Informacje o Indiach
Poniżej znajdziesz wiele praktycznych informacji, przydatnych przed podróżą do Indii.-
Język hindi, angielski
-
Stolica New Delhi
-
Ludność 1, 26 mld
-
Religia hinduizm
-
Waluta rupia
-
Powierzchnia 3.287.263 km2
Warto wiedzieć
Czas
Różnica czasu w stosunku do strefy środkowoeuropejskiej zależy od tego, czy mamy w Europie czas letni, czy zimowy.
Czas letni: + 3½ godziny
Czas zimowy: + 4½ godziny
Transport
Autobus
Standard autobusów kursujących w Indiach jest inny niż w Europie. Nasze biuro wybrało autobusy o standardzie najwyższym z dostępnych i, w miarę możliwości, wyposażone w klimatyzację.
Pociąg
Przejazdy odbywają się pociągami o możliwie najwyższym standardzie. Mogą wystąpić znaczne różnice pomiędzy poszczególnymi trasami, lecz dokładamy wszelkich starań, aby wybrać najlepsze połączenia. Choć nie należy oczekiwać luksusów, przejazd pociągiem zawsze dostarcza niezapomnianych wrażeń!
Samolot
Przeloty organizowane w ramach naszych wycieczek objazdowych w Indiach odbywają się liniami krajowymi. Wszystkich informacji praktycznych związanych z podróżą, w tym o czasie przelotu, udziela pilot wycieczki przy odprawie lotniskowej.
Ceny
Ceny w Indiach są przystępne. Z naszego doświadczenia wynika, że na każdy dzień pobytu warto przeznaczyć ok. 30 PLN kieszonkowego Na dodatkowe wydatki zalecamy przeznaczyć ok. 70 PLN na dzień na osobę. Za tę kwotę kupimy napoje, pocztówki, znaczki i inne drobne artykuły codziennego użytku. Osobom planującym jadanie na mieście zalecamy przeznaczenie ok. 40 PLN na posiłek na osobę.
W niektórych miejscach obowiązują drobne opłaty (3-15 PLN) za korzystanie z aparatów fotograficznych i kamer wideo podczas zwiedzania. Pobierane opłaty są przeznaczane na konserwację danego obiektu. Mieszkańcy Indii za „pozowanie” do zdjęć będą oczekiwać symbolicznej opłaty równowartości ok. 1 PLN od każdego zdjęcia.
Należy także uwzględnić inne wydatki na własne doraźne potrzeby, pamiątki i napiwki.
Napiwki
W Indiach przyjęło się dawanie zwyczajowych napiwków w branży turystycznej. Zazwyczaj turyści dają napiwki kierowcom, lokalnym przewodnikom, obsłudze hotelowej itp. W praktyce wygląda to tak, że pilot wycieczki zbiera napiwki od wszystkich uczestników i przekazuje je odpowiednim osobom. W opisie wybranej wycieczki znajdziesz nasze sugestie dotyczące napiwków dla kierowców i lokalnych przewodników.
Pragniemy jednak podkreślić, że napiwki, choć zwyczajowo przyjęte, są kwestią indywidualną i dobrowolną!
W niektórych barach, kawiarniach i klubach nocnych oraz w restauracjach i hotelach do podanych cen doliczane jest 10-15 % za obsługę. Kwota ta jest doliczona do rachunku. Przyjęte jest jednak zostawianie kelnerowi dodatkowego napiwku w wysokości 5% łącznej kwoty rachunku.
Waluta i karty kredytowe
Walutą Indii jest rupia indyjska (INR).
Kwestie walutowe w Indiach regulowały dotychczas przepisy, które podajemy poniżej, lecz ze względu na aktualną sytuację gospodarczą Indii niestety nie możemy zagwarantować, że te przepisy będą nadal obowiązywać w chwili przyjazdu do Indii.
Zalecamy aby większość posiadanej waluty wymienić w Indiach (w hotelach), a dodatkowo warto mieć ze sobą kartę kredytową. Gotówka, którą chcemy wymienić w Indiach, powinna być w dolarach. Wypełniając formularz wjazdowy należy zadeklarować kwotę do 5000 USD.
Większość dużych hoteli i niektóre większe sklepy honorują płatności kartami kredytowymi, np. Visa, MasterCard, Diners i American Express. Należy jednak pamiętać, że sieć bankomatów w Indiach jest słabo rozwinięta i z tego powodu możliwości wypłacania pieniędzy z bankomatów są ograniczone.
Rupie indyjskie można wymienić na obcą walutę jedynie po okazaniu ważnego pokwitowania otrzymanego przy wymianie waluty na rupie. Z każdej wymiany należy więc zachować potwierdzenie na wypadek późniejszej ponownej wymiany. Rupie na walutę obcą można wymienić na lotnisku przed opuszczeniem Indii.
Elektryczność
Telefon i Internet
Międzynarodowy numer kierunkowy do Indii to +91. Ceny połączeń prosimy sprawdzić u swojego operatora przed wyjazdem.
W większości miejsc w Indiach znajdują się kawiarenki internetowe, przy czym prędkość połączenia nie zawsze jest tak wysoka jak w Polsce. Uczestnicy naszych wycieczek mają zazwyczaj dość mało czasu na pobyt w tego typu miejscach, z wyjątkiem dni wolnych od zwiedzania lub po skończonym programie.
Warunki higieniczne
Kultura i obyczaje
Hindusi są przemiłym, serdecznym i roześmianym narodem, który wita turystów z otwartymi ramionami i pełnym ciepła przyjaznym uśmiechem na twarzy. Chociaż Hindusi są na ogół przyzwyczajeni do licznie odwiedzających ich kraj turystów, oczekują, że przyjezdni będą traktować ich zwyczaje i miejsca kultu religijnego z należytym szacunkiem, między innymi poprzez noszenie odpowiedniego stroju.
W Indiach, podobnie jak w każdym wschodnim kraju, obowiązują pewne złote zasady dotyczące zwiedzania świątyń i meczetów. Przed wejściem do świątyni, meczetu lub domu prywatnego należy zdjąć buty. W pozycji siedzącej spody naszych stóp nie mogą być skierowane w stronę obiektów sakralnych ani innych osób. Wskazywanie statuetek bogów oraz innych osób jest uznawane za przejaw niegrzeczności. Niemile widziane jest noszenie szortów i koszulek bez rękawów, szczególnie w przypadku kobiet. Przy odwiedzaniu świątyń i innych obiektów sakralnych zalecane (a niekiedy wręcz wymagane) jest przykrycie ramion i kolan, co będzie mile widziane przez miejscową ludność.
Należy pamiętać, że wchodząc do meczetów, należy mieć odpowiedni strój. Panie spódnice zakrywające kolana i chusty na ramiona, a Panowie długie spodnie. W niektórych meczetach wymagane będzie zakrycie włosów. W tym celu przed wejściem będą rozdawane chusty.
Wchodząc do świątyń hinduskich, należy zawsze pamiętać o zdjęciu butów. Można się zaopatrzyć w parę skarpet, które skutecznie izolują stopy od bardzo zimnych lub bardzo gorących posadzek świątynnych. W niektórych miejscach wymagane może być chodzenie całkowicie boso.
Podczas wizyty w Tadż Mahal wolno mieć ze sobą tylko aparat fotograficzny i/lub kamerę wideo (za opłatą). Przed zwiedzaniem będą rozdawane małe butelki wody oraz plastikowe ochraniacze na obuwie do chodzenia po marmurowych fundamentach.
Nieuchronnym widokiem na ulicach Indii jest bieda. Żebracy i osoby kalekie, których spotkać można w wielu miejscach, mogą sprawiać przygnębiające wrażenie. Należy słuchać rad pilota wycieczki i nigdy nie dawać pieniędzy dzieciom i młodocianym.