Wybierz się w podróż do Dubrownika
Sonata fortepianowa Beethovena przyciąga tłumy na dziedziniec. Na zewnątrz pałacu stukot damskich szpilek i podeszew klapek na wypolerowanych wapiennych ulicach oraz głośny chór tłumu próbujący znaleźć drogę przez labirynt uliczek. Przed nami widok na cudowne Morze Adriatyckie z kawiarni wtopionej w skały i dźwięk fal rozbijających się o starożytne średniowieczne mury miejskie poniżej. Zapraszamy na wakacje w jednym z najpiękniejszych nadmorskich miast Europy.
Gęste tłumy ludzi przepływają przez Bramę Pile i suną z podziwem przezbłyszczące, wapienne uliczki Starego Miasta w Dubrowniku, przyglądając się szlachetnym pałacom lub szukając wolnego miejsca w jednej z kawiarni na Strandun. Niegdyś kanał, dziś Stradun jest siłą napędową Dubrownika - to tutaj znajdują się najpiękniejsze barokowe budynki miasta i to stąd można wspiąć się na słynny dwukilometrowy i wysoki na prawie 25 metrów mur miejski, który otacza miasto.
Twierdzi się, że pierwsza na świecie komercyjna apteka została otwarta właśnie w Dubrowniku w 1317 r. Istnieje ona do dziś, ale z bardziej rozpoznawalnymi i nowoczesnymi produktami.
Dubrownickie prawo ubezpieczeniowe jest najstarszym w Europie i zostało zatwierdzone w 1395 r., około 300 lat przed słynną brytyjską instytucją finansową Lloyd's of London.
Mury miejskie Dubrownika
Z murów miejskich - wzmocnionych trzema okrągłymi i 12 kwadratowymi wieżami, pięcioma bastionami, dwiema zewnętrznymi fortecami narożnymi i fortecą św. Jana - można zajrzeć bezpośrednio do prywatnych domów w Dubrowniku, spojrzeć na Morze Adriatyckie, zerknąć na wyspę Lokrum lub zdobyć twierdzę Lovrijenac. Można również zauważyć, że wiele dachów miasta jest nowych - dowód na to, że kilka dramatycznych wydarzeń z ostatnich 30 lat odcisnęło tu swoje piętno.
W 1979 r. Dubrownik został dotknięty poważnym trzęsieniem ziemi, a w latach 1991-92 Dubrownik znalazł się pod ciężkim ostrzałem, gdy siły serbskie i czarnogórskie oblegały miasto. Zniszczenia w postaci uszkodzonych wodociągów, rozbitych budynków i infrastruktury były ogromne, tak samo jak ilość pieniędzy wydanych na odbudowę, jednak dziś Dubrownik jest tak samo piękny jak przed wojną.
Ślady wojny
W wielu miejscach Dubrownika wciąż można znaleźć ślady wojny. Księgarnie w mieście sprzedają książki, które opowiadają tragiczne relacje naocznych świadków w słowach i obrazach. War Photo Limited, znajdujące się przy Antuninska 6 - bocznej ulicy Stradun - wystawia wyłącznie fotografie wojenne, a wojna w Chorwacji i byłej Jugosławii jest tu bardzo dobrze udokumentowana.
Również w małym Muzeum Obrońców Dubrownika w Pałacu Sponza pamięć o mieszkańcach, którzy stracili życie w obronie miasta w latach 1991-1992, jest żywa.
Piękne pałace
Pałac Sponza jest jednym z najciekawszych zabytków starego miasta otoczonego murami. W czasach świetności Republiki Dubrownika jako potęgi handlowej i miasta-państwa, w Pałacu Sponza mieściła się miejska komora celna, dziś w Pałacu znajduje się Muzeum Obrońców Dubrownika i Archiwum Państwowe.
Warto również zajrzeć na piękny dziedziniec Pałacu Rektorskiego z gotycką loggią i odwiedzić muzeum na pierwszym piętrze, gdzie zwiedzający mogą zagłębić się w historię Dubrownika. Pałac Rektorski - lub Mini Pałac Dożów - pochodzi z XVI wieku i został zbudowany jako rezydencja kolejnych rektorów miasta-państwa i siedziba rządu Dubrownika. Nad drzwiami sali posiedzeń Senatu znajduje się sympatyczna rekomendacja: "Zapomnij o prywatnych sprawach i pomyśl o wspólnym dobru".
Religijny Dubrownik
Dubrownik jest także domem dla wielu zabytków religijnych. Odkryj klasztor św. Klary, który pochodzi z około 1290 roku, klasztor franciszkanów, który został zbudowany w latach 1317- 43 oraz wspaniały 500-letni kościół Zbawiciela, położony obok charakterystycznej studni Onofrio. Na końcu ulicy Stradun znajduje się barokowy kościół św. Błażeja, poświęcony patronowi miasta św. Błażejowi, którego pozłacany posąg można zobaczyć na ołtarzu głównym, a rzut kamieniem dalej znajduje się klasztor Dominikanów, którego gotycki krużganek mieści muzeum z piękną kolekcją obrazów.
Dubrownik jest także domem dla jednej z najstarszych działających aptek w Europie, która wciąż zachowała swoje oryginalne wnętrze. Można tu kupić wodę różaną i różne kremy ziołowe wytwarzane według starych receptur klasztornych.
Wakacje na plaży w Dubrowniku
Na szczęście stare miasto wpisane na listę UNESCO jest dostępne dla każdego. Spośród 50 000 mieszkańców Dubrownika, około 3500 mieszka w obrębie murów miejskich. Zwłaszcza latem tysiące podróżnych przybywa tu, by spędzić wakacje nad Morzem Adriatyckim. Najczęściej odwiedzana jest plaża miejska Banje znajdująca się na lewo od Bramy Ploče - wschodniego wejścia do starego miasta. Poleniuchować można również na plażach półwyspu Lapad położonych pół godziny spacerem poza starym miastem lub na plaży Copacabana znajdującej się w okolicy Babin Kuk około sześciu kilometrów od starego miasta Dubrownika. Z ręcznika plażowego roztacza się tu widok na piękne Alpy Dynarskie i most Tudjmana, nazwany na cześć pierwszego prezydenta Chorwacji.
Okolica Dubrownika
W bezpośrednim sąsiedztwie Dubrownika czeka kilka wspaniałych wakacyjnych miejsc. Zobacz renesansowe rezydencje, gotyckie domy i fortyfikacje wokół miasta Ston - lub Veliki Ston - który przez wiele lat był najbardziej wysuniętym na północ posterunkiem obronnym Republiki Ragusa (Dubrownik) i drugim najważniejszym miastem w Republice. Wybierz się na spacer po Mali Ston, znanym z hodowli małż i ostryg. Można też wybrać się na spacer po Arboretum Trsteno, zbudowanym w renesansowym parku przez dubrownicką arystokrację w XIV wieku i jednym z najstarszych w Europie.
Dobrym pomysłem jest również odwiedzenie sąsiadującą z Chorwacją Czarnogórę. Chronione przez UNESCO miasto Kotor i najbardziej wysunięty na południe fiord w Europie znajdują się zaledwie godzinę drogi od Dubrownika.