Informacje Mongolia

Poniżej znajdziesz kilka najważniejszych informacji o Mongolii
  • Język Mongolski
  • Stolica Ułan Bator
  • Liczba mieszkańców 3 mln
  • Religia Buddyzm tybetański, taoizm i konfucjonizm
  • Waluta Tugrik mongolski
  • Powierzchnia 1.566.500 km2

Warto wiedzieć

Różnica czasu

Różnica czasu pomiędzy Polską a Mongolią zależy od tego, czy w Polsce mamy czas letni czy zimowy.

Zima: + 7 godzin
Lato: + 6 godzin

Transport w Mongolii

Jedynie ok. 6% mongolskich dróg pokrytych jest asfaltem, reszta to drogi szutrowe i miejsca, gdzie przejadą tylko jeepy. Na drogach poza Ułan Bator nie ma zbyt wielkiego ruchu i dlatego przejazdy nie są wyczerpujące. Korzysta się tutaj albo z jeepów z napędem na cztery koła, albo z minivanów.

Ceny

Ceny w Mongolii nie są wysokie. Posiłek w restauracji średniej klasy w Ułan Bator kosztuje około 20-50 zł. Kwota 50 zł dziennie powinna być dla każdego wystarczająca. Jeżeli chcesz kupić pamiątki, musisz mieć trochę więcej kieszonkowego.

Napiwki

Napiwki nie są w Mongolii powszechne, lecz pozostawienie w restauracji około 10 proc. wartości rachunku jest mile widziane. Możesz to zrobić jeśli spodoba Ci się obsługa. 

Natomiast personel pracujący w branży turystycznej oczekuje drobnych napiwków. Na wycieczkach przyjęło się, że goście dają napiwek kierowcy autobusu i lokalnym przewodnikom. W opisie każdej wycieczki podano, jaka kwota jest zalecana. 

Waluta i karta kredytowa

Waluta Mongolii nazywa się tugrik (MNT). Zalecamy, aby mieć ze sobą amerykańskie dolary, które można wymienić na mongolskie tugriki po przybyciu do Mongolii. W kraju nie można dokonać wymiany na tugriki, a tugrików nie można wymienić po powrocie do domu. Pamiętaj, aby przed powrotem do domu wymienić tugriki na euro lub dolary.

W Ułan Bator znajdują się bankomaty. Międzynarodowe karty kredytowe akceptowane są w hotelach i antykwariatach.

Elektryczność

W Mongolii używa się napięcia 230 V; 50 Hz. Wtyczki posiadają dwa bolce tak jak w Polsce, nie musisz więc mieć ze sobą adaptera.

Telefon i Internet

Numer kierunkowy do Mongolii to +976. W Ułan Bator znajduje się kilka kafejek internetowych, a niektóre hotele w Ułan Bator mają dostęp do Internetu. Jednak zasięg sieci komórkowej i internetowej nie jest zbyt dobry – szczególnie poza Ułan Bator. 

Higiena

W hotelach i większych restauracjach znajdują się standardowe toalety. Poza miastem można spotkać latryny. Toalety publiczne i te na obszarach wiejskich są raczej prymitywne. Trzeba mieć ze sobą papier toaletowy i nawilżane chusteczki oraz ewentualnie płyn przeciwbakteryjny do rąk (dostępny w polskich aptekach i drogeriach). Posiadanie własnej wody nie jest bardzo konieczne.

Zwyczaje

Mongołowie, wywodzący się z kultury nomadzkiej, są przyjaźni i uprzejmi względem obcych osób i turystów. Niestety prawie wcale nie mówią po angielsku.

Mongolia – Szlakiem Czyngis-chana

Odwiedź Mongolię - kraj położony pośród dzikich stepów i dziewiczej przyrody, zamieszkały przez nomadów, których styl życia nie zmienił się od setek lat

4,7
  • 2 terminy
  • 9 dni
  • Od 10 998,–
od Warszawa