Bursztynowym Szlakiem przez Litwę, Łotwę i Estonię

group-tour
Wycieczki objazdowe z polskim pilotem

Odkryj historyczne Starówki 3 nadbałtyckich stolic: Rygi, Wilna i Tallina, imponujące zamki zakonów rycerskich, piękne krajobrazy i wspólną historię 3 krajów

Odwiedź 3 bałtyckie kraje z ich urokliwymi stolicami, tak bardzo podobne do siebie pod wieloma względami, a jednocześnie tak różne. Litewskie Wilno, niczym bałtycka Jerozolima z mnogością kościołów i przede wszystkim Ostrą Bramą, to miasto szczególne, które nastraja nostalgicznie i gdzie na każdym kroku mijamy miejsca związane z historią Polski. Wspaniała Ryga na Łotwie, zwana Paryżem regionu bałtyckiego, przeszła największą w swojej historii transformację i uwodzi turystów piękną, secesyjną architekturą i zachwycającym widokiem na rzekę Dźwinę. Maleńki Tallin w Estonii oferuje zupełnie wyjątkowy bajkowy urok i trudno jest słowami opisać piękno tutejszej Starówki otoczonej potężnymi murami obronnymi. Podczas wycieczki będziemy też odkrywać duńskie, szwedzkie i polskie ślady w architekturze i historii tych krajów.

Po drodze zobaczymy tajemnicze Wzgórze Krzyży z ponad 5 milionami krzyży oraz wspaniały barokowy zamek Rundale. Zetkniemy się z nie tak odległą historią w sowieckim bunkrze w Ligatne, w Muzeum KGB i w żydowskim gettcie w Wilnie. Odwiedzimy również stare zamki zakonów rycerskich zbudowane w czasie ich panowania na tych terenach.

Kliknij i powiększ mapę
  • Typ Wycieczki objazdowe

  • Pilot Polski

  • Wiza Nie

  • Szczepienia Nie

  • Waluta Euro

Program wycieczki 8 dni
Dzień 1
Przelot Warszawa - Ryga. Zwiedzanie Starego Miasta i kolacja powitalna
Dzień 2
Ryga. Zwiedzanie miasta: Starówka, Brama Szwedzka, Baszta Prochowa, Dom Bractwa Czarnogłowych, Hale Targowe i Plac Centralny
Dzień 3
Ryga, Łotwa - Wilno, Litwa. Pałac Rundāle i Wzgórze Krzyży
Dzień 4
Wilno. Spacer po Starym Mieście i Muzeum KGB. Wizyta w Zamku w Trokach
Dzień 5
Wilno, Litwa - Daugavpils - Sigulda. Nadbałtyckie krajobrazy, stare miasto Daugavpils i Turaida
Dzień 6
Sigulda - Tallinn, Estonia. Radziecki bunkier w Ligatne i spacer po mieście uniwersyteckim Tartu
Dzień 7
Tallinn, Estonia. Zwiedzanie miasta: Letni pałac Piotra Wielkiego, Zamek na Wzgórzu Kopułowym, Sobór Aleksandra Newskiego i Ogród Króla Danii.Kolacja pożegnalna
Dzień 8
Lot Tallinn - Warszawa. Podróż powrotna

Zdjęcia

Kliknij zdjęcie, aby je powiększyć

Daty wyjazdu

Terminy Długość pobytu Cena Lotnisko wylotu Uwaga
5 498,–
Warszawa
5 998,–
Warszawa
5 998,–
Warszawa
5 498,–
Warszawa
Kliknij datę, aby zobaczyć program tej wycieczki

Program wycieczki

Pobierz pełen program Uwaga! Niektóre wycieczki różnią się programem. Zanim wydrukujesz, sprawdź, czy dokonałeś poprawnego wyboru daty wyjazdu.

Dzień 1
Przelot Warszawa - Ryga. Zwiedzanie Starego Miasta i kolacja powitalna (ok. 20 km)

Po spotkaniu na lotnisku Okęcie z pilotem Albatros Travel wylecimy do Rygi, stolicy Łotwy. Po przylocie pojedziemy do naszego centralnie położonego hotelu, aby się zakwaterować. Następnie udamy się na krótką wycieczkę orientacyjną po Starym Mieście, podczas której nasz pilot opowie nam o mijanych zabytkach, wskaże miejsca na zakupy oraz ciekawe restauracje i kawiarnie. Wieczorem zapraszamy na powitalną kolację w pobliskiej lokalnej restauracji.

Nocleg w Rydze.

Dzień 2
Ryga. Zwiedzanie miasta: Starówka, Brama Szwedzka, Baszta Prochowa, Dom Bractwa Czarnogłowych, Hale Targowe i Plac Centralny (ok. 20 km)

Ryga to największe miasto w krajach nadbałtyckich i prawdziwa metropolia z prawie milionem mieszkańców oraz dużym centrum miasta, gdzie wytyczono szerokie bulwary, duże parki i długie proste ulice z licznymi sklepami. Ryga, w odróżnieniu od barkowego Wilna, to miasto słynące ze wspaniałych secesyjnych budynków, których jest tutaj ponad 800. Wiekszość z nich z ich bogato zdobionymi fasadami znajduje się w dzielnicy zwanej Nową Rygą lub Nowym Miastem, położonej niedaleko Starego Miasta. Natomiast stare, średniowieczne centrum miasta, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, to plątanina krętych uliczek i małych, urokliwych placów przy których stoją wyjątkowej urody domy i kamienice.

Założone w 1201 r. przez niemieckiego biskupa Alberta von Buxhoevden jako baza dla krucjat prowadzonych przez zakony rycerskie przeciwko poganom na północy, miasto szybko rozwinęło się w ważny ośrodek handlowy między Rosją a Europą Zachodnią. W 1621 r. Szwedzi podbili miasto, a Ryga stała się najbogatszym miastem w Królestwie szwedzkim. Szwecja później utraciła ten obszar na rzecz Rosji, a Ryga i cała Łotwa została włączona do Imperium Rosyjskiego, a następnie Związku Radzieckiego, aż do uzyskania niepodległości 21 sierpnia 1991 roku.

Miasto leży po obu stronach rzeki Dźwiny, ze średniowieczną Starówką na wschodnim brzegu. Po tej samej stronie rzeki znajdue się dzielnica zabudowana pięknie zdobionymi budynami Art Nouvo. Na początku XX wieku w Rydze zbudowano 10 ogromnych hangarów dla sterowców Zeppelin, które zachowały się do naszych czasów i dzisiaj służą jako hale targowe.

Dzisiejsza wycieczka po mieście rozpoczyna się od przejazdu do dzielnicy Nowa Ryga, gdzie znajdują się słynne secesyjne budynki, Następnie przejedziemy obok okazałego Pałacu Prezydenckiego, zanim dotrzemy na Stare Miasto. Zobaczymy tu kilka najważniejszych zabytków jak Brama Szwedzka, która została zbudowana w 1698 roku i stanowiła część murów miejskich, kiedy Ryga należała jeszcze do Imperium Szwedzkiego. Stare mury obronne miasta można zobaczyć w kilku miejscach w mieście, a słynna Wieża Prochowa również była ich częścią. Dziś w wieży mieści wspaniałe muzeum, które można odwiedzić podczas czasu wolnego. Idziemy dalej urokliwymi uliczkami i mijając między innymi Dom Bractwa Czarnogłowych. Dom został zbudowany w 1344 roku dla Bractwa Czarnogłowych (nazwa pochodzi od głównego patrona św.Maurycego, który często był  przedstawiany na obrazach jako postać o ciemnej karnacji skóry), o czym świadczy herb bractwa na budynku oraz motywy dekoracyjne. W skład  organizacji wchodzili młodzi, nieżonaci kupcy, głównie niemieckiego pochodzenia.  Zwiedzanie starego miasta kończymy na jego centralnym placu. Reszta dnia jest do własnej dyspozycji. Polecamy odwiedzenie jednego z wielu muzeów w mieście lub spacer po halach targowych.
Dla chętnych nasz pilot zorganizuje wspólne aktywności.

Nocleg w Rydze.

Dzień 3
Ryga, Łotwa - Wilno, Litwa. Pałac Rundāle i Wzgórze Krzyży (ok. 475 km)

Pałac Rundāle to jedna z najwspanialszych budowli na Łotwie, nazywana łotewskim Wersalem. Wzniesiono go w stylu barokowym w latach 1736-40 dla księcia Kurlandii barona Ernsta Johanna Birona. Architekt i projektant pałacu, Francesco Bartolomeo Rastrelli, został później architektem na dworze rosyjskim, gdzie stworzył takie arcydzieła architektury jak Pałac Katarzyny w Carskim Siole, Pałac Zimowy w Petersburgu czy pałac Peterhof. Wokół Pałacu Rundāle rozciąga się piękny i doskonale utrzymany ogród francuski z ogrodami różanymi i fontannami, który również został zaprojektowany przez Rastrellego. Podczas naszej wycieczki po samym pałacu zobaczymy prywatne komnaty księcia, pałacową salę balową, salę tronową i dużą galerię.

Z Rundale pojedziemy dalej w kierunku Litwy i Wilna.

Po przekroczeniu granicy zatrzymujemy się przy Górze Krzyży (Kryžių kalnas) położonej w okolicach miasta Szawle, która jest jednym z najbardziej fascynujących i najświętszych miejsc Litwy. Na tym właśnie wzgórzu Litwini wznieśli niezliczoną ilość krzyży każdej możliwej wielkości, kształtu i barwy. Nikt nie wie, kiedy wzniesione na niej zostały pierwsze krzyże, ale wszystko wskazuje na XIV wiek, kiedy to Litwa przyjęła chrześcijaństwo. Legenda głosi, że w miejscu tym wydarzył się cud i dlatego miejscowi postawili tutaj krzyż. Po zdławieniu powstania przeciwko caratowi w 1863 roku, Litwini zaczęli wznosić krzyże ku pamięci zamordowanych członków swoich rodzin. Kiedy nieznane było miejsce pochówku zamordowanych, umieszczano na wzgórzu krzyż ku ich pamięci. Ostatecznie Wzgórze Krzyży zyskało status miejsca świętego, a od początku XX wieku stało się miejscem pielgrzymek tysięcy pątników. W czasach terroru sowieckiego krzyże wznoszone były na znak protestu przeciwko sowieckiej okupacji. W ostatnich latach przed upadkiem komunizmu znacząco wzrosła liczba krzyży tu stawianych, jako manifestacja tęsknoty za niepodległością. W czasach sowieckich krzyże były trzykrotnie usuwane przez buldożery, ale za każdym razem od nowa rozpoczynano ich stawianie na wzgórzu. Dziś na Górze Krzyży znajduje się około 5 milionów krzyży, a także piękny mały kościółek.

Następnie kontynuujemy podróż bezpośrednio do stolicy Litwy, Wilna.

Nocleg w Wilnie.

Dzień 4
Wilno. Spacer po Starym Mieście i Muzeum KGB. Wizyta w Zamku w Trokach

Pod względem powierzchni Litwa jest największym z trzech krajów bałtyckich, zaś Wilno, w którym łączą się rzeki Wilia i Wilejka, jest największym miastem kraju, liczącym blisko pół miliona mieszkańców. 
Wilno jest pięknym miastem, słynącym z mnogości kościołów, dlatego czasem nazwane jest Jerozolimą regionu bałtyckiego. Miasto jest najmłodszą z trzech nadbałtyckich stolic i według legendy zostało założone w 1320 roku przez wielkiego księcia litewskiego Giedymina. Gediminowi  przyśnił się żelazny wilk wyjący jak 100 wilków i uznał to jako znak, aby zbudować twierdzę w miejscu gdzie przyśnił mu się ten dziwny sen.

Pozostałości twierdzy po dziś dzięń górują nad wileńską starówką, a w średniowieczu była ona bastionem oporu przeciwko Zakonowi Krzyżackiemu. Wileńska Starówka jest największym i najlepiej zachowanym barokowym miastem w Europie i została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W jej panoramie dominują wieże prawosławnych i katolickich kościołów, a brukowane uliczki i romantyczne zaułki sprawiły, że Stare Miast w Wilnie jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc w Europie Wschodniej.

W trakcie dzisiejszego zwiedzania poznamy historię miasta od średniowiecza przez czasy sowieckie, aż po dzień dzisiejszy. Stare Miasto charakteryzuje się zwartą zabudową, a większość zabytków miasta znajduje się od siebie w odległości krótkiego spaceru. Na terenie tuż poza Starym Miastem rozciąga się duży Plac Katedralny, który w XIX wieku służył jako miejski rynek. Katedra została wybudowana w miejscu, gdzie w czasach pogańskich czczono litewskiego boga piorunów, Perkunasa. Litwa po raz pierwszy przyjęła chrześcijaństwo w połowie XIII wieku, a pierwszy kościół został tu zbudowany w 1387 roku. Drewniany kościół został następnie zastąpiony większymi budowlami, a obecny, który jest narodowym symbolem Litwy, został ukończony w tym kształcie około 200 lat temu. Z katedry kierujemy się w stronę Starego Miasta. Brukowana ulica Pilies Gatve (ulica Zamkowa) prowadzi nas do miasta i dalej do Uniwersytetu Wileńskiego, założonego w 1579 roku.

Miniemy też między innymi gotycki kościół św. Anny z XV wieku, który jest prawdopodobnie najpiękniejszym kościołem w Wilnie jak również dawny pałac biskupi, który obecnie służy jako Pałac Prezydencki. Spacer po Starym Mieście to jak podróż w czasie, gdzie można poczuć atmosferę sprzed wieków, a brukowane uliczki jeszcze wzmagają ten efekt.

Najstarsza ulica Wilna prowadzi do Ostrej Bramy, stanowiącej niegdyś część murów miejskich Wilna. W przeszłości do miasta prowadziło 10 bram miejskich, a Ostra Brama jest jedyną, która zachowała się do dnia dzisiejszego. Nad bramą znajduje się niewielka kaplica z bliskim zarówno Litwinom jak i Polakom cudownym obrazem "Matki Boskiej Ostrobramskiej".

Podczas okupacji hitlerowskiej na terenie Wilna powstały dwa getta żydowskie tzw. Małe i Duże Getto. Wilno było wówczas jednym z najważniejszych miast dla kultury żydowskiej w Europie Wschodniej, a tuż przed okupacją hitlerowską mieszkało w nim około 100 000 Żydów, a  na całej Litwie 250 000. W tym czasie w Wilnie istniało około 100 synagog. Niestety do czasów obecnych  zachowało się tylko kilka z nich, a i społeczność żydowska na Litwie liczy dzisiaj  zaledwie 5.000 osób.

Naszą wycieczkę zakończymy akcentem z najnowszej historii kraju, odwiedzając muzeum upamiętniające ofiary sowieckiego reżimu. Mieszczące się w starej siedzibie KGB muzeum poświęcone jest tysiącom Litwinów, którzy zostali zamordowani, deportowani lub uwięzieni w okresie od końca II wojny światowej do lat 60. XX wieku. Wystawa pokazuje nieludzkie warunki, w jakich żyli i opowiada historię obozów pracy na Syberii. W piwnicach można zobaczyć cele więzienne i salę egzekucji używaną przez KGB. Muzeum rzuca światło na mroczny okres w historii Litwinów i los, jaki dzielili ze swoimi bałtyckimi sąsiadami.

Po zwiedzaniu Wilna udajemy się na krótką wycieczkę poza miasto. Na północ od Wilna nad jeziorem Galva leży średniowieczna wioska Troki z uroczymi drewnianymi domami, które tworzą niepowtarzalną atmosferę tego miejsca. Jednak największą aktrakcją Troków jest  starannie odrestaurowany gotycki zamek z czerwonej cegły stojący dummie na wyspie po środku jeziora. Obecnie w zamek udostępniony jest zwiedzającym i mieści się w nim muzeum.

Nocleg w Wilnie.

Dzień 5
Wilno, Litwa - Daugavpils - Sigulda. Nadbałtyckie krajobrazy, stare miasto Daugavpils i Turaida (ok. 440 km)

Rano opuszczamy Wilno, aby udać się w podróż przez jedne z najbardziej zapierających dech w piersiach regionów Łotwy i Litwy.

Po przekroczeniu granicy litewsko-łotewskiej jedziemy w kierunku Daugavpils, drugiego co do wielkości miasta Łotwy. Miasto zostało założone przez Zakon Kawalerów Mieczowych na obszarze granicznym między ich terytorium, a Rosją po jednej stronie i Litwą po drugiej. Na przestrzeni dziejów kilka różnych państw kontrolowało to ważne miasto-twierdzę, w tym Szwedzi, którzy byli tu obecni, gdy Łotwa należała do Szwecji.

Podczas I wojny światowej przez miasto przebiegała linia frontu, a podczas II wojny światowej było okupowane przez nazistowskie Niemcy. Miasto ma piękną starówkę zbudowaną na tym samym założeniu architektonicznym co St. Petersburg, ale w znacznie mniejszej skali. Wybierzemy się na spacer po mieście, aby zobaczyć Stare Miasto i wzgórze kościelne, które dominuje nad miastem oraz potężną fortecę. 

Następnie pojedziemy dalej w kierunku Siguldy. Kilka kilometrów na północ od miasta, w dużym rezerwacie przyrody, znajduje się zamek Turaida, którego powstwanie łączy się z historią Zakonu Kawalerów Mieczowych. Zakon ten zwany także Zakonem Inflanckim został założony w 1202 r.  w Rydze przez cysterskiego opata Teodoryka, w oparciu o regułę templariuszy, a jego celem było podporządkowanie sobie pogańskich plemion Łotyszy i Estończyków. W zamian za pomoc, zakon otrzymał od Duńczyków większą część podbitych terytoriów i stosunkowo szybko uzyskał kontrolę nad dużymi częściami dzisiejszej Estonii i Łotwy. Natomiast w Ziemi Świętej pojawił się kolejny potężny zakon rycerski, Zakon Krzyżacki, który szybko rósł w siłę, posiadając ziemie w całej Europie. Oba zakony zostały połączone w 1236 r., a w 1346 r. zakon kupił Księstwo Estonii od Danii, ponieważ królowi Waldemarowi Atterdagowi brakowało pieniędzy na stłumienie estońskiej rebelii. Zakon kontrolował teraz praktycznie całą Estonię i Łotwę. Zamek Turaida został zbudowany przez Zakon Kawalerów Mieczowych, a następnie po połączeniu obu zakonów przeszedł w ręce Zakonu Krzyżackiego. Wybierzemy się na spacer po terenie zamku, który jest pięknie położony wśród ogromnych lasów.

Nocleg w Siguldzie.

Dzień 6
Sigulda - Tallinn, Estonia. Radziecki bunkier w Ligatne i spacer po mieście uniwersyteckim Tartu (ok. 400 km)

Po śniadaniu kierujemy się w kierunku Estonii i Tallina. Przed przekroczeniem granicy estońsko-łotewskiej zatrzymujemy się w Ligatne, gdzie podczas zimnej wojny w dawnym radzieckim uzdrowisku zbudowano ogromny bunkier. Bunkier miał być wykorzystany przez komunistyczną elitę Łotwy w przypadku ewentualnego ataku nuklearnego na Związek Radziecki. Znajdowało się w nim miejsce dla 250 osób oraz spore zapasy żywności i wody, wystarczające, aby przeżyć w bunkrze przez trzy miesiące. Odbędziemy wycieczkę z przewodnikiem po bunkrze, w którym zachowało się prawie całe oryginalne wyposażenie co pozwala nam na fantastyczny wgląd w epokę sowiecką.

Po przekroczeniu granicy z Estonią  naszym pierwszym przystankiem będzie drugie co do wielkości miasto w kraju - Tartu. Zaplanowaliśmy tutaj krótki spacer po tym starym, uniwersyteckim mieście, który zakończymy przy ratuszu w centrum miasta. 
 
Następnie kontynuujemy naszą podróż przez zachwycające krajobrazy Estonii z niewielkimi wzgórzami, małymi wioskami, ogromnymi lasami i pięknymi jeziorami. 
Jeśli dopisze nam szczęście, może zobaczymy łosia lub bociany. Estonia jest bardzo słabo zaludniona, a gospodarstwa rolne i wioski są porozrzucane z dala od siebie. 
 
Nocleg w Tallinie.

Dzień 7
Tallinn, Estonia. Zwiedzanie miasta: Letni pałac Piotra Wielkiego, Zamek na Wzgórzu Kopułowym, Sobór Aleksandra Newskiego i Ogród Króla Danii.Kolacja pożegnalna (ok. 30 km)

Historia miasta zaczyna się od duńskiego podboju tego strategicznego punktu leżącego nad dużą zatoką, która tworzyła naturalny port na Morzu Bałtyckim. Po wygranej bitwie w 1219 roku  Duńczycy zbudowali na szczycie wzgórza kamienny zamek na fundamentach istniejącego tu wcześniej drewnianego zamku i właśnie stąd pochodzi nazwa Tallinn, która oznacza "duńskie miasto".  Z czasem Duńczycy umocnili zamek i otoczyli miasto potężnymi murami obronnymi czyniąc z Tallina dobrze bronioną fortecę z 46 wieżami obronnymi. Do naszych czasów zachowało się jedynie 26 baszt i 2 bramy miejskie. W czasie zwiedzania zobaczymy pomnik upamiętniający bitwę sprzed 800 lat kiedy to wg legendy niebo przybrało kolor czerwony i ukazał się na nim biały krzyż. Ten symbol zwany po duńsku Dannebrog do dziś stanowi flagę Danii. 

Po około 120 latach duńskiego panowania, duński król był tak zmęczony ciągłymi problemami zarówno z Estończykami, jak i sąsiednim zakonem krzyżackim, że sprzedał cały obszar za 19 000 srebrnych dalerów Krzyżakm. W późniejszym, zdominowanym przez Niemców okresie, istniejące kościoły i budynki zostały rozbudowane oraz wzniesiono wiele nowych. Ogólnie rzecz biorąc, obszar ten pozostawał pod wpływem niemieckim do początku XX wieku. Językiem kościoła był niemiecki, w szkołach nauczano po niemiecku, prawa i przepisy były pisane po niemiecku, co miało miejsce nawet w późniejszych okresach rządów szwedzkich i carskiej Rosji.

 Po raz pierwszy Estonia uzyskała niepodległość dopiero w 1918 r. Trwający 22 lata okres niepodległości do 1940 r. charakteryzował się szybkim rozwojem i postępem, a ludność Estonii zanaznała wtedy krótkiego okresu dobrobytu. Po II wojnie światowej kraj stał się Estońską Socjalistyczną Republiką Radziecką, która przetrwała do 1991 roku. Pomimo prawie 800 lat obcego panowania, Estończykom udało się zachować swój język (należący do grupy języków ugrofińskich) jak i kulturę w postaci muzyki, tańca i narodowych pieśni. 

Vana Tallinn, jak nazywana jest stolica, jest prawdopodobnie najlepiej zachowanym średniowiecznym miastem w Europie, nie będąc jednocześnie muzeum. Stare miasto tętni życiem i ma  wyjątkową atmosferę. Znajdują się tutaj zarówno budynki mieszkalne jak i biura, kościoły, muzea, sale koncertowe oraz niezliczona ilość restauracji, pubów i sklepów. Z wielu miejsc roztaczają się wspaniałe widoki na miasto, port, Zatokę Fińską i okoliczne dzielnice.

Podczas wycieczki po mieście zobaczymy letni pałac cara Piotra Wielkiego w parku Kadriorg. Pałac Kadriorg został pierwotnie nazwany na cześć żony cara Katarzyny i otrzymał niemiecką nazwę Catharinenthal. Zamek pochodzący z lat 1718-1725 został zbudowany zgodnie ze wszystkimi zasadami sztuki, ponieważ miał być porównywalny do wszystkich innych pałaców w Europie, które car widział podczas swoich podróży. Do zaprojektowania tego pięknego małego cacka  został zatrudniony włoski architekt, a sam pałac między innymi pełnił rolę  rezydencji prezydenta Estonii w okresie międzywojennym. Obecnie mieści się tutaj filia Estońskiego Muzeum Sztuki, gdzie wystawiane są obrazy malarzy europejskich i rosyjskich. 

Następnie przejedziemy na Stare Miasto w Tallinie, mijając m.in. Operę, Ratusz i wiele innych interesujących budynków. Celem naszej wycieczki jest Wzgórze Zamkowe, ale wcześniej zobaczymy także budynek Parlamentu, Katedry Prawosławną i Luterańską oraz  kilka pięknych rezydencji arystrokracji. Z potężnych i doskonale zachowanych murów miejskich roztacza się wspaniały widok na miasto. Następnie udamy się do Duńskich Ogrodów Królewskich pod pomnik poświęcony Dannebrog czyli duńskiej fladze narodowej. 
 
Reszta dnia jest do własnej dyspozycji. Można udać się na zakupy lub do jednego z muzeów. Dla chętnych nasz pilot zorganizuje dodatkowe aktywności. 
 
Nocleg w Tallinie. Kolacja.

Dzień 8
Lot Tallinn - Warszawa. Podróż powrotna (ok. 20 km)

W dniu dzisiejszym kończymy naszą wycieczkę po krajach nadbałtyckie i udamy się w podróż powrotną do Polski

Informacja o cenie

Cena wycieczki

Od 5 498,– PLN za osobę w pokoju dwuosobowym.
Zobacz ceny dla wszystkich terminów

Dopłata do pokoju 1-osobowego

1.198  PLN

Cena zawiera
  • Opiekę polskiego pilota 
  • Przelot Warszawa – Ryga oraz Tallinn – Warszawa w klasie ekonomicznej
  • Wycieczki zgodnie z programem
  • Zakwaterowanie w dobrych 3* hotelach w pokojach dwuosobowych
  • Wyżywienie: śniadania codziennie, obiad w dniu 5, kolacja w dniu 1 i 7
  • Podstawowe ubezpieczenie KL i NNW
Cena nie zawiera
  • Dopłaty do pokoju 1-osobowego 
  • Napojów do posiłków 
  • Napiwków dla lokalnych przewodników i kierowców ( ok. 20-25 €/osoba)
  • Wydatków indywidualnych
  • Wszystkiego, co nie jest zostało zawarte w „Cena zawiera”

Informacje praktyczne

Warunkiem uczestnictwa jest zapoznanie się uczestników z Ogólne Warunki Imprez Turystycznych Albatros Travel A/S.

Informacje o podróży

Bagaż

Dobrym pomysłem jest zabranie małego plecaka lub torby na jednodniowe wycieczki i podróże, podczas których zwykle nie zobaczysz swojego bagażu aż do wieczora. Zabranie ręcznika nie jest konieczne.

Liczba uczestników

Wymagane minimum uczestników to 15 osób. Albatros Travel zastrzega sobie prawo odwołania wycieczki w terminie do 14 dni przed datą jej rozpoczęcia w przypadku zgłoszenia się mniejszej liczby uczestników niż określona liczba minimalna. Jako organizator nie ponosimy odpowiedzialności odszkodowawczej tytułem ewentualnych strat, które uczestnicy mogą ponieść w związku z jej anulowaniem. Jesteśmy jedynie zobowiązani do zwrotu zapłaconej kwoty.

Więcej o kierunkach podróży

Więcej informacji o klimacie,  pogodzie, różnicy czasu, napiwkach oraz o ewentualnej  konieczności uzyskania wizy czy wykonania szczepień do uzyskania na:
Łotwa - https://www.albatros.pl/kierunki-podrozy/europa/lotwa
Litwa - https://www.albatros.pl/kierunki-podrozy/europa/litwa
Estonia - https://www.albatros.pl/kierunki-podrozy/europa/estonia

O muzeach

Wiele muzeów jest zamkniętych w wybrane dni, dlatego może się zdarzyć, że wizyty w muzeach zostaną przesunięte z jednego dnia programu na inny.

Jeżeli przeniesienie wizyty nie będzie możliwe, zostanie wyszukana odpowiednia alternatywa.

Ogólne zasady podróży

Wymagania w zakresie sprawności fizycznej

Zgodnie z podstawową zasadą uczestnicy wycieczki muszą być samodzielni. Jednocześnie pragniemy zaznaczyć, że nasze wycieczki zasadniczo nie są przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Nawet w przypadku podróży, w których przejazd odbywa się autokarem, koleją i statkiem, często konieczne jest dojście pieszo do atrakcji turystycznych. Podczas wielu spośród naszych wycieczek krajoznawczo-kulturowych jeden dzień zwiedzania nierzadko wiąże się z koniecznością przejścia dystansu przekraczającego 5 km.

Ubezpieczenie podróżne

Każdy uczestnik wycieczki organizowanej przez Albatros Travel w pakiecie posiada podstawowe ubezpieczenie KL i NNW. Zachęcamy do wyboru dodatkowej opcji ubepieczenia od chorób przewlekłych bądź od rezygnacji z wycieczki. Wykupienie takiego ubezpieczenia zapewni Państwu pełne bezpieczeństwo podczas urlopu z naszym biurem.Zalecamy, aby ubezpieczenie obejmowało także zwrot kosztów w razie uszkodzenia lub utraty bagażu.

Ubezpieczenie podróżne Allianz

Biuro Podróży Albatros Travel ubezpiecza grupy turystyczne w Allianz. W Polsce Allianz Worldwide Partners działa nieprzerwanie od ponad 20 lat, gwarantuje profesjonalną obsługę, od lat pomaga Klientom na całym świecie, obsługując 18 milionów spraw rocznie i odbierając blisko 50 milionów telefonów. W pakiecie wycieczki Albatros Travel gwarantujemy podstawowe ubezpieczenie KL i NNW. Zachęcamy do wyboru dodatkowej opcji ubepieczenia od chorób przewlekłych bądź od rezygnacji z wycieczki. Wykupienie takiego ubezpieczenia zapewni Państwu pełne bezpieczeństwo podczas urlopu z naszym biurem.

Piloci Albatros Travel

Wycieczki organizowane przez biuro podrózy Albatros Travel prowadzone są przez polskich pilotów, którzy spotykają się z grupą na lotnisku przed wylotem lub po przylocie na miejsce docelowe. Miejsce spotkania z pilotem będzie określone w dokumentach podroży. Wszyscy piloci to osoby doświadczone, wykwalifikowane i starannie przez nas wybrane. 
Niektóre wycieczki odbywają się bez pilota podróży – w programie jest zawsze wyraźnie określone, czy wycieczka obejmuje pilota, czy nie.
Podczas wycieczek autokarowych, pilot dołączy do grupy najpóźniej w ostatnim miejscu zbiórki. Kierowca pomoże przy bagażach oraz wskaże miejsca w autokarze.

Dopłata za pokój i kajutę jednoosobową

Podane ceny wycieczek obowiązują w przypadku dwóch osób podróżujących wspólnie i mieszkających w dwuosobowych pokojach lub kajutach. W przypadku osób podróżujących w pojedynkę obowiązuje dopłata do pokoju i/lub kajuty jednoosobowej. Dopłata jest odzwierciedleniem cen, jakie otrzymujemy jako organizator podróży podczas zakupu pokojów i kajut u naszych partnerów. Pokój jednoosobowy jest zawsze proporcjonalnie droższy w przeliczeniu na osobę od pokoju dwuosobowego. Jest to zasada obowiązująca w branży turystycznej od wielu lat, dlatego należy ją traktować jako zwyczajową.
Dopłata określona jest zawsze w naszej ofercie.

Paszport

Pamiętaj, że termin ważności Twojego paszportu musi wynosić co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu z wycieczki. Wymóg ten dotyczy wszystkich naszych wycieczek, niezależnie od tego, czy w poszczególnych krajach wymagany jest krótszy okres. Jako organizator podróży stawiamy wymóg 6-miesięcznego okresu ważności, aby uniknąć sytuacji, gdy wymogi w danym kraju ulegną zmianie od czasu rezerwacji do chwili wylotu.

Podróż z małoletnimi

Jeśli zamierzasz jechać z dzieckiem, które nie jest Twoim dzieckiem (np. wnuk lub wnuczka), lub jeśli Twoje dziecko nosi inne nazwisko, niektóre kraje mogą odmówić wjazdu. W związku z tym może być konieczne zabranie ze sobą aktu urodzenia lub aktu urodzenia i zgody notarialnie poświadczonej i przetłumaczonej na język angielski zawierającej zezwolenie na podróż osoby małoletniej z daną osobą dorosłą, w języku angielskim oraz podpisanego oświadczenia zawierającego zezwolenie na podróż osoby małoletniej z daną osobą dorosłą. Należy również sprawdzić zasady dotyczące okresu ważności dokumentów – tzn. jaka ma być data ich wystawienia w stosunku do daty wyjazdu, jakich pieczątek wymagają itp.
Powyższe zasady obowiązują w Stanach Zjednoczonych, jednak nie ma ostatecznej listy krajów, w których są takie wymogi. W związku z tym zalecamy kontakt z najbliższą ambasadą lub konsulatem kraju, do którego się wybierasz, aby uzyskać stosowne informacje.

Miejsce w samolocie

Zwracamy uwagę, że linie lotnicze samodzielnie przydzielają miejsca w samolocie.

Posiłki specjalne

Posiłki specjalne podczas lotu, np. dla diabetyków lub wegetarian, należy zamawiać najpóźniej 45 dni przed wylotem. Należy zauważyć, że niektóre linie lotnicze naliczają opłaty za posiłki specjalne. Zawsze przekazujemy liniom lotniczym zamówienia na specjalne posiłki podczas lotu, lecz nie możemy ich zagwarantować.
Zasadniczo podczas naszych wycieczek nie ma możliwości zmówienia specjalnej diety, ponieważ zazwyczaj wycieczki obejmują wspólne posiłki, dla których menu jest ustalane i zamawiane wcześniej. W związku z tym należy się spodziewać takiego samego wyżywienia, jak pozostali uczestnicy. Chętnie zaznaczymy i przekażemy życzenia dotyczące specjalnej diety lub informacji o alergiach, jednak niestety nie możemy zagwarantować, że podawane posiłki będą uwzględniały specjalną dietę.

Miejsce w autokarze

Albatros Travel nie zapewnia możliwości wyboru konkretnego miejsca w autokarze.

Zastrzeżenia/zmiany

Zastrzegamy sobie prawo do zmian w programie. W Albatros Travel wraz z lokalnymi partnerami staramy się realizować wycieczkę dokładnie według programu. Jednak z uwagi na godziny otwarcia zabytków do zwiedzania lub okoliczności praktyczne może być konieczne zrealizowanie trasy wycieczki w innej kolejności niż podana w programie. Ponadto poszczególne punkty programu mogą zostać usunięte z powodu działania siły wyższej, takiej jak warunki atmosferyczne, warunki drogowe lub opóźnione loty. 
Wreszcie pragniemy zaznaczyć, że wszystkie wycieczki są na bieżąco kontrolowane i udoskonalane na podstawie opinii, które otrzymujemy po każdej wycieczce od przewodników i klientów. Kontrola wycieczki może zatem skutkować wprowadzeniem zmian w programie w okresie między datą jej wykupienia a datą wyjazdu. Przed wyjazdem każdy uczestnik otrzyma aktualny program, który ma jak najlepiej służyć klientom i zapewnić sprawny przebieg wycieczki.
Wycieczka sprzedawana jest jako całościowy „pakiet” i niemożliwe jest uzyskanie refundacji za ewentualnie niewykorzystaną część tego pakietu.

Prosimy o zwrócenie uwagi, że warunkiem realizacji wycieczki jest zgłoszenie się określonej minimalnej liczby uczestników. W przypadku braku wymaganego minimum wpłacona kwota za wycieczkę zostanie Państwu zwrócona przed wyjazdem lub po powrocie, w zależności od terminu jej odwołania. 

Rated 4 out of 5 by from Ciekawa podroz Bardzo ciekawa wycieczka, doskonala opieka naszego przewodnika Rafala.
Date published: 2024-06-02
Rated 5 out of 5 by from Ciekawa wycieczka Bardzo udana wycieczka. Największe wrażenie zrobił na nas Tallinn
Date published: 2024-05-08
Rated 4 out of 5 by from Spikoina wycieczka Program o key, hotele słabe zbyt daleko od centrum
Date published: 2024-05-05
  • y_2024, m_11, d_21, h_6
  • bvseo_bulk, prod_bvrr, vn_bulk_3.0.42
  • cp_1, bvpage1
  • co_hasreviews, tv_0, tr_3
  • loc_pl_PL, sid_LVRTR03, prod, sort_[SortEntry(order=FEATURED, direction=DESCENDING), SortEntry(order=SUBMISSION_TIME, direction=DESCENDING)]
  • clientName_albatros-travel

Albatros Oceny gości

Przy większości programów Albatros Travel podajemy średnią ocenę wycieczki uzyskaną od wszystkich jej uczestników. Ocena ta pochodzi od naszych klientów z wszystkich krajów skandynawskich. Poniżej zamieszczamy oceny i opinie polskich gości. Albatros przedstawia opinie o wycieczkach, aby pomóc klientom, dokonać świadomego wyboru kolejnej podróży. Przejrzystość i uczciwość jest dla nas bardzo ważna, aby zapewnić gościom najlepsze doświadczenia podróży. Wszystkie oceny są sprawdzane przez naszego zewnętrznego partnera Bazaarvoice, który gromadzi i nadzoruje ich poprawność. Albatros przestrzega surowych zasad Bazaarvoice odnośnie gromadzenia ocen oraz opinii i uzyskał Bazaarvoice Authentic Reviews Trustmark. Więcej informacji na stronie: www.bazaarvoice.com/trustmark

Podobne wycieczki