Informacje Nepal

Przed podróżą do Napalu zapoznaj się z praktycznymi informacjami.
  • Język Język nepalski i lokalny
  • Stolica Katmandu
  • Liczba ludności 31,5 mln
  • Religia Hinduizm
  • Waluta Rupia nepalska
  • Powierzchnia 147.181 km2

Warto wiedzieć

Różnica czasu

Różnica czasu między Polską a Nepalem zmienia się w zależności, czy w Polsce obowiązuje czas letni czy zimowy:

Czas letni +3,45h

Czas zimowy +4,45h

Transport w Nepalu

Autobusy
Autobusy w Nepalu odbiegają standardem od europejskich .Tam, gdzie to było możliwe, wybraliśmy oczywiście te najlepsze z klimatyzacją.

Przelot

W trakcie naszych wycieczek w Nepalu i na terenie Himalajów przy większych odległościach często korzystamy z wewnątrzkrajowych połączeń lotniczych. Pilot wycieczki informuje wtedy podróżnych, na co należy zwrócić uwagę przy odprawie na lotnisku, a także o długości lotu.

Ekonomia

Ceny W Nepalu są niższe niż w Europie. Dobry posiłek kosztuje ok 30zł. Jeśli chodzi o codzienne wydatki, z naszego doświadczenia wynika, że na dzień wystarczy min. 30zł.  Przy zakupie np. dodatkowych napojów trzeba doliczyć jeszcze ok. 12zł na dzień.

Napiwki

Mimo że zwyczaj dawania napiwków rozpowszechnia się wraz z rozwijającą się turystyką, napiwków oczekuje się głównie w droższych restauracjach.

Waluta i karty kredytowe

W Nepalu płacimy nepalskimi rupiami (NPR) 1 USD = ok 112 NPR (styczeń 2019). Jeśli chcecie kupić lokalną walutę na miejscu, warto wziąć dolary. Walutę można wymienić w większych miastach i na lotnisku.

Tam też można płacić kartami Visa i Master Card, a także wypłacać gotówkę.

Elektryczność

W Nepalu napięcie prądu wynosi 220V. Gniazdka mogą różnić się od naszych, więc zalecamy wziąć zestaw adapterów.

Telefon i internet

Międzynarodowy numer kierunkowy do Nepalu to + 977. Dzwonienie z Nepalu i korzystanie z przesyłu danych może być kosztowne, warto zatem przed wyjazdem dowiedzieć się u swojego operatora sieci komórkowej, jakie są ceny za połączenia z Nepalu.

We wszystkich miastach znajdują się kawiarnie internetowe, a w dużych hotelach oferowany jest internet za dodatkową opłatą.

Higiena

W hotelach, restauracjach i kawiarniach toalety są nowoczesne, porównywalne do europejskich. Poza miastem można natknąć się na tzw. toalety na pedał oraz brak papieru toaletowego. Standard toalet publicznych oraz toalet na wsi może być dość ubogi. Dobrze jest wziąć ze sobą papier toaletowy lub paczkę mokrych chusteczek oraz żel do dezynfekcji rąk. Można go kupić m.in. w aptekach. Wtedy zmniejsza się potrzeba na wodę.

Savoir vivre

Nepalczycy są mili, gościnni i uśmiechnięci. Przyjmują turystów ciepło i z szerokim uśmiechem. Mimo że Nepalczycy przyzwyczaili się do turystów, oczekują od nich szacunku dla swoich miejsc świętych oraz tradycji w formie poprawnego ubierania i zachowania się.

Obowiązują złote zasady związane z odwiedzaniem świątyń. Przed wejściem do świątyni czy prywatnego domu należy zdjąć buty. Pamiętajcie, aby siedząc trzymać stopy z dala od świętych przedmiotów i innych osób. Nie jest mile widziane, gdy ktoś pokazuje palcem ludzi czy posągi bóstw. Krótkie spodenki i bluzki bez ramion nie są dopuszczalne – dotyczy to szczególnie kobiet. Gdy odwiedza się świątynie lub inne święta miejsca, radzi się (a czasem wymaga), żeby ramiona i kolana były zakryte, tak aby nie drażnić lokalnej ludności. 

Buty zdejmujemy zawsze przed wejściem do świątyni. Dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą pary skarpetek do noszenia na bardzo zimnych lub też czasem bardzo gorących świątynnych podłogach. Mogą się również pojawić takie miejsca, w których trzeba chodzić boso.

Podróżując po Nepalu nieuchronnie zetkniecie z ubóstwem. Żebracy i kaleki są wszędzie, i czasem trudno jest na nich patrzeć. Korzystajcie z porad przewodników i nie dawajcie pieniędzy dzieciom, aby nie przyczyniać się do rozwoju rynku przymuszania dzieci do żebrania.

Palenie

Podczas lotu samolotem oraz jazdy autobusem obowiązuje zakaz palenia. W środku w miejscach publicznych nie wolno palić.