bydła.

Astana gospodarzem Expo 2017

Podróżowanie w Kazachstanie

Kazachstan ma wyjątkowe walory przyrodnicze, a w jego krajobrazie dominują ogromne obszary pustynne i stepowe, wspaniałe łańcuchy górskie i głębokie kaniony. Podróżując po Kazachstanie doświadczysz potężnych kontrastów, od rozległego biednego stepu po błyszczące blichtrem, nowoczesne metropolie.

Astana, nowa stolica państwa, rysuje się na horyzoncie niczym oaza na środku środkowoazjatyckiego stepu. Pełno tu połyskujących w słońcu, budynków z błyszczącego szkła i stali. Sporo obiektów architektury zaprojektował współczesny mistrz architektury, Brytyjczyk Norman Foster. Monument Bäjterek , po kazachsku „wysoka topola”, to 97-metrowa wieża o ażurowej konstrukcji, która zwieńczona jest złotą oszkloną kulą. Pomnik odwołuje się do kazachskiego mitu o świętym ptaku samruku, który każdego roku składa złote jajo – symbolizujące słońce – na szczycie wielkiego Drzewa Życia. Monument został również zaprojektowany przez N. Fostera na zlecenie prezydenta Nursułtana Nazarbajewa.

Ałmaty, wcześniejsza stolica Kazachstanu, z liczbą ludności 1,2 mln mieszkańców, jest jego największym miastem. W przeciwieństwie do Astany, Ałmaty zabudowane są piękną, starą architekturą w otoczeniu zieleni drzew, sadzonych równo wzdłuż szerokich alei. Miasto położone jest u podnóża gór Tienszan, które stanowią piękne tło miasta. W niewielkiej odległości od Ałmatów leży Park Narodowy Ałtynemel. Tu znajduje się też kompleks kurhanów Besszatyr – przed islamski cmentarz, który stanowi świadectwo wielkości dawnej średniowiecznej kultury. 

Tajemnicza Azja Centralna

Wybierz się w niezapomnianą podróż Jedwabnym Szlakiem przez 5 środkowoazjatyckich krajów: Uzbekistan, Turkmenistan, Kirgistan, Tadżykistan i Kazachstan

4,3
  • 2 terminy
  • 14 dni
  • Od 17 998,–
od Warszawa
Udostępnij