Wybierz się w podróż do Laosu
Laos to zapomniane królestwo starożytnej Azji. Kraj starych świątyń, bujnej dżungli i trudno dostępnych gór, zamieszkanych wyłącznie przez ludność plemienną, żyjącą tu w izolacji od setek lat. Każdego dnia o poranku bosonodzy mnisi obchodzą miejscowości, trzymając w dłoniach misy na jedzenie i prosząc o jałmużnę od ludności. Podróż do Laosu jest jak podróż w czasie. Niewiele się tu zmieniło od roku 1975 r., kiedy władzę przejęli komuniści. Czasy wcześniejsze również nie wyróżniały się zbyt dynamicznym rozwojem.
Z szacunku do czczonych w Laosie słoni organizowany jest każdego roku festiwal słonia? W jego trakcie przyznawana jest nagroda dla słonia roku.
Laos jest jedynym krajem Azji Południowo-Wschodniej, który nie posiada dostępu do morza.
Przyroda, fauna i klimat Laosu
Dystans między górzystym regionem na północy Laosu, a nizinnymi nadrzecznymi obszarami na południu wynosi 1000 km. Duże obszary gór i płaskowyżów Laosu pokrywa dziewiczy las deszczowy, natomiast główny region rolniczy znajduje się wzdłuż brzegów rzeki Mekong na południu. Ponad połowę powierzchni Laosu porasta prastara puszcza, której gęstwina zapewnia dogodne warunki życia dla niezwykłych gatunków zwierząt, takich jak tygrys indochiński, słoń indyjski, potężny wół gaur oraz wyjątkowo rzadka saola wietnamska.
Historia Laosu
Obszar współczesnego Laosu przez kilkaset lat historii podzielony był na wiele mniejszych, skonfliktowanych ze sobą, królestw, z których najpotężniejszym było królestwo Lan Xang, co oznacza „Kraj Miliona Słoni”. Państwo na krótko zostało podbite przez Tajlandię, która pod koniec XIX w. musiała oddać je Francji oraz Indochinom Francuskim. W okresie drugiej wojny światowej region trafił w ręce Japończyków, by po niedługim czasie usamodzielnić się od Francji, co nastąpiło w 1954 r. Później miały miejsce wewnętrzne walki między komunistami, monarchistami i zwolennikami prawicy.
Finalnie zwyciężyli komuniści, którzy rządzą Laosem od 1975 r. Zwycięstwo nie oznaczało jednak pokoju dla Laotańczyków. W latach 80. kraj został zajęty przez sąsiadujący Wietnam, a podczas wojny wietnamskiej Laos padł ofiarą tak zaciekłych nalotów bombowych ze strony Amerykanów, że uznano go za najbardziej bombardowany rejon świata.
Większość Laotańczyków utrzymuje się z rolnictwa, a uprawia się tu przede wszystkim ryż, kawę i tytoń. Dominującą religią jest buddyzm, jednak górska ludność plemienna nadal oddaje cześć duchom, tak jak czyniła to przez wiele setek lat.
Podróżowanie po Laosie
Podróże po Laosie są nieco uciążliwe – albo egzotyczne – przez fakt, iż nie ma tu linii kolejowych, a tylko część dróg jest przejezdna przez cały rok. Rzeka Mekong i jej dopływy są faktycznie najważniejszymi szlakami komunikacyjnymi kraju. Dlatego rejs po rzece jest najlepszym sposobem podróżowania po kraju i daje możliwość zapuszczenia się w głąb Laosu. Oczywiście istnieje także możliwość skorzystania z drogi lądowej w celu odwiedzenia mnóstwa interesujących miejsc. Wiele spośród najważniejszych świątyń Laosu znajduje się w Wientianie, stolicy kraju, sennym mieście z grona najmniejszych stolic świata. Jeszcze do początku lat 90. pojazdy silnikowe były tutaj rzadkim widokiem i nadal piesi i rowerzyści ustalają zasady ruchu na ulicach tego niewielkiego miasta.
Stałym punktem podróży wakacyjnej do Laosu jest tajemnicza Równina Dzbanów. Jak dotąd nikomu nie udało się wyjaśnić, w jakim celu stworzono setki ogromnych, wykutych w litej skale, dzbanów na wysoko położonej, odcinającej się od krajobrazu, równinie na wschód od Luang Prabang. Waga urn dochodzi do 6 ton, zaś ich wiek szacuje się na 2000 lat. Luang Prabang jest starym królewskim miastem, które wokół otaczają góry poprzecinane pięknymi wodospadami. UNESCO wyróżniło to miasto, wprowadzając je na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego ze względu na piękne, zabytkowe budowle z okresu kolonialnego oraz liczne świątynie buddyjskie.
W jaskiniach Pak Ou, oddalonych 25 km od Luang Prabang, znajduje się jeden z najważniejszych skarbów kulturowych Laosu. To zespół tysięcy starożytnych figurek Buddy z całego kraju, które na przestrzeni wieków gromadzono w głębokich grotach na brzegu Mekongu. Jeśli chodzi o cuda przyrody, Laos ma również dużo do zaoferowania. Przykładem może być największy wodospad Azji Południowo-Wschodniej, Khone Phapheng, gdzie żyją rzadkie oreczki krótkogłowe.