Gejsze, szoguni i samuraje

group-tour
Wycieczki objazdowe z polskim pilotem

Duchowy mistycyzm, góry i dzika natura, ogrody zen, manga, oświetlone neonami drapacze chmur, plantacje herbaty - poznaj z nami wszystkie oblicza Japonii!

Każdy kraj ma swoją unikalną historię i kulturę, jednak Japonia to miejsce o wiele bardziej fascynujące niż by się mogło wydawać na pierwszy rzut oka.

To kraj oparty na olbrzymich kontrastach. Z jednej strony współczesne wielomilionowe metropolie z drapaczami chmur i świecącymi wszędzie neonami reklamowymi, futurystycznymi pociągami i w pełni zautomatyzowanymi parkingami dla rowerów, obsługiwanymi przez roboty. 

Z drugiej strony tradycja i historia są tu wciąż żywe i pielęgnowane o czym mogą  świadczyć kobiety w tradycyjnych kimonach na ulicach miast, białe rękawiczki taksówkarzy, przemykający w skupieniu mnisi buddyjscy, tłumnie odwiedzane świątynie Shinto, czy wciąż powtarzane historie o szogunach i samurajach.

Program naszej wycieczki obejmuje nie tylko wszystkie najważniejsze zabytki Tokio, Kioto i Hiroszimy, ale został jeszcze uzupełniony o ekscytujące wyprawy do rzadko odwiedzanych rejonów w górach i nad morzem. Pojedziemy na miejsce, gdzie uderzyło tsunami w roku 2011 i dowiemy się więcej o tym wydarzeniu z relacji osób, które były świadkami tej ogromnej katastrofy naturalnej.
Następnie odwiedzimy niezwykłą herbacianą wioskę otoczoną górami, a także wyjątkowe Muzeum Miho ze zbiorami sztuki japońskiej i  starożytnych cywilizacji. 
Zachwycimy się dziką przyrodą, stromymi klifami oraz głębokimi wąwozami wśród których odnajdziemy świątynię Shinto Izumo-Taisha - jedną z najważniejszych w Japonii, gdzie mistycyzm i wiara w liczne bóstwa przeplata się z kultem przodków i pełnymi tajemnic opowieściami o duchach. 
Na koniec dla odprężenia zażyjemy kąpieli w gorących źródłach onsen i odwiedzimy najwspanialszy ogród Japonii położony przy Muzeum Sztuki Adachi, a także poznamy kolorowy świat bohaterów mangi stworzony przez Mizuki Shigero - jednego z najbardziej znanych artystów tego  gatunku.

Kliknij i powiększ mapę
  • Typ Wycieczki objazdowe

  • Pilot Polski

  • Wiza Nie

  • Szczepienia Nie

  • Waluta JPY

Program wycieczki 16 dni
Dzień 1
Wylot z Warszawy
Dzień 2
Przylot do Tokio – stolicy Japonii. Świątynia Shinto Meiji Jingu i Shibuya. Powitalny obiad
Dzień 3
Tokio. Świątynia Asakusa, wieża telewizyjna Skytree, dzielnica sklepów Ginza, Tokyo International Forum i Pałac Cesarski
Dzień 4
Czas do własnej dyspozycji lub zwiedzanie Tokio z polskim pilotem
Dzień 5
Przejazd pociągiem Shinkansen do Sendai. Zabytkowa fabryka whisky Nikka
Dzień 6
Sendai. Wizyta w miastach Minami Sanriku i Ishinomaki, nawiedzonych przez tsunami i historia ich odbudowy
Dzień 7
Sendai. Zatoka Matsushima
Dzień 8
Sendai. Przejazd pociągiem Shinkansen do Kioto przez Tokio. Świątynia Shinto Fushimi Inari-taisha, targ Nishiki i Gion - urokliwa dzielnica gejsz
Dzień 9
Kioto. Złoty Pawilon, zamek Nijo, wizyta w ogrodzie zen i spacer po bambusowym lesie w Arashiyama. Kolacja z wołowiną wagyu w menu
Dzień 10
Kioto. Wazuka - herbaciana wioska oraz słynne Muzeum Miho z cennymi eksponatami sztuki
Dzień 11
Kioto. Przejazd pociągiem Shinkansen do Hiroszimy. Wycieczka po Hiroszimie oraz na wyspę – świątynię Miyajima ze słynną pomarańczowo-czerwoną bramą torii
Dzień 12
Przejazd autokarem z Hiroszimy do Shimane, przepiękne górskie krajobrazy, świątynie Shinto, zamek Matsue, kolacja kaiseki i kąpiel w gorących źródłach onsen
Dzień 13
Shimane. Muzeum Sztuki Adachi ze wspaniałymi ogrodami oraz nadmorskie miasteczko Sakaiminato - rodzinne miasto Mizuki Shigeru, twórcy popularnej mangi
Dzień 14
Przejazd autokarem do Osaki i wizyta w sklepie z nożami. Pożegnalna kolacja
Dzień 15
Osaka, wylot do Warszawy
Dzień 16
Przylot do Warszawy

Daty wyjazdu

Terminy Długość pobytu Cena Lotnisko wylotu Uwaga
24 998,–
Warszawa
Kliknij datę, aby zobaczyć program tej wycieczki

Program wycieczki

Pobierz pełen program Uwaga! Niektóre wycieczki różnią się programem. Zanim wydrukujesz, sprawdź, czy dokonałeś poprawnego wyboru daty wyjazdu.

Dzień 1
Wylot z Warszawy

Zbiórka na warszawskim Okęciu i wylot do stolicy Japonii - Tokio. Na pokładzie samolotu serwowane będą posiłki.

Dzień 2
Przylot do Tokio – stolicy Japonii. Świątynia Shinto Meiji Jingu i Shibuya. Powitalny obiad
Skrzyżowanie Shibuya o zachodzie słońca

W Tokio wylądujemy w ciągu dnia i od razu udamy się na zwiedzanie, gotowi na czekające nas atrakcje. Tokio było kiedyś małą wioską rybacką. Dzisiaj jest jednym z największych i najnowocześniejszych miast świata. Składa się z wielu mniejszych dzielnic, z których każda ma swój niepowtarzalny urok i charakter. Przez kolejnych kilka dni odwiedzimy te najbardziej interesujące.

Udamy się na wycieczkę do najbardziej znanej japońskiej świątyni shinto Meiji Jingu, wybudowanej w 1920 roku jako symbol najwyższej politycznej i religijnej władzy cesarza. Dopiero po drugiej wojnie światowej cesarz zyskał swoją pozycję przywódcy zarówno politycznego jak i religijnego. Droga do świątyni wiedzie przez otaczający ją piękny las, który tłumi odgłosy miasta. Tutejsze drzewa zostały zasadzone podczas  budowy świątyni. Pochodzą z całej Japonii i były darem dla cesarza od jego poddanych. W trakcie spaceru przejdziemy przez ogromną bramę torii, która jest stałym elementem każdej świątyni shinto.

Następnie udamy się do najbardziej znanego nie tylko Japończykom, ale także turystom miejsca w Tokio czyli na skrzyżowanie Shibuya, usytuowanego w środku miasta. Tutejsza stacja kolei i metra jest jednym z największych węzłów komunikacyjnych w Tokio. Skrzyżowanie Shibuya otoczone jest przez wieżowce, na których umieszczono kolorowe neony oraz ogromne ekrany emitujące reklamy i wideoklipy, atakujące przechodniów ze wszystkich stron, a wokół kłębi się tłum zapracowanych Japończyków, od biznesmenów oraz uczniów w szkolnych mundurkach po modnie ubraną młodzież z fantazyjnymi fryzurami - wszyscy śpieszą się, aby przejść przez pasy, kiedy zapala się zielone światło. 

Przed stacją kolejową stoi figurka psa - Hachiko – jest to zarazem najpopularniejsze w mieście miejsce spotkań. Historia wiernego psa Hachiko, który dzień po dniu czekał cierpliwie przed stacją na swego pana – również po jego śmierci – jest bardzo wzruszająca. W latach 80. nakręcono w Japonii na tej podstawie film, a w 2009 roku powstała jego hollywoodzka wersja z Richardem Gerem w roli właściciela psa.

Wieczorem nasza japońska przygoda rozpocznie się na dobre powitalną kolacją w japońskiej restauracji. Kuchnia japońska jest najzdrowsza i najbardziej zróżnicowana na świecie, z dużą ilością ryb i warzyw. Oferuje całą masę ciekawych dań, nie tylko znane wszystkim sushi. Podczas pobytu w Kraju Wschodzącego Słońca posiłki dostarczają wielu niezapomnianych wrażeń. W restauracjach potrawy często prezentowane są na zdjęciach a nawet w postaci plastikowych modeli dań, w naturalnych rozmiarach. Jest to więc doskonała okazja, aby rzucić się w ten nowy i ekscytujący świat japońskiej kuchni.

Prosimy mieć na uwadze, iż w zależności od godziny przylotu do Japonii program dnia może różnić się od zaplanowanego. Tym samym nie ma pewności, że uda się dotrzeć tego dnia do wszystkich zaprogramowanych miejsc, w tym skorzystać z kolacji powitalnej. Wszystkie zaplanowane punkty programu podczas pobytu w Tokio zostaną jednak zrealizowane w kolejnych dniach a kolacja powitalna zostanie przeniesiona na inny dzień (najprawdopodobniej na dzień trzeci). 
 

Dzień 3
Tokio. Świątynia Asakusa, wieża telewizyjna Skytree, dzielnica sklepów Ginza, Tokyo International Forum i Pałac Cesarski
łódź do popularnej dzielnicy handlowej Odaiba

Dzisiejszą wycieczkę, która głównie będzie odbywała się metrem i pieszo zaczniemy od wizyty w dzielnicy Asakusa, gdzie wciąż zachowało się wiele starych, drewnianych domów, które przetrwały II wojnę światową. W środku dzielnicy króluje świątynia Asakusa Kannon z charakterystyczną bramą wjazdową, przy której umieszczono dużą czerwoną latarnię. Zachęcamy, aby zagłębić się w małe boczne uliczki wokół świątyni, gdzie niewielkie stragany kuszą zarówno słodkimi, jak i słonymi przekąskami. Koniecznie należy spróbować świeżo pieczonego senbei, czyli słynnych japońskich krakersów, które są dostępne w wielu smakach. Nigdzie nie dostanie się tak wyśmienitych jak tutaj!

Jeśli natomiast ktoś chciałby wprowadzić do swojej kuchni japońskie akcenty lub po prostu poszukuje ciekawych atrakcji w Tokio to polecamy spacer po ulicy akcesoriów kuchennych - Kappabashidori, do której można dojść pieszo ze świątyni Asakusa Kannon. Tutaj można kupić dosłownie WSZYSTKO do swojej kuchni: począwszy od plastikowych atrap żywności po garnki, pałeczki, japońską ceramikę, czajniki z żeliwa, zieloną herbatę i wiele więcej.

Po drugiej stronie rzeki Sumida, zobaczymy najwyższy budynek Tokio, wieżę telewizyjną Skytree i będziemy podziwiać widoki na gigantyczne, milionowe miasto ze szczytu wieży.

Następnie najstarszą linią metra, która ma prawie 100 lat pojedziemy do Ginzy, najbardziej ekskluzywnej dzielnicy handlowej, w której znajdziemy domy handlowe i sklepy wszystkich najdroższych światowych i japońskich marek. Jest to japoński odpowiednik Piątej Alei w Nowym Jorku czy Pól Elizejskich w Paryżu.

Przejdziemy stylową i pełną energii  główną ulicą Ginzy, mijając nie tylko osoby robiące zakupy ale i zabieganych biznesmenów. Ginza słynie z często niekonwencjonalnej architektury i sztuki architektonicznej we wszystkich odcieniach. Tutaj znajdziesz wszystko, od futurystycznych gigantycznych budynków po nudne biurowce - mieszankę stylów, gdziekolwiek spojrzysz. Istnieje wiele opinii na temat architektury i urbanistyki Tokio, ale jedno jest pewne: zwiedzanie ulic Tokio nie jest nudne.

Dalej obejrzymy prawdziwą perłę architektury - wielkie centrum konferencyjne Tokyo International Forum, wybudowane w 1996, którego ogromna stalowo-szklana konstrukcja przypomina kadłub długiej łodzi. Organizuje się tutaj konferencje, targi, koncerty i wystawy. 

W dalszej części spaceru odwiedzimy park przy Pałacu Cesarskim i porozmawiamy o imperium i obecnej rodzinie cesarskiej.

Dzień 4
Czas do własnej dyspozycji lub zwiedzanie Tokio z polskim pilotem
świeże sushi

Dzisiejszy dzień przeznaczyliśmy na samodzielne odkrywanie Tokio. I powiedzmy to sobie jasno: Tokio to jeden wielki róg obfitości, ekscytujących wrażeń i wielu możliwości, niezależnie od tego, czy mówimy o zakupach, wizytach w muzeum czy kulinarnych pokusach, z których słynie to miasto. Tokio ma więcej restauracji z gwiazdkami Michelin niż Paryż i Londyn razem wzięte, ale także w małych, skromniejszych lokalach kuchnia jest na wysokim poziomie. Wiele restauracji serwuje menu obiadowe więc warto się na nie skusić.

Poruszanie się metrem po mieście jest bardzo wygodne, a nasz pilot chętnie pomoże w realizacji Państwa pomysłów lub podpowie jak ciekawie spędzić czas. Niedaleko dzielnicy Shibuya, gdzie byliśmy poprzedniego dnia, znajduje się dzielnica Harajuku, gdzie młodzi Japończycy – niektórzy w kostiumach inspirowanych japońskimi komiksami manga - przychodzą na zakupy do małych wyspecjalizowanych sklepów zlokalizowanych na ulicy Takeshitadori i w jej pobliżu. Niedaleko znajduje się też dosyć ekskluzywna ulica handlowa Omotesando, na której można znaleźć sklepy wielu japońskich i zagranicznych marek.

W dzielnicy Roppongi, która kiedyś była najbardziej znana jako centrum dyskotekowe miasta i barów sportowych, dziś znajduje się skupisko muzeów sztuki współczesnej o międzynarodowej randze. A w dzielnicy Akihabara, „elektrycznym mieście” Tokio, znajdziesz zarówno stragany ze staromodną elektroniką, duże domy towarowe z elektroniką, sklepy z grami komputerowymi, mangą (komiksami), anime (kreskówkami) i wszelkiego rodzaju kawiarnie.

Jeśli nie mamy ochoty na samodzielne odkrywanie miasta, nasz pilot zorganizuje zwiedzanie stadionu olimpijskiego w Tokio, który został wybudowany na igrzyska olimpijskie w 2020 roku. Stadion znajduje się w dzielnicy Shinjuku. 

Aby podróże pociągami przez kilka następnych dni były dla Państwa jak najbardziej komfortowe, Państwa duży bagaż zostanie wysłany do Kioto, dlatego prosimy o spakowanie się na następne 3 dni do mniejszej torby. Duży bagaż będzie dla nas ponownie dostępny w hotelu w Kioto.

Dzień 5
Przejazd pociągiem Shinkansen do Sendai. Zabytkowa fabryka whisky Nikka
Shinkansen

Dziś udamy się w podróż słynnym japońskim pociągiem Shinkansen do Sendai, największego miasta w północno-wschodnim regionie Japonii. W przeciągu zaledwie 1,5 godziny pokonamy 352 kilometry dzielące nas od miasta Sendai.

Zanim wsiądziemy do pociągu, będzie możliwość zakupu „o-bento”, czyli typowego japońskiego posiłku na wynos, doskonałego na drugie śniadanie czy lunch. O-bento jest dostępne w wielu odmianach i zazwyczaj składa się z ryżu oraz różnego rodzaju smacznych dodatków. Występuje w wersji z rybą, mięsem, warzywami i różnymi sałatkami. Pyszne i stosunkowo niedrogie!

Po przyjeździe do Sendai udamy się do naszego hotelu, oddalonego zaledwie kilka minut spacerem od stacji. Tam zostawimy bagaż podręczny i od razu ruszymy na poszukiwanie nowych atrakcji. Odwiedzimy zabytkową destylarnię whisky Nikka tuż za miastem, gdzie poznamy ekscytującą historię japońskiego przemysłu, pójdziemy na spacer wśród starych budynków, a następnie będziemy degustować whisky. W drodze powrotnej do hotelu zobaczymy miejsce, w którym przez wiele stuleci znajdował się zamek klanu Date, który rządził Sendai. Z samego zamku pozostał tylko ślad fundamentów, ale mieści się tam ładne, małe muzeum z tamtych czasów i rozpościera wspaniały widok na Sendai. Wieczorem kolacja będzie we własnym zakresie w tętniącej życiem dzielnicy wokół Sendai Central Station, miejscu, w którym mieszkamy.

Dzień 6
Sendai. Wizyta w miastach Minami Sanriku i Ishinomaki, nawiedzonych przez tsunami i historia ich odbudowy
Tradycyjna rzeźba w drewnie

11 marca 2011 roku Japonię nawiedziło czwarte co do wielkości trzęsienie ziemi na świecie i potężna fala tsunami nim wywołana. W dniu dzisiejszym będziemy mieli okazję, aby poszerzyć nasza wiedzę o tym, co się wtedy wydarzyło. Pojedziemy do miasta Minami Sanriku, gdzie obejrzymy wystawę zdjęć i posłuchamy historii jednego z ocalałych, który opowie o tym tragicznym dniu, gdy tsunami uderzyło w miasto. Następnie zjemy fantastyczny, tradycyjny lunch z lokalnych składników w tradycyjnej restauracji, która posiada wspaniały widok na okolicę. Po południu odwiedzimy szkołę oddaloną o godzinę jazdy od miasta Ishinomaki, z której pozostały już tylko ruiny.

Dzień 7
Sendai. Zatoka Matsushima

40- minutowa podróż lokalnym pociągiem prowadzi do zatoki Matsushima, znanej jako jedno z najpiękniejszych miejsc w Japonii. W 2013 roku zatoka została wpisana na międzynarodową listę najpiękniejszych zatok na świecie, dzięki czemu znalazła się w tym samym gronie co Zatoka Ha Long w Wietnamie czy Zatoka San Francisco w USA.

Zatoka Matsushima to zespół 260 małych, porośniętych sosnami wysepek wyłaniających się ze szmaragdowozielonej wody i tworzących cudowną scenerię, która nie zmieniła się wiele od setek tysięcy lat. Większe wyspy połączone są między sobą drewnianymi mostami w kolorze czerwonym, co nadaje temu miejscu szczególnego uroku. Niektóre mosty mają nawet 250 m długości. Wybierzemy się w rejs po zatoce. Obszar ten słynie także z równie fascynującej historii. Władca rejonu Sendai - Date Masamune pozostawił po sobie wspaniałe dziedzictwo w postaci świątyni Zuiganji, pięknych ogrodów wokół świątyni Entsuin, elegancką herbaciarnię Kanrantei i wiele innych obiektów. Będzie czas wolny na zwiedzanie okolicy przed powrotem lokalnym pociągiem do hotelu na nasz ostatni wieczór w Sendai.

Dzień 8
Sendai. Przejazd pociągiem Shinkansen do Kioto przez Tokio. Świątynia Shinto Fushimi Inari-taisha, targ Nishiki i Gion - urokliwa dzielnica gejsz
Słynny targ Nishiki w Kioto

W dniu dzisiejszym przejedziemy pociągiem Shinkansen ponownie do Tokio, a następnie przesiądziemy się do innego pociągu Shinkansen do Kioto. Już na stacji w Sendai, będzie możliwość zakupu „o-bento”, czyli typowego japońskiego posiłku na wynos, doskonałego na drugie śniadanie czy lunch. O-bento jest dostępne w wielu odmianach i zazwyczaj składa się z ryżu oraz różnego rodzaju smacznych dodatków. Występuje w wersji z rybą, mięsem, warzywami i różnymi sałatkami. Pyszne i stosunkowo niedrogie!

Po dotarciu do Kioto - dawnego cesarskiego miasta, przejedziemy metrem do naszego hotelu, który położony jest w samym centrum miasta. Po zameldowaniu się w hotelu, ruszymy na zwiedzanie miasta. W Kioto znajduje się ponad 1600 świątyń buddyjskich i 270 świątyń shinto, a także zamek Nijo - dawna rezydencja szogunów, cesarskie pawilony, ogrody oraz najlepsze muzea Japonii. Kioto jako jedyne z dużych japońskich miast zostało oszczędzone i nie było zbombardowane w czasie II wojny światowej. Podobno właśnie ze względu na mieszczące się tam unikatowe skarby kultury. Kioto nadal zawiera znacznie więcej starych drewnianych domów niż inne duże miasta w Japonii, a niektóre części miasta nadal mają charakter żywych skansenów, mimo że duże sąsiadujące ze sobą dzielnice z pięknymi drewnianymi domami prawie zniknęły. Szczególnie na obrzeżach miasta można poczuć się jak w innej epoce, kiedy estetyka była najważniejsza. 

Odwiedzimy świątynię Shinto Fushimi Inari-taisha, gdzie przespacerujemy się pod arkadami czerwono-pomarańczowych bram torii, które liczone są w setkach, a stojąc blisko siebie tworzą coś na kształt niezwykłej drogi na zboczu wzgórza, z którego rozpościera się widok na całe Kioto. Pomarańczowy kolor bram pięknie kontrastuje z otaczającą zielenią lasu. Pomimo tego, że jest to jedno z mniej licznie odwiedzanych miejsc w Kioto to dla większości zwiedzających jest to jedna z największych atrakcji miasta. 

Po drodze przejdziemy przez słynny targ Nishiki gdzie można znaleźć niezliczone ilości japońskich specjałów w najlepszym wydaniu – od owoców i warzyw, przez ryby czy mięso, aż po kiszonki i smaczne przekąski. Wizyta na tym targu dostarczy nie tylko niezapomnianych wrażeń wizualnych, ale także kulinarnych, ponieważ właściciele straganów zachęcają do degustacji swoich produktów.

W dzielnicy Gion z kolei klimatyczne restauracje sąsiadują z tradycyjnymi herbaciarniami, w których pracują sławne japońskie gejsze. Jeśli dopisze nam szczęście, zobaczymy, jak przemykają w swoich przepięknych i drogich kimonach, z fantazyjnie upiętymi włosami.

Dzień 9
Kioto. Złoty Pawilon, zamek Nijo, wizyta w ogrodzie zen i spacer po bambusowym lesie w Arashiyama. Kolacja z wołowiną wagyu w menu
niesamowity las bambusowy, Arashiyama

W północo-zachodniej części miasta znajduje się słynny Złoty Pawilon. Piękna, pozłacana świątynia jest wierną kopią liczącego sobie ponad 500 lat budynku, który został podpalony przez psychicznie chorego mnicha w 1955. Pierwotnie cały ten teren był prywatną rezydencją szoguna Ashikaga Yoshimitsu. Zgodnie z testamentem szoguna, po jego śmierci posiadłość wraz ogrodami została przekształcona w świątynię Zen. Dwa górne piętra pawilonu pokryte są płatkami złota. Każde z pięter budowli reprezentuje inny styl architektoniczny. Pierwsze w stylu pałacowym, drugie przypomina rezydencje samurajów, z kolei trzecie zaprojektowano w stylu chińskim. Dach zwieńczony jest figurą feniksa. Sam Złoty Pawilon to unikalna budowla usytuowana pośrodku malowniczego stawu Kyōko-chi. Właśnie ten widok, lśniącego złotem pawilonu odbijającego się w gładkiej jak lustro wodzie, każdy zachowa w pamięci na długo.

W cesarskiej Japonii najwyższym dowódcą armii był szogun. W niektórych okresach historii był także najpotężniejszą osobą w państwie. Rola cesarza było mocno ograniczona i sprowadzała się raczej do funkcji symbolicznej. Ród szogunów Tokugawa wzniósł w 1603 roku zamek Nijo. Budynki w tej najlepiej w Japonii zachowanej twierdzy są zbudowane z najwyższym kunsztem. Budowali je najlepsi rzemieślnicy w kraju, a ozdabiali najwspanialsi artyści tamtych czasów. Słowicza podłoga jest doskonałym przykładem wyrafinowanego charakteru twierdzy. Podłoga skonstruowana jest w taki sposób, że wydaje specyficzny dźwięk skrzypienia, gdy się po niej chodzi, aby żaden skryty zabójca nie mógł zbliżyć się do szoguna nie będąc wcześniej usłyszanym. Zarówno snycerka jak i malowidła, zdobiące ściany i sufity mają wysoką wartość artystyczną.

Kontynuujemy naszą wyprawę, kierując się na zachodnie obrzeża miasta. Tam w pięknej dzielnicy Arashiyama tuż u podnóża gór zwiedzimy kolejny obiekt wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - świątynie Tenryu-ji, słynącą ze swojego wspaniałego ogrodu zen, założonego w XIV wieku. Świątynia, ukończona w 1339 roku, jest częścią znanej w całej Japonii buddyjskiej szkoły Rinzai. Następnie przejdziemy spacerem przez bambusowy las, wyjątkowo piękny i egzotyczny zarazem.

Wieczór zakończymy japońską kolacją w jednej ze znakomitych restauracji w Kioto. W menu znajduje się słynna wołowina wagyu o marmurkowej strukturze mięsa i tłuszczu, której jakość jest porównywalna do dobrze znanej wołowiny Kobe. Jest to wspaniałe kulinarne przeżycie, którego nie sposób zapomnieć – niesamowicie delikatne mięso, które samo rozpływa się w ustach.

Dzień 10
Kioto. Wazuka - herbaciana wioska oraz słynne Muzeum Miho z cennymi eksponatami sztuki
Wazuka - wioska herbaciana - to mały klejnot schowany w górach

Około 45 minut jazdy autokarem od Kioto znajduje się herbaciana wioska Wazuka, mały klejnot ukryty w górach. Tutaj stare japońskie tradycje związane z produkcją herbaty są nadal kultywowane nieprzerwanie od ponad ponad 800 lat. Herbaty Wazuka, do których zalicza się Matcha i Sencha, są cenione w całej Japonii i uznawane za jedne z najlepszych. Ponad 300 rodzin mieszkających w tej pięknej okolicy w otoczeniu pól herbacianych, utrzymuje się z uprawy i produkcji herbaty. W Wazuka nie tylko dowiemy się więcej o różnych rodzajach herbaty i sposobie ich uprawy, ale także przekonamy się do czego jeszcze można wykorzystać herbatę oraz do jakich potraw może być ona dodana np. do makaronu, ciastek itd.
Będziemy mieć tu także okazję zjedzenia prawdziwie herbacianego lunchu. 

Następnie po tych niezwykłych kulinarnych wrażeniach przejedziemy do kolejnej atrakcji dzisiejszego dnia - słynnego na całym świecie Muzeum Miho, które znajduje się w odległości godziny jazdy od Wazuka. Muzeum Miho to doskonały przykład tego, co można zrobić, jeśli ma się zamiłowanie do sztuki i do tego mnóstwo pieniędzy. Rodzina Koyama, założyciele buddyjskiej grupy religijnej, zatrudniła chińsko-amerykańskiego architekta I.M. Pei, znanego z takich dzieł jak np. szklana piramida przed Luwrem, aby zaprojektował siedzibę dla tego światowej klasy muzeum. Na lokalizację wybrano góry Shigaraki, i stworzono tu miejsce opisywane szeroko jako arcydzieło architektury, gdzie szkło, stal i beton pozostają w absolutnej harmonii z otaczającymi go lasami i górami. W muzeum znajdują się unikalne eksponaty z prywatnej kolekcji sztuki rodziny Shumei obejmującej zarówno sztukę japońską jak i sztukę starożytnych cywilizacji np. egipskiej, rzymskiej i licznych kultur azjatyckich.

Dzień 11
Kioto. Przejazd pociągiem Shinkansen do Hiroszimy. Wycieczka po Hiroszimie oraz na wyspę – świątynię Miyajima ze słynną pomarańczowo-czerwoną bramą torii
torii, czyli brama do miejsc świętych - Miyajima

300 km na zachód od Kioto leży Hiroszima. 6 czerwca 1945 roku Hiroszima została doszczętnie zniszczona, a 130 000 ludzi zginęło w wyniku eksplozji nuklearnej i choroby popromiennej. Świat usłyszał wtedy pierwszy raz o zrzuconej na miasto bombie atomowej. Do dzisiaj zachowano ruiny tylko jednego budynku z charakterystyczną kopułą na szczycie jako symbol ogromnych zniszczeń spowodowanych przez tę eksplozję.

Nieopodal znajduje się Park Pokoju, gdzie cały czas pali się ogień pokoju, będzie on się palił dopóty, dopóki na świecie będzie istniała broń atomowa. Odwiedzimy zarówno Park jak i Muzeum Pokoju, gdzie zobaczymy wstrząsające dokumenty obrazujące co dokładnie się tutaj wydarzyło. Obecnie Hiroszima jest miastem w pełni odbudowanym, jednak znacznie różniącym się od pozostałych japońskich miast. Ulice są tu przestronne i szerokie a układ miasta jest zaplanowany i przemyślany. W Hiroszimie zjemy obiad, a następnie popłyniemy statkiem, aby zobaczyć jeden z najbardziej rozpoznawalnych i najczęściej fotografowanych symboli Japonii czyli dosłownie „pływającą” czerwoną bramę torii, która wyrasta z wody przy wyspie Miyajima (wpisana na Listę UNESCO). Piękna i jakże klasycznie japońska!

Nocleg w Hiroszimie. Od rana podróżujemy z mniejszym bagażem, spakowanym na kolejne 3 noce. Główny bagaż zostanie wysłany do Osaki, która jest ostatnim przystankiem na trasie naszej podróży.

Dzień 12
Przejazd autokarem z Hiroszimy do Shimane, przepiękne górskie krajobrazy, świątynie Shinto, zamek Matsue, kolacja kaiseki i kąpiel w gorących źródłach onsen
Tradycyjna kolacja kaiseki

Niecałe 3 godziny jazdy od Hiroszimy znajduje się rejon Shimane, górzysty i słabo zaludniony obszar położony na wybrzeżu w zachodniej części głównej japońskiej wyspy Honsiu. Japonia wielu osobom kojarzy się z zatłoczonymi ulicami Tokio i ultranowoczesnymi drapaczami chmur albo z cesarskim Kioto z lasami bambusowymi. Ale jeśli ktoś chce zobaczyć jedne z najpiękniejszych krajobrazów tego kraju i doświadczyć zupełnie innej Japonii, takiej, którą niewiele osób widziało, powinien udać się do Shimane, gdzie króluje dzika przyroda, strome klify, głębokie wąwozy i wyspy wulkaniczne. Miejsce to jest przepełnione mistycyzmem, opowieściami o duchach i kultem przodków, czego dowodem jest między innymi świątynia Shinto Izumo-Taisha. Jest to jedna z najstarszych świątyń Shinto w Japonii i mówi się, że wszystkie osiem milionów bogów religii Shinto każdego roku w dziesiątym miesiącu kalendarza księżycowego (zwykle w październiku lub listopadzie) opuszcza swoje własne świątynie, aby spotkać się właśnie tutaj. Bogowie mają własną ścieżkę prowadzącą do sanktuarium oraz salę wewnątrz świątyni, w której mogą odpocząć. My, jako goście musimy iść po drugiej stronie ścieżki.  Izumo Shrine ma również miano świątyni miłości, do której samotna młodzież może zwrócić się o pomoc, jeśli szuka miłości.

Odwiedzimy również zamek Matsue, jeden z największych i nieliczny z zachowanych oryginalnych drewnianych zamków w Japonii. Zamek Matsue został ukończony w 1611 roku i przetrwał do dnia dzisiejszego mimo pożarów, które go dotknęły, antyfeudalnej rewolucji okresu Meiji czy trzęsienia ziemi w 2011 roku.

Nasz dzień pełen wrażeń zakończymy w hotelu tradycyjną kolacją kaiseki. Kaiseki to posiłek składający się z wielu małych dań, a wszystkie oparte są wyłącznie na produktach sezonowych. Nie można więc z góry przewidzieć jakie dania zostaną podane, ponieważ zależy to od pory roku i produktów jakie są w danym momencie dostępne. Kolację kaiseki przygotowuje się tylko na specjalne okazje, takie jak wesela i urodziny, ale my mamy przecież także wiele do świętowania będąc tu w Japonii. Jeśli ktoś ma ochotę i odwagę na dodatkowe atrakcje w bardzo japońskim stylu, można przyjść na kolacje kaiseki w kimono wypożyczonym w hotelu, a po kolacji wziąć kąpiel onsen (bardzo gorąca kąpiel w bardzo gorącym źródle). Wizyta w onsenie łączy się z przestrzeganiem wielu zasad jakie tu obowiązują, dlatego nasz pilot udzieli już na miejscu wszystkich informacji i instrukcji. W każdym razie kąpiel w onsenie to bez wątpienia bardzo japońskie doświadczenie i coś, czego będąc w Japonii absolutnie należy spróbować.

Dzień 13
Shimane. Muzeum Sztuki Adachi ze wspaniałymi ogrodami oraz nadmorskie miasteczko Sakaiminato - rodzinne miasto Mizuki Shigeru, twórcy popularnej mangi
Przepiękny ogród Muzeum Adachi

W dniu dzisiejszym odwiedzimy absolutnie najpiękniejszy ogród w Japonii, będący przedłużeniem Muzeum Sztuki Adachi. W samym muzeum znajdują się prace współczesnych artystów, ale prawdziwą atrakcją jest duży ogród przy muzeum. Całość tworzy sześć różnych i doskonale utrzymanych ogrodów, które mają za cel wywoływać w widzu różne emocje i tworzyć tak zwany „żywy obraz”, który zmienia się wraz z porami roku i dnia. To, że Adachi od wielu lat zachowuje tytuł najwspanialszego ogrodu w Japonii, to niemały sukces w kraju słynącym z naprawdę wielu zachwycających ogrodów. 

Następnie pojedziemy do nadmorskiego miasteczka Sakaiminato, miejsca narodzin Mizuki Shigero - jednego z najbardziej znanych i cenionych artystów mangi czyli japońskiej odmiany komiksu. Jego obsesją były yokai czyli wszelkiego rodzaju duchy, demony i nadnaturalne stworzenia z ludowej mitologii. O popularności Mizukiego niech świadczy fakt, że jego bohaterowie zdobią zarówno wewnątrz jak i na zewnętrz 4 wagony kolejowe na trasie z Yonago do Sakaiminato i nawet komunikaty w pociągu wygłaszane są przez jedną z jego kreskówkowych postaci. Bohaterowie mangi Mizukiego to nie tylko demony yōkai, ale także Kitaro - chłopiec urodzony na cmentarzu i jego ojciec Medama-oyaji; Neko Musume - kotka z kłami, postacie doktora Jekyll i Mr. Hyde oraz Nezumi Otoko – człowiek szczur, który używa powietrza z żołądka jako broni. Nie tylko dzieci i młodzież uwielbiają te postacie, ale również dorośli. Samo miasto Sakaiminato jest bardzo ładne i zachęca do spacerów po nadmorskiej promenadzie z przycumowanymi obok kutrami rybackimi oraz przytulnymi kawiarniami i restauracjami. Kolację zjemy w hotelu.

Dzień 14
Przejazd autokarem do Osaki i wizyta w sklepie z nożami. Pożegnalna kolacja
Tower Knives, Muzeum Noży w Osace

Rano wyruszymy autokarem do Osaki gdzie zatrzymamy się na nasz ostatni nocleg. To trzecie co do wielkości japońskie miasto, które od zarania swej historii było jednym z najbardziej ożywionych gospodarczo miast Japonii, a wraz z Kobe i Yokohamą należy do najważniejszych portów w kraju. Podobnie jak wiele pozostałych japońskich miast Osaka bardzo ucierpiała podczas drugiej wojny światowej, więc z oryginalnej zabudowy niewiele zostało. Zamiast tego miasto zaskakuje dzisiaj najbardziej ekscytującą i eksperymentalną architekturą w kraju. Kolejną charakterystyczną cechą wyróżniającą Osakę jest jedzenie. Miasto ma status jednej z najważniejszych enklaw japońskiej kuchni. To tu produkuje się najlepsze japońskie noże kuchenne. Dlatego dziś koniecznie musimy odwiedzić Tower Knives Osaka czyli sklep z nożami, oferującą szeroki wybór wysokiej jakości noży kuchennych. Dowiemy się więcej o japońskich nożach i doświadczymy magii niezwykle ostrych noży, krojąc nimi różne warzywa. Faktem jest, że im ostrzejszy nóż, tym więcej smaku można uzyskać z użytych składników. Oczywiście będzie też możliwość zakupu noży, a sklep udzieli więcej informacji na temat przepisów celnych związanych z ich przewozem.

Wieczorem spotkamy się na pożegnalnej kolacji.

Dzień 15
Osaka, wylot do Warszawy

Dzisiaj mamy dzień do własnej dyspozycji w Osace, zanim nadejdzie czas, aby opuścić hotel i pojechać na lotnisko, skąd wylecimy do domu. 

Dzień 16
Przylot do Warszawy

Shinkansen

W Japonii korzystamy z kolei japońskich tj. sławnych pociągów Shinkansen, które od 1964 roku łączą Tokio z pozostałymi miastami (z coraz większą ich ilością). Osiągają maksymalnie prędkość 320 km/h, a rocznie w całym kraju przewożą  ok. 300 milionów pasażerów.  Składają się z maksymalnie 16 wagonów i mogą mieć aż 400 m długości. Kiedy pociąg Shinkansen jedzie po swoich specjalnych torach, nie ma zbyt wiele opóźnień  – w 2012 roku średnie spóźnienie wynosiło marne 36 sekund . Pociągi te są wygodne, jest w nich dużo miejsca na nogi a siedzenia można przekręcać, tak by zawsze siedzieć w kierunku jazdy. Palenie jest zabronione, jednak w najnowszych pociągach znajdują się specjalne kabiny dla palaczy. Przeczytaj więcej http://english.jr-central.co.jp/about/

Informacja o cenie

Cena wycieczki

Od 24 998,– PLN za osobę w pokoju dwuosobowym.
Zobacz ceny dla wszystkich terminów

Dopłata do pokoju 1-osobowego

3198 PLN

Cena zawiera
  • opiekę polskiego pilota
  • przelot rejsowy w klasie ekonomicznej na trasie Warszawa –Tokio, Osaka – Warszawa, w obie strony z przesiadką
  • podróż pociągiem Shinkansen: Tokio – Sendai – Kioto – Hiroshima
  • Oddzielny transport bagażu na w/w trasach
  • wycieczki i bilety wstępu wymienione w programie
  • zakwaterowanie w hotelach w pokojach dwuosobowych 
  • wyżywienie: śniadania codziennie; obiady: dzień 7, 10, 11; kolacje: dzień 2, 9, 12, 13, 14
  • transport autokarem o ile w programie nie zaznaczono inaczej
  • ubezpieczenie podstawowe KL i NNW
Cena nie zawiera
  • Dopłaty do pokoju jednoosobowego
  • Dodatkowych posiłków niewymienionych w programie
  • Napojów do posiłków
  • Wydatków indywidualnych
  • Wszystkiego co nie zostało zawarte w „Cena zawiera"
     

Informacje praktyczne

Warunkiem uczestnictwa jest zapoznanie się uczestników z Ogólne Warunki Imprez Turystycznych Albatros Travel A/S.

Informacje o podróży

Bagaż

Podczas naszej podróży korzystamy z japońskiego szybkiego pociągu Shinkansen, w którym ilość miejsca na bagaż jest ograniczona. Dlatego też bagaże przewożone są oddzielnie, do kolejnego miejsca docelowego. Szczegółowy opis zamieszczamy w programie danego dnia.

Zakwaterowanie

W Tokio i Kioto będziemy korzystać z tzw. hoteli biznesowych. Są to zadbane hotele z małymi pokojami, łazienką, toaletą, telewizorem i dostępem do internetu. Hotele, często trzygwiazdkowe, usytuowane są zwykle blisko stacji metra, co pozwala nam w trakcie naszej podróży organizować wycieczki po mieście.

Niedostosowane dla osób z trudnościami z chodzeniem

Po Japonii podróżujemy komunikacją miejską, spore odległości pokonujemy pieszo, dlatego nie polecamy tej podróży osobom z trudnościami z chodzeniem.

Liczba uczestników

Wymagane minimum uczestników to 15 osób. Albatros Travel zastrzega sobie prawo odwołania wycieczki w terminie do 20 dni przed datą jej rozpoczęcia w przypadku zgłoszenia się mniejszej liczby uczestników niż określona liczba minimalna. Zgodnie z pkt. 4.4. OWI jako organizator nie ponosimy odpowiedzialności odszkodowawczej tytułem ewentualnych strat, które uczestnicy mogą ponieść w związku z jej anulowaniem. Jesteśmy jedynie zobowiązani do zwrotu zapłaconej kwoty.

Więcej o Japonii

Więcej o Japonii dowiesz się tu: www.albatros.pl/kierunki-podrozy/azja/japonia
Poczytaj między innymi  o klimacie, pogodzie, różnicy czasu, napiwkach. Sprawdź czy potrzebujesz wizy lub szczepionek.

Wskazówka

W Japonii nie ma zwyczaju dawania napiwków.
Ogólne zasady podróży

Wymagania w zakresie sprawności fizycznej

Zgodnie z podstawową zasadą uczestnicy wycieczki muszą być samodzielni. Jednocześnie pragniemy zaznaczyć, że nasze wycieczki zasadniczo nie są przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Nawet w przypadku podróży, w których przejazd odbywa się autokarem, koleją i statkiem, często konieczne jest dojście pieszo do atrakcji turystycznych. Podczas wielu spośród naszych wycieczek krajoznawczo-kulturowych jeden dzień zwiedzania nierzadko wiąże się z koniecznością przejścia dystansu przekraczającego 5 km.

Ubezpieczenie podróżne

Każdy uczestnik wycieczki organizowanej przez Albatros Travel w pakiecie posiada podstawowe ubezpieczenie KL i NNW. Zachęcamy do wyboru dodatkowej opcji ubepieczenia od chorób przewlekłych bądź od rezygnacji z wycieczki. Wykupienie takiego ubezpieczenia zapewni Państwu pełne bezpieczeństwo podczas urlopu z naszym biurem.Zalecamy, aby ubezpieczenie obejmowało także zwrot kosztów w razie uszkodzenia lub utraty bagażu.

Ubezpieczenie podróżne Allianz

Biuro Podróży Albatros Travel ubezpiecza grupy turystyczne w Allianz. W Polsce Allianz Worldwide Partners działa nieprzerwanie od ponad 20 lat, gwarantuje profesjonalną obsługę, od lat pomaga Klientom na całym świecie, obsługując 18 milionów spraw rocznie i odbierając blisko 50 milionów telefonów. W pakiecie wycieczki Albatros Travel gwarantujemy podstawowe ubezpieczenie KL i NNW. Zachęcamy do wyboru dodatkowej opcji ubepieczenia od chorób przewlekłych bądź od rezygnacji z wycieczki. Wykupienie takiego ubezpieczenia zapewni Państwu pełne bezpieczeństwo podczas urlopu z naszym biurem.

Piloci Albatros Travel

Wycieczki organizowane przez biuro podrózy Albatros Travel prowadzone są przez polskich pilotów, którzy spotykają się z grupą na lotnisku przed wylotem lub po przylocie na miejsce docelowe. Miejsce spotkania z pilotem będzie określone w dokumentach podroży. Wszyscy piloci to osoby doświadczone, wykwalifikowane i starannie przez nas wybrane. 
Niektóre wycieczki odbywają się bez pilota podróży – w programie jest zawsze wyraźnie określone, czy wycieczka obejmuje pilota, czy nie.
Podczas wycieczek autokarowych, pilot dołączy do grupy najpóźniej w ostatnim miejscu zbiórki. Kierowca pomoże przy bagażach oraz wskaże miejsca w autokarze.

Dopłata za pokój i kajutę jednoosobową

Podane ceny wycieczek obowiązują w przypadku dwóch osób podróżujących wspólnie i mieszkających w dwuosobowych pokojach lub kajutach. W przypadku osób podróżujących w pojedynkę obowiązuje dopłata do pokoju i/lub kajuty jednoosobowej. Dopłata jest odzwierciedleniem cen, jakie otrzymujemy jako organizator podróży podczas zakupu pokojów i kajut u naszych partnerów. Pokój jednoosobowy jest zawsze proporcjonalnie droższy w przeliczeniu na osobę od pokoju dwuosobowego. Jest to zasada obowiązująca w branży turystycznej od wielu lat, dlatego należy ją traktować jako zwyczajową.
Dopłata określona jest zawsze w naszej ofercie.

Paszport

Pamiętaj, że termin ważności Twojego paszportu musi wynosić co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu z wycieczki. Wymóg ten dotyczy wszystkich naszych wycieczek, niezależnie od tego, czy w poszczególnych krajach wymagany jest krótszy okres. Jako organizator podróży stawiamy wymóg 6-miesięcznego okresu ważności, aby uniknąć sytuacji, gdy wymogi w danym kraju ulegną zmianie od czasu rezerwacji do chwili wylotu.

Podróż z małoletnimi

Jeśli zamierzasz jechać z dzieckiem, które nie jest Twoim dzieckiem (np. wnuk lub wnuczka), lub jeśli Twoje dziecko nosi inne nazwisko, niektóre kraje mogą odmówić wjazdu. W związku z tym może być konieczne zabranie ze sobą aktu urodzenia lub aktu urodzenia i zgody notarialnie poświadczonej i przetłumaczonej na język angielski zawierającej zezwolenie na podróż osoby małoletniej z daną osobą dorosłą, w języku angielskim oraz podpisanego oświadczenia zawierającego zezwolenie na podróż osoby małoletniej z daną osobą dorosłą. Należy również sprawdzić zasady dotyczące okresu ważności dokumentów – tzn. jaka ma być data ich wystawienia w stosunku do daty wyjazdu, jakich pieczątek wymagają itp.
Powyższe zasady obowiązują w Stanach Zjednoczonych, jednak nie ma ostatecznej listy krajów, w których są takie wymogi. W związku z tym zalecamy kontakt z najbliższą ambasadą lub konsulatem kraju, do którego się wybierasz, aby uzyskać stosowne informacje.

Miejsce w samolocie

Zwracamy uwagę, że linie lotnicze samodzielnie przydzielają miejsca w samolocie.

Posiłki specjalne

Posiłki specjalne podczas lotu, np. dla diabetyków lub wegetarian, należy zamawiać najpóźniej 45 dni przed wylotem. Należy zauważyć, że niektóre linie lotnicze naliczają opłaty za posiłki specjalne. Zawsze przekazujemy liniom lotniczym zamówienia na specjalne posiłki podczas lotu, lecz nie możemy ich zagwarantować.
Zasadniczo podczas naszych wycieczek nie ma możliwości zmówienia specjalnej diety, ponieważ zazwyczaj wycieczki obejmują wspólne posiłki, dla których menu jest ustalane i zamawiane wcześniej. W związku z tym należy się spodziewać takiego samego wyżywienia, jak pozostali uczestnicy. Chętnie zaznaczymy i przekażemy życzenia dotyczące specjalnej diety lub informacji o alergiach, jednak niestety nie możemy zagwarantować, że podawane posiłki będą uwzględniały specjalną dietę.

Miejsce w autokarze

Albatros Travel nie zapewnia możliwości wyboru konkretnego miejsca w autokarze.

Zastrzeżenia/zmiany

Zastrzegamy sobie prawo do zmian w programie. W Albatros Travel wraz z lokalnymi partnerami staramy się realizować wycieczkę dokładnie według programu. Jednak z uwagi na godziny otwarcia zabytków do zwiedzania lub okoliczności praktyczne może być konieczne zrealizowanie trasy wycieczki w innej kolejności niż podana w programie. Ponadto poszczególne punkty programu mogą zostać usunięte z powodu działania siły wyższej, takiej jak warunki atmosferyczne, warunki drogowe lub opóźnione loty. 
Wreszcie pragniemy zaznaczyć, że wszystkie wycieczki są na bieżąco kontrolowane i udoskonalane na podstawie opinii, które otrzymujemy po każdej wycieczce od przewodników i klientów. Kontrola wycieczki może zatem skutkować wprowadzeniem zmian w programie w okresie między datą jej wykupienia a datą wyjazdu. Przed wyjazdem każdy uczestnik otrzyma aktualny program, który ma jak najlepiej służyć klientom i zapewnić sprawny przebieg wycieczki.
Wycieczka sprzedawana jest jako całościowy „pakiet” i niemożliwe jest uzyskanie refundacji za ewentualnie niewykorzystaną część tego pakietu.

Prosimy o zwrócenie uwagi, że warunkiem realizacji wycieczki jest zgłoszenie się określonej minimalnej liczby uczestników. W przypadku braku wymaganego minimum wpłacona kwota za wycieczkę zostanie Państwu zwrócona przed wyjazdem lub po powrocie, w zależności od terminu jej odwołania. 

Rated 5 out of 5 by from Znany-nieznany kraj 16 dni w Japonii jest jak szkic do obrazu. Po powrocie czuję niedosyt i chęć ponownej wizyty. Tak wiele rzeczy fascynuje swoją odmiennością: historia, ludzie, kultura, krajobrazy, kuchnia, religia. Naszą przewodniczką po tym nieznanym świecie była p.Anna Sota. Dzięki jej energii, zaangażowaniu i rozległej wiedzy połączonej ze znajomością języka japońskiego mieliśmy możliwość poznania wiele aspektów życia w tym niezwykłym kraju. Serdecznie dziękuję
Date published: 2023-04-17
Rated 3 out of 5 by from Podróż nie spełnionych do końca oczekiwań Cieszyłam się na ten wyjazd, ale niestety już od pierwszego dnia pojawiły się kwestie in minus, głównie związane z organizacją czasu. Bardzo dobry pilot; to uratowało wycieczkę.
Date published: 2023-04-11
Rated 4 out of 5 by from Egzotyczna podróż Ciekawa wycieczka. Specjalne słowa uznania należą się przewodniczce Ani, która ciekawie opowiadała o Japonii, troszczyła się o uczestników i organizowała wycieczki dla chętnych również w czasie wolnym. Najbardziej podobał mi się pobyt w hotelu Ryokan w Shimane, gdzie uraczono nas kolacją kaiseki i mogliśmy zażyć kąpieli w onsenie oraz zwiedzanie muzeum Adachi z przepięknym parkiem. Minusem dla mnie były zbyt liczne spacery po targowiskach, wystarczyłby jeden.
Date published: 2023-04-11
Rated 5 out of 5 by from Ciekawa podróż Czekaliśmy trzy lata, było warto.
Date published: 2023-03-31
Rated 5 out of 5 by from Egzotyczna niezapomniana podróż z pełną wiedzy i dynamizmu przewodniczką Wszystko na tak
Date published: 2023-03-29
  • y_2024, m_12, d_2, h_8
  • bvseo_bulk, prod_bvrr, vn_bulk_3.0.42
  • cp_1, bvpage1
  • co_hasreviews, tv_0, tr_5
  • loc_pl_PL, sid_JPRTR16, prod, sort_[SortEntry(order=FEATURED, direction=DESCENDING), SortEntry(order=SUBMISSION_TIME, direction=DESCENDING)]
  • clientName_albatros-travel

Albatros Oceny gości

Przy większości programów Albatros Travel podajemy średnią ocenę wycieczki uzyskaną od wszystkich jej uczestników. Ocena ta pochodzi od naszych klientów z wszystkich krajów skandynawskich. Poniżej zamieszczamy oceny i opinie polskich gości. Albatros przedstawia opinie o wycieczkach, aby pomóc klientom, dokonać świadomego wyboru kolejnej podróży. Przejrzystość i uczciwość jest dla nas bardzo ważna, aby zapewnić gościom najlepsze doświadczenia podróży. Wszystkie oceny są sprawdzane przez naszego zewnętrznego partnera Bazaarvoice, który gromadzi i nadzoruje ich poprawność. Albatros przestrzega surowych zasad Bazaarvoice odnośnie gromadzenia ocen oraz opinii i uzyskał Bazaarvoice Authentic Reviews Trustmark. Więcej informacji na stronie: www.bazaarvoice.com/trustmark

Podobne wycieczki