Wybierz się w podróż do Tajlandii
Zielone lasy deszczowe, odcięte od świata wioski plemienne, majestatyczne kompleksy świątynne, rajskie plaże i serdeczni ludzie to tylko niektóre z uroków Tajlandii. Wybierz się na miejscowy targ, odwiedź autochtonów w ich domach lub wybierz się na przejażdżkę rowerem po starym miasteczku, aby poczuć Tajlandię całym sercem i wszystkimi zmysłami.
Ludność
68,2 mln
Stolica
Bangkok
Język
tajski
Ciekawostki
Pełna nazwa Bangkoku brzmi Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahintharayutthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Phiman Awatan Sathit Sakkathattiya.
Rzeka Mekong, płynąca między Tajlandią i Laosem, jest domem dla ponad 1000 gatunków ryb.
Geografia, fauna i flora Tajlandii
Patrząc na mapę, Tajlandia przypomina kształtem gigantyczną głowę słonia z trąbą sięgającą w dół do Półwyspu Malajskiego, gdzie dominują lasy tropikalne i plantacje kauczuku. W północnej części kraju rozciągają się wysokie pasma gór i przepastne dżungle z potokami i rzekami, które znajdują ujście w żyznym regionie delty w Bangkoku. Obszar urodzajnych dolin rzeki Chao Praya zwany jest, z wiadomych powodów, Wielką Miską Ryżu. Tereny wschodnie (ucho słonia) należą do najsuchszych w kraju i są najrzadziej odwiedzane przez turystów. Wzdłuż całego wybrzeża Tajlandii ciągną się malownicze tropikalne wyspy. Wiele wysp i część wybrzeża należą do obszaru parków narodowych. Wraz ze wzrostem liczby ludności duża część skądinąd bogatej fauny musiała zostać przeniesiona w inne części kraju. Pozostałe lasy deszczowe są zamieszkane przez dzikie słonie, tygrysy, tapiry i bantengi azjatyckie, największe ssaki z rodziny wołowatych na świecie.
Historia Tajlandii
Królestwo Tajlandii do 1939 roku nosiło nazwę Syjam. Pierwsze ślady bytności człowieka na tym terenie pochodzą z czasów rządów Imperium Khmerów w Kambodży, ale w XIII wieku Tajlandia odłączyła się i stała się niezależnym królestwem. Równolegle zaczęto praktykować buddyzm Therawada, który nakazuje przestrzegać przykazań Buddy znacznie bardziej kategorycznie niż inne szkoły buddyzmu. Po odłączeniu się Tajlandii od Kambodży krajem rządziły kolejne królestwa ze stolicami w Sukhothai, Chiang Mai i Ayutthaya, które prowadziły regularne wojny z ościennymi Chinami, Kambodżą i Birmą.
Tajlandia jest jedynym krajem Azji Południowo-Wschodniej, który nigdy nie był europejską kolonią. W Ayutthaya powstał wprawdzie portugalski ośrodek handlowy, a kilka europejskich mocarstw kolonialnych próbowało uzyskać dominację w państwie, ale tajlandzki dwór królewski, który z początku przyjął Europejczyków z dyplomacją i szacunkiem, stłumił ich uporczywe dążenia do nawrócenia Tajów na chrześcijaństwo i wydalił z kraju. Współistnienie monarchii i religii buddyjskiej wyznacza rytm życia w Tajlandii. Mnisi są obdarzani wielkim szacunkiem i każdy dbający o dobry wizerunek Taj w pewnym momencie swojego życia próbuje żyć jak mnich. Każdego dnia oddawany jest hołd rodzinie królewskiej, czego wyrazem są hymn państwowy i hymn królewski rozbrzmiewające w miejscach publicznych, obszarach mieszkalnych i podczas imprez kulturalnych.
Co warto zobaczyć w Tajlandii
Podróże do Tajlandii stają się coraz bardziej popularne. Ten kraj przyciąga więcej turystów niż jakiekolwiek inne państwo w Azji Południowo-Wschodniej. Gdy doświadczy się uroków tamtejszej przyrody, zobaczy rozliczne piękne świątynie i ruiny z czasów upadłych królestw, a na dodatek zasmakuje wybornej kuchni tajskiej, łatwo zrozumieć, dlaczego tak się dzieje. Każda podróż do Tajlandii zaczyna się od dokonania wyboru między wieloma atrakcjami. Najważniejszym i najbardziej ekscytującym miastem północnej Tajlandii jest Chiang Mai. Jest to miejsce otoczone dżunglą i wodospadami, położone nieopodal najwyższej góry Tajlandii Doi Inthanon, która wznosi się na wysokość 2565 m n.p.m. Można tu pojeździć na słoniach, popływać na tratwach i odwiedzić górskie plemiona zamieszkujące tamtejsze góry. W Chaiyaphum życie płynie powoli i zgodnie z wielowiekową tradycją. Kilka kilometrów stamtąd leży wioska Ban Kwao, gdzie ręcznie produkuje się jedwab, dostarczany między innymi na tajlandzki dwór królewsk. Jest on tak delikatny, że dwór nigdy nie kupuje jedwabiu w innych miejscach. Koniecznie trzeba odwiedzić stolicę kraju, Bangkok, z jego licznymi świątyniami, splątaną siecią kanałów i wielkim bazarem na wodzie. Dawna stolica Ayutthaya, Park historyczny Sukhothai, fascynujące miasta Lampang i Chiang Rai, jak również słynący niegdyś z uprawy opium Złoty Trójkąt to miejsca, których też nie można pominąć. Jeżeli program obejmuje wypoczynek, to można go zasmakować podczas rejsu między pięknymi wodospadami i malowniczymi wioskami na rzekach Kwai lub Mekong. Wypocząć można również na jednej z rajskich tropikalnych wysp w Tajlandii i w popularnych kurortach.