Wybierz się w podróż do Budapesztu

Psotnie wyglądający muzycy w jaskrawych kamizelkach pozwalają swoim smyczkom nonszalancko trzepotać po strunach. Lekko tęsknej cygańskiej muzyce towarzyszy stoisko z gulaszem z dzika przyprawionego ostrą papryką a przede wszystkim olśniewający widok na historyczne Wzgórze Zamkowe w Budapeszcie. Niezapomniane wakacje w stolicy Węgier!

Ludność 1,8 miliona
Data powstania miasta 1873 rok
Język węgierski
Flaga Budapesztu przedstawia dwa zamki reprezentujące Budę i Peszt a przedzielona jest falistą białą linią symbolizującą Dunaj
Ciekawostki

Budapeszt został miastem 17 listopada 1873 r., kiedy to trzy sąsiadujące ze sobą miasta Peszt, Buda i Óbuda połączyły się w jedno.

Budapeszt ma więcej źródeł termalnych niż jakakolwiek inna stolica na świecie.

Dziedzictwo przeszłości

Mały chłopiec grzecznie wita się z Karolem Marksem i Leninem, stojąc ramię w ramię z szefami partii komunistycznej o szerokich torsach. Niegdyś bossowie honorowali samych siebie, ale kiedy upadł Układ Warszawski i mur między blokiem wschodnim i zachodnim, powyżsi władcy upadli wraz z resztą politycznego domku z kart.
Oprócz wybitnych postaci rewolucji i zimnej wojny, w Parku Rzeźby Szobor znajdują się również repliki trabantów i innych tego typu rzeczy, które do 1989 roku kojarzyły się ze stolicą Węgier i resztą Europy Wschodniej. Park Szobor, położony na obrzeżach centrum Budapesztu przy Balatoni ut. i Szabadkai ut, to interesujące spotkanie z Budapesztem.
Spacerując po Budapeszcie nie można nie zauważyć pokrewieństwa do siostrzanego Wiednia, szczególnie wyraźnie da się to odczuć, pijąc kawę i jedząc ciasto w wielu wystawnych kawiarniach i cukierniach w Budapeszcie, które należą do najpiękniejszych w Europie i podobnie jak kawiarnie w Wiedniu, są często budowane w stylu secesyjnym, który charakteryzował kraje Europy Środkowej około 1900 roku.

New York Cafe w Budapeszcie to prawdopodobnie najpiękniejsza kawiarnia na świecie

Uzdrowiska i źródła termalne

Uzdrowiskowego świata doświadczyć można w jednym z najsłynniejszych uzdrowisk w Budapeszcie. Prawie 100-letnie Spa Gellert, położone u podnóża Góry Gellerta przy Kelenhegyi ut, z kolorowymi szklanymi oknami i wyrafinowanymi mozaikami, jest doskonałym przykładem estetyki tamtego okresu. Spa Gellert to tylko jedna ze 123 łaźni termalnych w Budapeszcie - w całych Węgrzech jest ich około 800, a niektóre z nich mają nawet 600 lat.
Popularne łaźnie termalne można również znaleźć na Wyspie Małgorzaty - jednym z najpopularniejszych miejsc w Budapeszcie, gdzie mieszkańcy mogą się zrelaksować w wodach termalnych lub spotkać na piknik w parku. Wyspa Małgorzaty położona na Dunaju, który dzieli miasto na dwie części: po lewej stronie znajduje się Buda ze Wzgórzem Zamkowym, Górą Gellerta wznoszącą się kilkaset metrów nad miastem oraz Basztą Rybacką wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jedną z głównych atrakcji Budapesztu. Baszta Rybacka została zbudowana z okazji 1000-lecia miasta w 1896 roku, a siedem flankujących ją wież symbolizuje siedem węgierskich plemion, które niegdyś zapuściły tu korzenie. Po prawej stronie Dunaju znajduje się Peszt, czyli cała reszta Budapesztu ze wspaniałym budynkiem Parlamentu oraz Bazyliką Św. Stefana.

Łaźnie Termalne Gellérta

Handel kiedyś i dziś

Po prawej stronie Dunaju znajduje się płaski Peszt z Operą Państwową i ponad dwukilometrową paradną ulicą Andrássy prowadzącą do Placu Bohaterów - najbardziej okazałego pomnika miasta, który podobnie jak Baszta Rybacka powstał z okazji 1000-lecia Budapesztu. Plac Bohaterów zdobi Archanioł Gabriel stojący na szczycie 36-metrowej kolumny i półkolista kolumnada składająca się z różnych węgierskich królów i bohaterskich postaci.
Peszteńska część Budapesztu jest również domem dla wielu tętniących życiem targowisk, na których można kupić między innymi główne składniki ulubionego węgierskiego dania, gulaszu - koniecznie trzeba odwiedzić dużą, centralną i ponad stuletnią halę targową Nagy Vásárcsarnok na Vámház Körút. Jeśli szukasz bardziej ekskluzywnych zakupów, zazwyczaj znajdują się one na głównej ulicy Budapesztu, Váci utca, lub w jej okolicach.

W czasach PRL-u rozkwitał w Budapeszcie nowy rodzaj turystyki, nazwany przez fachowców turystyką handlową. Na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku plac przed Dworcem Wschodnim (Keleti) w Budapeszcie rozbrzmiewał polskim językiem, gdy nasi rodacy targowali się z Madziarami o każdą niemiecką markę.Handlujący Polacy na Węgrzech tworzyli koloryt ulic i placów zwykłego, szarego Budapesztu. I choć Węgierska Republika Ludowa była "najweselszym barakiem w obozie", a półki sklepów uginały się pod naporem niektórych towarów, Węgrzy potrzebowali przywożonych przez Polaków dóbr. Wpływ na to miała polityka gospodarcza poszczególnych państw.

Plac Bohaterów w Budapeszcie

Muzyka i gastronomia

Podróż do Budapesztu można również wykorzystać do odwiedzenia dziedzictwa Franciszka Liszta. W starej rezydencji węgierskiego kompozytora przy Vörosmarty ut utworzono pokój pamięci - udekorowany starymi fortepianami mistrza, w tym ten fortepianem, który Franciszek Liszt odziedziczył po swoim koledze Beethovenie w 1817 roku. Koniecznie należy skosztowac węgierskiego gulaszu na przykład w legendarnej 120-letniej kawiarni i restauracji Central Kavehaz na Károlyi Mihály utca, która słynie również z pysznych ciast - równie dobrych jak w siostrzanym Wiedniu.

Gulasz – węgierskie danie narodowe