Wycieczka na Sri Lankę
Z górskich regionów wiecznej wiosny, w których małpy huśtają się między gałęziami drzew, strumienie i rzeki spływają ku otoczonym palmami plażom okalającym całą Sri Lankę. Buddyjskie świątynie i klasztory rozrzucone są po całym obszarze tego małego kraju, w którym spokój, cisza i medytacja stanowią najważniejszy punkt dnia zarówno dla mieszkańców, jak i dla odwiedzających. Jedzenie ma intensywny smak, herbata jest doskonała, a ptactwo kolorowe i różnorodne.
Klimat i fauna Sri Lanki
Sri Lanka, znana do 1972 roku jako Cejlon, to wyspa u wierzchołka Półwyspu Indyjskiego. Wyspa ma kształt stożka, na którym w centralnej części znajdują się porośnięte lasami góry, a linię brzegową tworzą na przemian cudowne piaszczyste plaże, laguny i bagna. Panuje tu wilgotny klimat tropikalny z dwoma okresami deszczów monsunowych, które na szczęście padają w innych regionach, zapewniając niezbędne nawodnienie plantacjom kauczuku, kokosów i przypraw. Temperatura utrzymuje się przez cały rok mniej więcej na stałym poziomie ok. 30° na obszarach nizinnych i 18-20° w górach. Liczebność zwierząt i bogactwo gatunków zmniejsza się, podobnie jak w wielu innych miejscach na świecie, lecz wciąż występują tam niedźwiedzie, leopardy, szakale, bawoły i małpy. Za czasów monarchii na Sri Lance słonie uważane były za majątek królewski, dlatego mogły spokojnie przemierzać tereny równin i wzgórz. Od zniesieniu zakazu zabijania słoni zachował się zaledwie nieznaczny ułamek ich pierwotnej populacji.
Ludność Sri Lanki
Atrakcje turystyczne Sri Lanki
Podczas wycieczki na Sri Lankę prawie na pewno będzie czas na leniuchowanie na plaży i na wędrówki po pięknych górach pośrodku wyspy. Będąc na Sri Lance nie można też nie odwiedzić posągów Buddy, klasztorów i świątyń. Ponadto wszędzie można podziwiać piękne przykłady buddyjskich, kopułowatych stup, w wersji syngaleskiej, zwanych dagobami. Bez wątpienia szczególnie warta zwiedzenia jest dagoba Ruvanveli w dawnej stolicy, Anuradhapura. Z daleka budowla wygląda jakby niosły ją setki wykutych z kamienia słoni. Uznana przez UNESCO Anuradhapura jest również miejscem, w którym rośnie święte drzewo figowe wywodzące się według wierzeń od drzewa, pod którym Budda doznał pełnego oświecenia. Innymi miejscami, które uwieńczą wakacje na Sri Lance, są: pełna zgiełku stolica państwa, Colombo, gdzie awaria zasilania i chaos na drodze przyjmowane są zawsze z rozbrajającym uśmiechem, a także Kandy, „stolica” regionu górskiego z buddyjską świątynią, zbudowana wokół jeziora w pięknej dolinie. Jeśli szukasz wrażeń związanych z pięknem przyrody, obowiązkowo odwiedź Park Narodowy Uda Walawe, który – dzięki żyjącym w nim leopardom, słoniom, bawołom i 30 gatunkom węży – może spokojnie konkurować ze słynnymi afrykańskimi parkami safari. Więcej o safari na Sri Lance możesz przeczytać w artykule Z wizytą u słoni