Informacje Grecja
Poniżej znajdziesz wiele praktycznych informacji, przydatnych przed podróżą do Grecji-
Język Grecki
-
Stolica Ateny
-
Ludność 10, 7 mln
-
Religia Prawosławie
-
Waluta Euro
-
Powierzchnia 131.957 km²
Dowiedz się więcej
Różnica czasu
Transport w Grecji
Ceny w Grecji
Ceny w Grecji są niewiele wyższe od cen w Polsce. W wielu miejscach można zjeść 3-daniowy posiłek za mniej niż 50 euro. Do wyboru są restauracje w różnych przedziałach cenowych. Filiżanka kawy w kawiarni kosztuje ok. 2 euro.
Napoje nie są uwzględnione w cenie wycieczki z pakietem częściowego wyżywienia lub do innych posiłków.
Napiwki
Wiele restauracji dolicza do rachunku obowiązkową kwotę napiwku. Przyjęte jest zaokrąglanie kwoty rachunku w górę. Jeśli napiwek nie jest wymieniony w rachunku, a obsługa była zadowalająca, zazwyczaj zostawia się napiwek wysokości 10-20% rachunku.
Kilka euro należy wręczyć kierowcy taksówki i boyowi hotelowemu. Na wycieczkach objazdowych zwykle zbiera się napiwki dla lokalnych przewodników czy kierowcy autokaru. Zalecenia wysokości kwoty znajdują się w ustępie „Informacja o cenie” w opisie wybranej przez Ciebie wycieczki.
Inne zasady przyjęte są podczas rejsów wycieczkowych. Sprawdź program swojej wycieczki.
Waluta i karty kredytowe
W Grecji obowiązuje euro (EUR) - 1 EUR = ok. 4,3 PLN (informacje z maja 2015 roku). Gotówkę można wymienić w kraju wylotu lub na miejscu w Grecji.
W Grecji można korzystać z typowych kart płatniczych, jednak nie są honorowane American Express ani DinersClub. Bankomat znajdziesz na każdym rogu.
Elekrtryczność
Prąd w Grecji ma napięcie 220 V. Gniazdka są tego samego typu co w Polsce, więc przejściówka nie jest potrzebna.
Telefon i Internet
Międzynarodowy numer kierunkowy dla Grecji to +30. W krajach UE oraz Norwegii, Islandii i Lichtensteinu obowiązuje zasada Roam Like At Home, co oznacza, że ceny za połączenia wykonywane w roamingu są takie jak ceny, które operatorzy zapewniają na terenie kraju. Prosimy o zwrócenie uwagi, iż w ramach zasady RLAH operator ma możliwość wprowadzenia limitów w przypadku usługi dostępu do Internetu. Dlatego przed wyjazdem zalecamy sprawdzenie co zawiera Państwa umowa kontaktując się z operatorem sieci komórkowej. Dodatkowe informacje znajdziecie Państwo na: https://cik.uke.gov.pl/uslugi-teleko/pytania-i-odpowiedzi/roaming-i-sieci-satelitarne-faq/
Kultura i obyczaje
Jeśli planujesz zwiedzanie kościołów, zadbaj o odpowiedni strój zakrywający nagie ramiona i nogi. W kościołach nie jest mile wiedziane fotografowanie z fleszem.
Grecy zamiast prostych słów „tak” czy „nie” wolą komunikować się językiem ciała. Pytaj śmiało, jeśli czegoś nie rozumiesz.
Palenie
Warunki higieniczne
Większość hoteli i większych restauracji dysponuje takim samym zapleczem sanitarnym, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni. W mniejszych kawiarniach i toaletach publicznych można trafić na tzw. toalety kucane. W niektórych miejscach obok toalety możesz zastać kosz na papier toaletowy.
W toaletach zawsze jest możliwość umycia rąk. Mimo to dobrym pomysłem jest zabranie buteleczki żelu do dezynfekcji.