7 faktów o Borneo

Wędrówka po tropikalnych lasach Borneo
Pewnie już wiesz, że Borneo jest trzecią co do wielkości wyspą na świecie.

Fakt, że należy do Indonezji, Malezji i Brunei, oraz że jej powierzchnię pokrywają gęste lasy deszczowe, też na pewno nie jest zaskoczeniem. Jednak możemy niemal z całą pewnością zagwarantować, że znaleźliśmy kilka faktów, których jeszcze nie znasz. Czytaj dalej i dowiedz się czegoś nowego o Borneo.

Zobacz wszystkie wycieczki objazdowe po Borneo

  1. Lasy deszczowe na Borneo kurczą się każdego dnia. Jednak ten, który pozostał, jest zupełnie dziki: na wyspie rośnie najwyższy na świecie tropikalny las deszczowy, w którym drzewa mają nawet 50 metrów wysokości. Na całym Borneo występuje ponad 15 000 różnych gatunków roślin, w tym 2 500 gatunków storczyków. Jednym z nich jest największa na świecie orchidea tygrysia dorastająca do 7 metrów wysokości o łacińskiej nazwie grammatophyllum speciosum. Rośne tu również największy kwiat świata, rafflesia arnoldii, o średnicy wynoszącej 1 metr, a także największa na świecie roślina mięsożerna – gigantyczny dzbanecznik, nepenthes rajah, który bez trudu trawi mysz wraz ze szkieletem i wszystkimi częściami ciała.
  2. Prawdopodobnie najbardziej znani mieszkańcy Borneo, czyli orangutany, uczone są przez matkę umiejętności szacowania zdolności gałęzi do utrzymania ciężaru ich ciała. Orangutany najchętniej przemieszczają się po czubkach drzew lasu deszczowego, a gdy gałąź jest zbyt słaba, by je utrzymać, zwierzęta spadają wiele metrów w dół na ziemię. Dlatego matki orangutanów bardzo starają się nauczyć swoje młode tej umiejętności.
  3. Innym znanym członkiem naczelnych, które można spotkać tylko na Borneo, są nosacze. Małpy z charakterystycznym długim nosem i pękatym brzuchem w języku indonezyjskim nazywane są „monyet belande”, co znaczy „małpa holenderska”. Jest to nawiązanie sposobu postrzegania przez Indonezyjczyków holenderskich kolonistów, którzy przejęli władzę nad Indonezją w XVII wieku. Nazwanie w ten sposób długonosej, brzuchatej małpy musiało być ostateczną zemstą za podbicie całego kraju w imię kolonizacji i wolnego handlu.
  4. Jedna z rdzennych grup etnicznych Borneo, Ibanowie, słynęła w przeszłości jako łowcy głów i lud mieszkający w długich domach, po 50 rodzin w każdym. Społeczeństwo Ibanów wyznaje egalitaryzm, to znaczy, że wszyscy członkowie społeczeństwa rodzą się równi. Jeśli ktoś okaże się wyjątkowo wprawnym myśliwym, rybakiem lub hodowcą ryżu, może zasłużyć sobie na zdobycie wyższego statusu. Zatem żaden Iban nie dziedziczy po swoich rodzicach wysokiego ani niskiego statusu społecznego.
  5. Borneo znajdowało się pod okupacją japońską podczas II wojny światowej w latach 1941-1945, co odcisnęło szczególne piętno na malezyjskiej populacji wyspy. Żołnierze brytyjscy i australijscy zawiązali szczególny sojusz i otrzymali od Ibanów pomoc w walce z Japończykami. Ożywiło to nawet tymczasowo ich stary zwyczaj polowania na głowy. Ten niecodzienny sojusz stanowił znaczący fundament dla pokonania przez zjednoczone siły w roku 1945 japońskiej okupacji Borneo.
  6. Góra Kinabalu o wysokości 4 095 metrów jest wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO ze względu na swoją niezwykłą różnorodność biologiczną. Góra ta i otaczający ja obszar jest domem dla orangutanów, kot bengalskiego, dzioborożców i wielu innych zwierząt. Ponadto można tu znaleźć około 6 000 różnych gatunków roślin. To więcej niż w całej Europie, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie razem wziętych. Wokół góry Kinabalu znajduje się między innymi ponad połowa wszystkich kwitnących roślin świata.
  7. Borneo ma własny tajemniczy świat, którego do końca lat 80. nie znali nawet najbliżsi sprzymierzeńcy lasu deszczowego, Ibanowie. Maliau Basin to prawdziwy raj w dżungli, w której można zobaczyć wodospady i nosorożce sumatrzańskie, a las jest tak gęsty i niedostępny, że obszar ten wciąż pozostaje tajemnicą dla znacznej większości turystów.

Przejrzyj aktualną ofertę wycieczek na Borneo w poniższym spisie lub kliknij tutaj, aby przeczytać więcej o Borneo

Zdjęcia

Kliknij zdjęcie, aby je powiększyć