Wycieczka na Sri Lankę

Z górskich regionów wiecznej wiosny, w których małpy huśtają się między gałęziami drzew, strumienie i rzeki spływają ku otoczonym palmami plażom okalającym całą Sri Lankę. Buddyjskie świątynie i klasztory rozrzucone są po całym obszarze tego małego kraju, w którym spokój, cisza i medytacja stanowią najważniejszy punkt dnia zarówno dla mieszkańców, jak i dla odwiedzających. Jedzenie ma intensywny smak, herbata jest doskonała, a ptactwo kolorowe i różnorodne.

Populacja 22,2 mln
Stolica Sri Jayawardenapura (część Colombo)
Język Syngaleski i tamilski
Na fladze Sri Lanki widnieje lew – chociaż w rzeczywistości łatwiej w tym kraju spotkać lamparta.
Ciekawostki
duża część energii elektrycznej na Sri Lance pochodzi z elektrowni wodnych? Liczne wodospady w kraju dostarczają większą część energii na Sri Lance.
była premier Sri Lanki, Sirimavo Bandaranaike, to pierwsza na świecie kobieta na stanowisku premiera?

Klimat i fauna Sri Lanki

Sri Lanka, znana do 1972 roku jako Cejlon, to wyspa u wierzchołka Półwyspu Indyjskiego. Wyspa ma kształt stożka, na którym w centralnej części znajdują się porośnięte lasami góry, a linię brzegową tworzą na przemian cudowne piaszczyste plaże, laguny i bagna. Panuje tu wilgotny klimat tropikalny z dwoma okresami deszczów monsunowych, które na szczęście padają w innych regionach, zapewniając niezbędne nawodnienie plantacjom kauczuku, kokosów i przypraw. Temperatura utrzymuje się przez cały rok mniej więcej na stałym poziomie ok. 30° na obszarach nizinnych i 18-20° w górach. Liczebność zwierząt i bogactwo gatunków zmniejsza się, podobnie jak w wielu innych miejscach na świecie, lecz wciąż występują tam niedźwiedzie, leopardy, szakale, bawoły i małpy. Za czasów monarchii na Sri Lance słonie uważane były za majątek królewski, dlatego mogły spokojnie przemierzać tereny równin i wzgórz. Od zniesieniu zakazu zabijania słoni zachował się zaledwie nieznaczny ułamek ich pierwotnej populacji.

Ludność Sri Lanki

Rdzenna ludność Sri Lanki, Weddowie, zamieszkiwała wyspę od tysięcy lat, nieustannie zmagając się z napływem innych ludów, zwłaszcza z Indii i Chin. A gdy zaczęła się gorączka kolonializmu – także Europejczyków przybywających tam w poszukiwaniu cynamonu. Obecnie Sri Lanka jest prawdziwą mieszaniną różnych narodów, co z jednej strony tworzy niezwykle różnorodną kulturę, a z drugiej przysparza mnóstwa problemów. Większość stanowią wyznający buddyzm Syngalezi, a będący w mniejszości Tamilowie niezbyt chętnie dzielą się krajem z tym narodem. Grupa partyzantów o nazwie Tamilskie Tygrysy przez kilkadziesiąt lat wywoływała zamieszki, prowadząc działania terrorystyczne, organizując ataki bombowe i zamach na prezydenta. Trwający przez 26 lat (1983-2009) krwawy konflikt kosztował życie 50 000 ludzi.

Atrakcje turystyczne Sri Lanki

Podczas wycieczki na Sri Lankę prawie na pewno będzie czas na leniuchowanie na plaży i na wędrówki po pięknych górach pośrodku wyspy. Będąc na Sri Lance nie można też nie odwiedzić posągów Buddy, klasztorów i świątyń. Ponadto wszędzie można podziwiać piękne przykłady buddyjskich, kopułowatych stup, w wersji syngaleskiej, zwanych dagobami. Bez wątpienia szczególnie warta zwiedzenia jest dagoba Ruvanveli w dawnej stolicy, Anuradhapura. Z daleka budowla wygląda jakby niosły ją setki wykutych z kamienia słoni. Uznana przez UNESCO Anuradhapura jest również miejscem, w którym rośnie święte drzewo figowe wywodzące się według wierzeń od drzewa, pod którym Budda doznał pełnego oświecenia. Innymi miejscami, które uwieńczą wakacje na Sri Lance, są: pełna zgiełku stolica państwa, Colombo, gdzie awaria zasilania i chaos na drodze przyjmowane są zawsze z rozbrajającym uśmiechem, a także Kandy, „stolica” regionu górskiego z buddyjską świątynią, zbudowana wokół jeziora w pięknej dolinie. Jeśli szukasz wrażeń związanych z pięknem przyrody, obowiązkowo odwiedź Park Narodowy Uda Walawe, który – dzięki żyjącym w nim leopardom, słoniom, bawołom i 30 gatunkom węży – może spokojnie konkurować ze słynnymi afrykańskimi parkami safari. Więcej o safari na Sri Lance możesz przeczytać w artykule Z wizytą u słoni

Udostępnij