Informacje o Nowej Zelandii

Tutaj możesz przeczytać wiele praktycznych informacji przed podróżą do Nowej Zelandii.
  • Język Angielski
  • Ludność 4,4 mln
  • Stolica Wellington
  • Religia Chrześcijaństwo
  • Waluta Dolar nowozelandzki
  • Areal 270.534 km2

Warto wiedzieć

Przylot do Nowej Zelandii
Surowo zabronione jest przywożenie jakiejkolwiek żywności do Nowej Zelandii. Na rozdanych w samolocie  kartkach trzeba napisać, czy przywozi się żywność, a służby państwowe ocenią potem, czy można ją wwieźć do kraju. Na granicy wszystkie bagaże są skanowane, żeby potwierdzić, czy podane informacje zgadzają się z rzeczywistością. Dobrym pomysłem jest umycie przed wylotem  spodów butów, gdyż służby nowozelandzkie bardzo uważnie sprawdzają, czy nie kryją się tam bakterie ani wirusy.
Różnica czasu

Różnica czasu między Polską a Nową Zelandią zmienia się w zależności od tego, czy w krajach obowiązuje czas letni czy zimowy:

Nowozelandzki czas letni (październik - marzec) +12h

Polski czas letni (marzec - październik) +10h

Transport w Nowej Zelandii

Autokary
Autokary w Nowej Zelandii są nowoczesne i mają klimatyzację – warto wziąć ze sobą do autokaru coś cieplejszego właśnie z powodu działającej klimatyzacji.

Pociągi
W pociągach jest wysoki standard, a podróż pociągiem jest sama w sobie niezwykłą przygodą, gdyż w jej trakcie można oglądać zjawiskową przyrodę, której w Nowej Zelandii nie brakuje.

Samolot
Podczas zwiedzania Nowej Zelandii będziemy czasem pokonywać dłuższe odległości samolotem w ramach połączeń wewnątrzkrajowych. W takim wypadku pilot wycieczki informuje podróżnych na co zwrócić uwagę przy odprawie na lotnisku, a także o długości lotu.

Ekonomia

Ceny w Nowej Zelandii są wyższe od cen w Polsce. Jedzenie na mieście jest drozsze, ale podobnie jak w Polsce, można tu znaleźć restauracje w różnych przedziałach cenowych.
Przykładowe ceny:
wędlina w plasterkach 200 g – 4 NZD
serek camembert lokalny 110g – 4 NZD
sok świeży 750 ml – 3 NZD
paczka 6 małych owocowych jogurtów – 5 NZD
duży jogurt naturalny – 6 NZD
dżem – 5 NZD
8 bułek – 16 NZD
1l mleka – 2,5 NZD
wino – od 10 NZD wzwyż

Na pewno należy pamiętać o dodatkowych wydatkach na picie, biletach do muzeów, atrakcjach czy opłatach za transport w dni wolne od wspólnego programu. Pilot wycieczki będzie służył pomocą i informacjami.

Napiwki

W Nowej Zelandii daje się napiwki na tych samych zasadach co w Polsce. Obdarowany jest za nie wdzięczny, ale ich nie wymaga.

UWAGA: Na rejsach obowiązują inne zasady, sprawdź w programie danego rejsu.

Waluta i karty kredytowe
Lokalną walutą jest nowozelandzki dolar, który ma symbol A$ lub NZD. Pieniądze można wymienić przed wyjazdem lub wybrać z bankomatu w Nowej Zelandii (bankomat to ATM) – pod względem liczby są tak samo dostępne, jak w polskich miastach. Zawsze dobrze jest wziąć ze sobą jakąś mniejszą sumę w gotówce, żeby można było w razie potrzeby coś kupić. W Nowej Zelandii można w większych sklepach i restauracjach płacić kartami kredytowymi.
Elektryczność
W Nowej Zelandii obowiązuje 220/240 volt, używa się wtyczek z 3- lub 2 bolcami. Większość hoteli oferuje ograniczoną liczbę adapterów, które można wypożyczyć. Jeśli jednak korzysta się z ładowarki do kamery czy aparatu, suszarki lub golarki, dobrze jest mieć własny adapter do wtyczek.
Telefon i internet

Numer kierunkowy do Nowej Zelandii: +64

W razie wypadku po policję, karetkę czy straż pożarną należy dzwonić pod numer 111.

W miastach zasięg sieci komórkowych jest dobry, lecz w czasie podróży przejeżdżamy często przez takie obszary, w których zasięgu nie można być pewnym. W Nowej Zelandii obowiązuje dual-band, a to oznacza, że działają tu polskie telefony. Twój operator sieci komórkowej poinformuje o cenach za przychodzące i wychodzące połączenia oraz przesył danych.

W większości hoteli jest dostęp do internetu. Ponadto w miastach znajdziemy dużo kawiarni internetowych, które często są tańszą alternatywą.

Higiena
Higiena jest na takim samym poziomie co w Europie, nie ma więc potrzeby podejmować żadnych działań zapobiegawczych. Wszędzie w Nowej Zelandii, z drobnymi wyjątkami, można pić wodę z kranu.
Savoir vivre
Kiwusi mają zazwyczaj bardzo zrelaksowane podejście do życia i ludzi – dlatego nie ma co się dziwić na widok kogoś na bosaka, robiącego zakupy w supermarkecie. Poza tym obowiązują tu te same zasady dobrego zachowania co w Europie. Obcokrajowcy często dziwią się, że ludzie tu witają się ze sobą słowami „How are you? (Co słychać?) – w rzeczywistości znaczy to po prostu „cześć” i nikt nie oczekuje dłuższej wypowiedzi na temat samopoczucia.
Palenie

Podczas lotu samolotem oraz jazdy autobusem obowiązuje zakaz palenia. W Nowej Zelandii bardzo dbają o środowisko naturalne, także wyrzucanie niedopałków na ziemię nie jest dobrze widziane (ani śmieci w ogóle). Warto wziąć ze sobą mały pojemnik na niedopałki papierosów, aby potem móc wyrzucić je w odpowiednim miejscu.

Palenie w restauracjach czy innych miejscach publicznych jest zabronione.

Nowa Zelandia wycieczki

  • Nowa Zelandia – podróż na koniec świata

    Wspaniała natura, parki narodowe, lodowce i fascynująca kultura Maorysów, czyli podróż z północy na południe Nowej Zelandii oraz pobyt w Sydney w Australii

    4,5
    • 09-03-2026
    • 21 dni
    • 31 998,–
    od Warszawa
  • Australia i Nowa Zelandia

    Zachód słońca przy Uluru (Ayers Rock), kultowy budynek opery w Sydney, tańce Maorysów, koala, parki narodowe, fiordy, lodowce, gorące źródła i cudowna przyroda

    4,4
    • 3 terminy
    • 21 dni
    • Od 37 898,–
    od Warszawa
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń do nas
Tel. +48 (22) 128 48 81
i dowiedz się więcej