Informacje Peru

Poniżej znajdziesz wiele praktycznych informacji dotyczących podróży do Peru.
  • Język keczua, hiszpański
  • Stolica Lima
  • Ludność 30, 4 mln
  • Religia katolicyzm
  • Waluta Sol peruwiański
  • Powierzchnia 1.285.216 km2

Warto wiedzieć

Różnica czasu

Różnica czasu zależy od tego, czy u nas jest czas letni czy zimowy.

Latem - 7 godzin
Zimą - 6 godzin

Transport w Peru

Autokar
W Peru standard autokarów jakimi turyści podróżują jest niższy niż w Europie. 

Pociąg
Jeśli jakiś odcinek podróży będziemy odbywać koleją, w miarę możliwości pojedziemy najwyższą dostępną klasą. W Peru standard przewozów kolejowych znacznie odbiega od europejskiego. 

Przeloty
Na wycieczkach objazdowych dłuższe odcinki pokonujemy samolotami. Jeśli w programie Twojej wycieczki jest taki przelot, pilot udzieli informacji praktycznych dotyczących odprawy i godzin lotów na danym odcinku.

Poziom cen w Peru

Obiad można zjeść za równowartość ok. 30 złotych. Dodatkowo na napoje i inne drobne wydatki należy przygotować kwotę 40-80 zł/os./dzień. W kwocie tej powinny zmieścić się również pocztówki, znaczki, lody i napiwki.

Napiwki

W Peru powszechną praktyką jest wręczanie napiwków pracownikom branży turystycznej. Turysta zazwyczaj zostawia napiwki kierowcom autokaru, lokalnym przewodnikom, boyom hotelowym, obsłudze restauracji etc.

Turyści zwykle czują się zakłopotani i nie wiedzą, jaką kwotę powinni wręczyć. Kilka dolarów to zupełnie wystarczający napiwek! Od strony praktycznej rozwiązujemy to w ten sposób, że pilot zbiera od uczestników kwotę, którą w trakcie wycieczki dzieli i wręcza poszczególnym osobom według panującego zwyczaju. Podkreślamy, że wręczenie napiwku, pomimo że jest rzeczą zwyczajną, jest całkowicie dobrowolne. 

W barach, kawiarniach, klubach nocnych, restauracjach hotelowych dolicza się tzw. „service charge” 10-15% wartości rachunku. Pozycja ta jest wyszczególniona na rachunku, ale zwyczajowo pozostawia się jeszcze dodatkowo 5% dla kelnera.

Waluta i karty bankowe

Jednostką monetarną Peru jest nowy sol (PEN), występujący w monetach i banknotach. Trzeba im się dobrze przyjrzeć, bo pieniądze wyglądają bardzo podobnie. Najlepszym rozwiązaniem jest przygotowanie na podróż USD, które można w wymienić w dowolnym miejscu. Pilot pomoże w znalezieniu najkorzystniejszych punktów wymiany walut. Można płacić kartami MasterCard, Visa, Diners i American Express, które honorowane są w większości dużych hoteli i w niektórych sklepach. W większości miast (poza ośrodkami w Amazonii) gotówkę (wyłącznie sol) można wypłacać z bankomatów, które obsługują karty Visa i MasterCard.

Kurs sola jest w miarę stabilny. 50 PLN = 42 PEN (wrzesień 2019). Peruwiańskich soli nie można kupić w Polsce. W Peru walutę najszybciej można wymienić na lotnisku, w bankach, kantorach i hotelach. Pieniądze należy zawsze dokładnie przeliczyć. Zalecamy, by podczas wymiany prosić o niskie nominały, którymi można będzie płacić za taksówkę, posiłki i na straganach.

Energia elektryczna

Napięcie w sieci w Peru wynosi 220V. Gniazdka są na płaskie bolce, ale spotyka się również inne rodzaje. Zalecamy więc, aby zabrać ze sobą wielofunkcyjną przejściówkę.

Telefon i Internet

Międzynarodowy nr kierunkowy do Peru to +51. Połączenia wychodzące są dosyć wysokie, a koszt połączeń przychodzących najlepiej sprawdzić u swojego operatora.

W większości miast są kawiarenki internetowe. Większość hoteli w Peru oferuje usługi internetowe, ale połączenie może być znacznie wolniejsze niż w Polsce.

Woda pitna i warunki sanitarne

Warunki sanitarne w Peru odbiegają od zachodnioeuropejskich. Natomiast w hotelach i dużych restauracjach toalety są nowoczesne/w zachodnim standardzie. W toaletach publicznych, szczególnie na obszarach wiejskich, standard jest wręcz prymitywny, nie ma papieru etc. Zalecamy spakowanie rolki papieru lub mokrych chusteczek, ew. również płynu do dezynfekcji rąk (można kupić w każdej aptece). Tak zaopatrzony, nie odczujesz braku wody.
Woda z kranu raczej nie nadaje się do picia. Należy pić wodę butelkowaną.

Etykieta

Peruwiańczycy są w zasadzie bardzo otwarci, a turystów przyjmują z uśmiechem. Nie mają w naturze zwracania nikomu uwagi, bo wychodzą z założenia, że to goście powinni dostosować się do zwyczajów panujących w odwiedzanym przez nich kraju.

Pomimo, że rdzenni mieszkańcy przyzwyczajeni są do turystów, należy stosować się do lokalnych obyczajów. Najważniejsza jest ochrona przyrody. Obszary, które odwiedzamy, są zazwyczaj pod ochroną ścisłą i utrzymanie ich w stanie naturalnym jest dla instytucji i mieszkańców sprawą najwyższej wagi. Należy zawsze stosować się do wskazówek pilota i lokalnych przewodników.

Palenie

Zabronione jest palenie we wszystkich środkach transportu, autokarach i samolotach. Zakaz palenia obowiązuje również w większości restauracji i hoteli. Prosimy o sprawdzenie z pilotem aktualnych przepisów.

Maks. 24 uczestników

Peru – Imperium Inków

Wspaniała natura pośród której odkrywać będziemy fascynującą kulturę prekolumbijską w tym tajemnicze rysunki z Nazca czy zaginione miasto Inków – Machu Picchu

4,7
  • 2 terminy
  • 17 dni
  • Od 21 998,–
od Kraków