MS Cicero

Statek wycieczkowy MS Cicero jest małą i przytulną jednostką, która w trakcie rejsu staje się naszą codzienną bazą.

Statek ma 32 m długości i 8,2 m szerokości. Jest to klasyczny statek zbudowany w 1989 roku specjalnie z myślą o żeglarstwie w okolicach archipelagów. Wielokrotnie był poddawany renowacji, także części wspólne są funkcjonalne i nowoczesne, a wystrój kabin jest prosty z klasyczną nutą.  Wszystkie kabiny wychodzą na zewnątrz. Kabiny na głównym pokładzie (wejściowym) mają dostęp do centralnej klimatyzacji, a kabiny na dolnym pokładzie (schodami w dół z pokładu głównego) mają klimatyzację w pokojach. Posiłki (dwa posiłki dziennie) serwowane są w przytulnej restauracji. Z leżaków na tarasie można podziwiać widoki i cieszyć się słońcem. Ponadto na tarasie znajduje się taras ze stołami i krzesłami.

Szczególne okoliczności
Udział w rejsie wiąże się z przestrzeganiem pewnych zasad. Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa każdy ma obowiązek powiadomić Albatros Travel o ewentualnych chorobach czy przypadłościach, niepełnosprawności, ciąży czy innych okolicznościach, które mogłyby mieć wpływ na samopoczucie lub stan zdrowia podczas rejsu.

Jak wyglądają kabiny?
Na pokładzie znajduje się 15 kabin. Wszystkie wychodzą na zewnątrz, urządzone są w prostym stylu. Znajdują się w nich szafki/szafa oraz łazienka. Do wyboru są kabiny z podwójnym łóżkiem, bądź z dwoma jednoosobowymi łóżkami. W niktórych kabinach są łóżka piętrowe.

Są również kabiny z możliwością dostawki - to dodatkowe miejsce do spania nad podwójnym łóżkiem lub jednym z dwóch jednoosobowych łóżek. Jest to wiszące na ścianie łóżko, na które wchodzi się z podwójnego/jednoosobowego łóżka.

We wszystkich kabinach są gniazdka typu 220V. Klimatyzacja jest w kabinach na dolnym pokładzie, w restauracji i w przestrzeni wspólnej tj. na korytarzu oraz przy kabinach na głównym pokładzie. Zdarza się, że klimatyzacja zostaje wyłączona po północy.

Kabiny na niższym pokładzie

Kabina 10
W kabinie jest mały bulaj, podwójne łóżko, szafka oraz klimatyzacja. W kabinie jest klimatyzacja. Zalecamy, aby do kabiny wziąć maksymalnie jedną twardą walizkę. W kabinie jest łazienka z prysznicem, słuchawka prysznicowa przyłączona jest do kranu. Podwójne łóżko ma rozmiary 140x185 cm. Powierzchnia kabiny to 5,5 m².

Kabiny 11-14
W każdej z tych kabin jest mały bulaj, podwójne łóżko oraz dodatkowe wiszące łóżko. Istnieje zatem możliwość, by w kabinie mieszkały trzy osoby. Łóżko umieszczone jest na ścianie, tzn. aby na nie wejść, trzeba wspiąć się z podwójnego łóżka. W kabinie jest klimatyzacja. W pobliżu bulaja, z boku kabiny są nierówne schodki. W kabinie znajduje się stojąca szafa dwudrzwiowa, bądź z czterema mniejszymi drzwiami oraz półkami. Wiszące łóżko, jeśli nie będzie wykorzystywane do spania, może służyć jako miejsce na walizki.  Zalecamy, aby do kabiny wziąć maksymalnie jedną twardą walizkę. W kabinie jest łazienka z prysznicem. Podwójne łóżko ma rozmiary 130x190 cm a koja 75x190 cm. Powierzchnia kabiny to 5,5 m².

Kabina 8
W kabinie jest mały bulaj oraz łóżko piętrowe. Górne łóżko umieszczone jest na ścianie, tzn. aby na nie wejść, należy wspiąć się z jednoosobowego łóżka na dole lub użyć drabinki. W kabinie jest klimatyzacja. Przy łóżku znajduje się szafka. W pobliżu bulaja są trzy nierówne schodki, oraz miejsce na bagaż w rogu między ścianą i łazienką. W kabinie jest stojąca dwudrzwiowa szafa. Zalecamy, aby do kabiny wziąć maksymalnie jedną twardą walizkę. W kabinie jest łazienka z prysznicem. Jednoosobowe łóżko ma rozmiary 85 x 190 cm a koja 75x190 cm. Powierzchnia kabiny to 5,5 m².

Kabiny 7 i 9
W kabinach znajduje się mały bulaj, dwa jednoosobowe łóżka oraz dwa dodatkowe wiszące łóżka. Istnieje zatem możliwość, by w kabinie mieszkały cztery osoby. W kabinie jest klimatyzacja Pod jednym z łóżek wbudowana jest klimatyzacja z panelem kontroli temperatury na ścianie. W kabinie jest stojąca dwudrzwiowa szafa. Zalecamy, aby do kabiny wziąć maksymalnie jedną twardą walizkę. W kabinie jest łazienka z prysznicem. Jednoosobowe łóżka mają rozmiary 75 x 190 cm a koje 75x190 cm. Powierzchnia kabiny to 8 m².

Kabiny na głównym pokładzie 

Kabiny 5-6
W każdej kabinie jest okno, jednoosobowe łóżko oraz wiszące łóżko. Górne łóżko umieszczone jest na ścianie, tzn. aby na nie wejść, należy wspiąć się z jednoosobowego łóżka na dole lub użyć drabinki. Przy łóżku znajduje się szafka. Zalecamy, aby do kabiny wziąć maksymalnie jedną twardą walizkę. W kabinie jest łazienka z prysznicem. Jednoosobowe łóżko ma rozmiary 100 x 185 cm, a górne łóżko 75x180 cm. Powierzchnia kabiny to 5,6 m².

Kabiny 1-4
W każdej z tych kabin jest okno, podwójne łóżko oraz jedno wiszące łóżko. Istnieje zatem możliwość, by w kabinie mieszkały trzy osoby. Dodatkowe łóżko umieszczone jest na ścianie, tzn. aby na nie wejść, należy wspiąć się z podwójnego łóżka. W kabinie, nad podwójnym łóżkiem znajduje się również wisząca szafka z trzema drzwiczkami oraz szyną, na której można powiesić ubrania (nie dotyczy kabiny nr 2). Wiszące łóżko, jeśli nie będzie wykorzystywane do spania, może służyć jako miejsce na walizki. Zalecamy, aby do kabiny wziąć maksymalnie jedną twardą walizkę. W kabinie jest łazienka z prysznicem. Podwójne łóżko ma rozmiary 140x190 cm, a górne łóżko 70x190 cm. Powierzchnia kabiny to 6 m².

Kabina 15
Prywatna kabina w części rufowej głównego pokładu.
W kabinie znajduje się pięć okien, podwójne łóżko oraz prosty zestaw kanapowy ze stolikiem do kawy. W kabinie jest łazienka z prysznicem. Kabina położona jest na rufie na głównym pokładzie i ma bezpośrednie wyjście na taras rufowy. W kabinie jest dwudrzwiowa szafa. Klimatyzacja w kabinie umieszczona jest na ścianie, uruchamia się ją za pomocą pilota. Podwójne łóżko ma rozmiary 160x200 cm. Powierzchnia kabiny to 20 m².

Sprzątanie kabin
Kabiny są sprzątane przed rozpoczęciem rejsu. W czasie jego trwania personel nie sprząta, nie ścieli łóżek itd.

Ręczniki
Każdy gość rejsu dostaje dwa ręczniki. Jeśli od razu wiemy, że będziemy potrzebować więcej ręczników, lepiej wziąć dodatkowe ze sobą z domu. Ponadto warto wziąć ze sobą oddzielne ręczniki na plażę. Istnieje możliwość wypożyczenia dodatkowych ręczników, kiedy jest czas na kąpiel podczas rejsu.

Części wspólne
Na pokładzie znajduje się mała restauracja, w której podawane są posiłki. W restauracji są również bar, telewizja i klimatyzacja. Ponadto na zewnątrz mieści się taras, a na nim leżaki. Na najwyższym pokładzie w części rufowej znajduje się także miejsce ze stołami i krzesłami.

Posiłki na pokładzie
Wyżywienie (dwa posiłki dziennie) jest wliczone w cenę podróży. Zaczyna się od kolacji pierwszego dnia, a kończy śniadaniem ostatniego dnia. Prosimy o sprawdzenie w programie poszczególnych dni, czy danego dnia przewidziana jest kolacja czy obiad. W restauracji jest wystarczająco dużo miejsca, aby wszyscy mogli jeść razem w tym samym czasie.

Na pokładzie statku serwowana jest tradycyjna kuchnia chorwacka, dania przyrządzane są domowym sposobem, zawsze ze świeżych produktów.

Śniadanie podawane jest w restauracji w formie szwedzkiego stołu. Na śniadanie kontynentalne składają się m.in. różne ciepłe dania np. omlet, jajecznica lub podsmażane kiełbaski. Do tego świeży chleb, płatki kukurydziane, warzywa trasy rejsu i ogłaszane są przez załogę lub pilota.

Czy można zamówić specjalną dietę?
Niestety zamówienie specjalnej diety nie jest możliwe z powodu ograniczonej przestrzeni na przetrzymywanie żywności w kuchni. Wegetarianie proszeni są o poinformowanie o swojej diecie od razu przy rezerwacji podróży - zamiast dań mięsnych będą otrzymywać sałatki lub inne dodatki.

Napoje na pokładzie
Napoje nie sa wliczone w cenę wycieczki. Butelka wina kosztuje ok. 80 PLN lub więcej, piwo (w butelce lub z kranu) ok 10 PLN. Napoje gazowane i woda mineralna kosztują ok. 10-15 PLN za butelkę. Ceny na pokładzie podawane są w chorwackiej walucie (kuna) lub w euro. Podkreślamy, że nie wolno zabierać na pokład własnych napojów.

Bar
Pokładowy bar jest otwarty do ostatniego klienta. Jeśli zdarzy się, że poczujemy pragnienie, a bar okaże się zamknięty, zawsze można podejść na mostek, i poprosić kogoś z załogi o otwarcie baru.

Ubranie
W restauracji i w barze nie wolno przebywać w strojach kąpielowych, poza tym nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o ubiór.

Płacenie na statku
Na pokładzie płacimy gotówką – chorwacką kuną lub euro. Gotówkę można wypłacać w lokalnych bankomatach, m.in. w Splicie czy Dubrowniku. Radzimy jednak, żeby wziąć ze sobą gotówkę (chorwacką kunę) z domu.

Zgubienie wartościowych rzeczy
Ani załoga, ani firma Albatros Travel nie ponoszą odpowiedzialności za zagubione rzeczy. Należy przy tej okazji nadmienić, że w kabinach nie ma sejfów, trzeba więc wziąć ze sobą walizkę zamykaną na zamek.

Za co jeszcze trzeba płacić na pokładzie?
Za napoje oraz dodatkowe wycieczki po kraju, poza opisanymi w programie, a także własne wydatki. Do tego doliczyć trzeba napiwki. Na pokładzie nie ma możliwości płacenia kartą. Zbiorczy rachunek za napoje opłacamy ostatniego dnia w kunach, lub w euro. Należy zwrócić uwagę na to, że zwykle napoje na pokładzie są droższe niż na lądzie.

Czy trzeba dawać napiwki?
Podczas podróżowania poznajemy codzienne życie oraz lokalne zwyczaje. Mogą zdarzać się sytuacje, które nie będą się nam podobać, lub do których nie jesteśmy przyzwyczajeni np. zwyczaj płacenia napiwków. W niektórych krajach płacenie napiwków jest bardziej usystematyzowane niż w naszym kraju. Oczekuje się, że miejscowi przewodnicy lub kierowcy podczas podróży dostaną jakiś napiwek. W naszych programach podajemy przykładowe kwoty napiwków, tak by od początku byli świadomi tych dodatkowych wydatków. Cena za wycieczkę nie zawiera napiwków, ponieważ nie ma tu jednej reguły, a sposób ich płacenia zależy od kultury kraju, do którego się jedzie. Należy więc ją uszanować. Firma Albatros płaci lokalnym przewodnikom i kierowcom, lecz w wielu miejscach wysokość pensji ustala się, zakładając, że pracownik ponadto dostanie napiwek. Dla porządku zaznaczamy jednak, że płacenie napiwków jest oczywiście dobrowolne.

Na pokładzie MS Cicero do końcowego rachunku dolicza się automatycznie dodatek w wysokości 10-13 euro za osobę/nocleg. Taki zbiorczy rachunek opłacamy w przeddzień zakończenia rejsu. Jeśli nie chcemy zostawić napiwku dla załogi statku, trzeba poinformować o tym przy opłacaniu rachunku w przeddzień zakończenia rejsu.

Czy wszyscy niezależnie od wieku mogą wziąć udział w rejsie?
Osoby niepełnoletnie muszą być pod opieką osób pełnoletnich.  Nie polecamy rejsu rodzinom z dziećmi w wózkach, gdyż na pokładzie jest dużo stromych schodów. Większe dzieci mogą bez problemu wziąć udział w rejsie.

Szczególne zasady dotyczące nieletnich, którzy mają inne nazwisko niż ich rodzice. Rodzice podróżujący z dziećmi poniżej 18 roku życia, które nie mają takiego samego nazwiska jak oni, muszą mieć ze sobą ich akty urodzenia przetłumaczone na angielski, jako dowód na to, że to są ich dzieci.

Dzieci w wieku poniżej 18 lat, które podróżują bez rodziców (np. z dziadkami lub przyjaciółmi rodziny) muszą mieć ze sobą podpisane przez rodziców pozwolenie/upoważnienie oraz kopię aktu urodzenia przetłumaczoną na angielski. Rodziny z dziećmi pozostającymi pod opieką rodziców zastępczych muszą mieć ze sobą aktualne zaświadczenie o sprawowanej opiece przetłumaczone na angielski.

Czy wolno palić na pokładzie?
Ze względu na bezpieczeństwo nie wolno palić ani w kabinach, ani w restauracji. Palenie na pokładzie dozwolone jest w wyznaczonych do tego miejscach. Prosimy naszych gości o uszanowanie tych zasad.

Wskazówki dot. pakowania się
Lepiej wziąć małe walizki/torby, bo w kabinie nie ma zbyt wiele miejsca. Należy pamiętać, by zabrać ręczniki na plażę.

Pilot
Podczas tej podróży, podobnie jak przy innych wycieczkach objazdowych, towarzyszyć Państwu będzie jeden z naszych doświadczonych pilotów. Pilot ma inne obowiązki podczas rejsu, a inne w trakcie zwykłej wycieczki, kiedy grupa większość czasu spędza razem. Formuła rejsu otwiera możliwość spędzania czasu wspólnie z grupą na statku, na lądzie lub na własną rękę, zależnie od tego na co mamy ochotę. Zadaniem pilota jest pomagać gościom przy praktycznych sprawach np. przy przyjeździe, transporcie z lotniska/na lotnisko, wsiadaniu na statek, tłumaczeniu. Ma również służyć informacją o tym, jak można spędzić czas na statku i na lądzie.

Pilot odpowiada również za te wycieczki i spacery po mieście, które ujęte zostały w programie i w cenie rejsu. Ponadto pilot również służy pomocą i wskazówkami, jeśli chcecie Państwo spędzić czas na lądzie na własną rękę.