Informacje Malezja
Poniżej zamieściliśmy praktyczne informacje.-
Język malajski
-
Stolica Kuala Lumpur
-
Ludność 30 mln
-
Religia islam
-
Waluta ringgit
-
Powierzchnia 329.847 km2
Warto wiedzieć
Różnica czasu
Różnica czasu w stosunku do strefy środkowoeuropejskiej zależy od tego, czy mamy w Europie czas letni, czy zimowy.
Czas letni + 6 godzin
Czas zimowy + 7 godzin
Transport w Malezji
Autobus
Standard autobusów kursujących w Malezji jest inny niż w Europie. Nasze biuro wybrało autobusy o standardzie najwyższym z dostępnych i, w miarę możliwości, wyposażone w klimatyzację.
Samolot
Przeloty organizowane w ramach naszych wycieczek objazdowych w Malezji i Azji Południowo-Wschodniej odbywają się liniami krajowymi. Wszystkich informacji praktycznych związanych z podróżą, w tym o czasie przelotu, udziela pilot wycieczki przy odprawie lotniskowej.
Ceny
Napiwki
Waluta i karty kredytowe
Obowiązującą walutą jest ringgit malezyjski (MYR), dostępny do kupienia w polskich kantorach. Posiadaną walutę można wymienić na lotniskach, w bankach, lokalnych kantorach i w większości hoteli.
Większość restauracji i hoteli honoruje płatności kartami Visa i MasterCard, natomiast gotówkę można bezpośrednio wypłacić w jednym z licznych bankomatów.
Elektryczność
Telefon i Internet
Międzynarodowy numer kierunkowy do Malezji to +60. Ceny połączeń telefonicznych z Malezji do Europy są wysokie, warto więc dopytać swojego operatora o inne możliwości.
W dużych miastach znajdują się kawiarenki internetowe, a większość dużych hoteli oferuje dostęp do Internetu za dodatkową opłatą.
Warunki higieniczne
Kultura i obyczaje
Malezyjczycy są niezwykle przyjaźni i uśmiechnięci. Nie leży w ich naturze zwracanie innym uwagi, gdyż wychodzą z założenia, że każdy gość we własnym zakresie zorientuje się w panującej etykiecie i obyczajach po przyjeździe do ich kraju.
Chociaż Malezyjczycy są na ogół przyzwyczajeni do licznie odwiedzających ich kraj turystów, oczekują, że przyjezdni będą traktować ich zwyczaje i miejsca kultu religijnego z należytym szacunkiem, między innymi poprzez noszenie odpowiedniego stroju. Wchodząc do domów prywatnych, należy mieć zakryte kolana i ramiona, a zwiedzając obiekty religijne należy zdjąć buty.
Tylko prawą ręką powinno się dawać lub brać coś – lewa ręka jest uznawana za nieczystą.
Aby okazać możliwie największy szacunek podczas np. przywoływania kelnera lub wskazywania drogi, należy używać całej dłoni, a nie jednego palca.