Wybierz się w podróż do Kolumbii

Kolumbia jest pełna atrakcji historycznych, kulturalnych i przyrodniczych. Cuda przyrody są tu na wyciągnięcie ręki: od pokrytych śniegiem Andów przez nizinne lasy tropikalne po słoneczne wybrzeże karaibskie. W miastach na turystów czeka interesująca architektura czasów kolonialnych, a w głębi kraju kuszą plantacje kawy, przyjazny klimat i uśmiechnięci ludzie. Mieszkańcy Kolumbii stanowią mieszankę etniczną europejskich imigrantów, Afrykanów i Indian Ameryki Południowej. Każda z tych grup ma swoją odrębną historię i kulturę, a razem czynią wielokolorową Kolumbię interesującym kierunkiem podróży.

Ludność 47,2 mln
Stolica Bogotá
Język hiszpański
Na fladze Kolumbii znajdują się trzy poziomo ułożone pasy: żółty, niebieski i czerwony. Ten ostatni oznacza krew przelaną w walkach o wyzwolenie spod panowania Hiszpanii.
Ciekawostki
Z Kolumbii pochodził słynny pisarz Gabriel Garcia Marquez. Jest on jednym z czterech pisarzy Ameryki Południowej, którzy otrzymali literacką Nagrodę Nobla. 
W sierpniu 2013 roku w Kolumbii odkryto nowy gatunek zwierzęcia. Olingo górski żyje na drzewach i bardzo rzadko schodzi na powierzchnię ziemi.

Przyroda Kolumbii

Kolumbia położona jest na północnym zachodzie Ameryki Południowej. Graniczy z Panamą, Wenezuelą, Brazylią, Peru i Ekwadorem. Północne wybrzeże wychodzi na Morze Karaibskie, a zachodnie na Ocean Spokojny. Pasmo Andów w zachodniej Kolumbii dzieli się na trzy mniejsze łańcuchy górskie, które ciągną się z północy na południe i dzielą kraj na trzy części: zachodnie zbocza, dolinę centralną i położoną na wschodzie nizinę z lasami Amazonii i llanos − trawiastą, sawannową formacją roślinną. W Kolumbii występuje wielka różnorodność środowisk: od tych charakterystycznych dla klimatu wysokogórskiego przez lasy wulkaniczne po lasy deszczowe i namorzynowe, pustynie i sawanny. Wybrzeże Morza Karaibskiego to piaszczyste plaże i rafa koralowa. Do terytorium Kolumbii należą idylliczne wyspy San Andrés i Providencia, położone na północ od wybrzeża Nikaragui.

Ludność Kolumbii

Większość z 47 mln mieszkańców kraju deklaruje wyznanie rzymskokatolickie. Ponad połowa ludności to Metysi (potomkowie Indian i białych), pozostała część to biali, czarni, Mulaci i osoby pochodzenia mieszanego, a tylko 1% ludności stanowią plemiona indiańskie. W latach 80. i 90. XX wieku nastąpił nagły napływ mieszkańców z głębi kraju do dużych miast, takich jak Bogota i Medellin, gdzie powstały wielkie dzielnice slumsów. Pokój, który zapanował w kraju, oznacza dla niektórych, że mogą wrócić na swoje ziemie, a stan gospodarki polepszył się na tyle, że poprawiły się warunki życia najuboższych Kolumbijczyków.
Fortyfikacje Cartagena de Indias, Kolumbia

Historia Kolumbii

Pierwsi Hiszpanie zeszli na ląd w północnej części dzisiejszej Kolumbii w roku 1499. Szybko zauważyli złotą biżuterię i inne wykonane ze złota przedmioty, których Indianie nie ukrywali. Tak powstał mit „złotego” imperium i rozpoczęły się poszukiwania El Dorado, czyli legendarnej krainy pełnej złota. Na kolumbijskie wybrzeże zaczęli licznie przybywać żądni bogactw odkrywcy. Niebawem Kolumbia stała się kolonią hiszpańską pod nazwą Nowa Grenada, której obszar rozciągał się na obecny Ekwador i Wenezuelę. Przez cały okres kolonializmu rdzenni mieszkańcy Kolumbii stawiali nieskuteczny, rozdrobniony opór Hiszpanom. Dopiero Simón Bolívar, który aktywnie włączył się w ruch wyzwoleńczy kolonii, doprowadził do wyzwolenia Kolumbii. Nowa republika, Wielka Kolumbia, została utworzona w 1819 roku, a w jej skład weszły wyzwolone spod hiszpańskiego panowania obszary Ekwadoru, Wenezueli, Peru i Panamy.

Państwo to funkcjonowało przez zaledwie 11 lat, a w roku 1886 Kolumbia zyskała taki kształt, w jakim znamy ją dzisiaj. W XX wieku kraj był wyniszczany trwającą przez kilkadziesiąt lat wojną domową i działalnością karteli narkotykowych. Niechlubnym symbolem Kolumbii stał się potężny baron narkotykowy Pablo Escobar, który aż do swojej śmierci w 1993 roku tworzył bardzo niekorzystny wizerunek tego kraju. Jednak nawet w tych najtrudniejszych czasach mieszkańcy Kolumbii nie stracili swej naturalnej życzliwości i starali się żyć zgodnie z zasadami religii chrześcijańskiej. Obecnie panuje tu pokój, w końcu nastały dobre lata, a szybko rozwijająca się gospodarka plasuje kraj na czele innych państw Ameryki Południowej.

Taganga, Kolumbia

Atrakcje Kolumbii

Stolica kraju, Bogota, jest miastem o pięknej architekturze. Zdobią ją katedry z czasów kolonializmu i ekstrawaganckie centra handlowe, a uroku dodają malutkie stragany na kółkach, widoczne na każdym rogu. Sercem Bogoty jest najstarsza część miasta, La Candelaria, w której łatwo zachwycić się architekturą kolonialną, niezliczonymi kościołami i muzeami.  Najpiękniejszy widok rozpościera się ze szczytu góry Cerro de Monserrate. Przejazd kolejką linową lub godzinny spacer po stromych zboczach zostanie wynagrodzony przepiękną scenerią miasta. Miasto portowe Cartagena de Indias, położone na północnym wybrzeżu Kolumbii, to perła Karaibów i miejsce ważnych wydarzeń historycznych.  Jest to miasto kościołów, wspaniałej architektury i brukowanych uliczek.

Drugie co do wielkości miasto Kolumbii, Medellin, zyskało miano najbardziej innowacyjnego miasta na świecie, a według badań jest najlepszym miejscem do życia na całym kontynencie. Ma nowoczesne metro, którego siecią połączono niektóre ubogie dzielnice na obrzeżach, dzięki czemu mieszkańcy mogą tanio i szybko dojeżdżać do pracy i szkoły.  W Medellin znajduje się również największa na świecie wystawa malarstwa i rzeźby znanego na świecie kolumbijskiego artysty Fernanda Botero.

Prawdziwym bogactwem Kolumbii są plantacje kawy, które bujnie porastają zielone zbocza gór. W tym kraju poczujesz radość jego mieszkańców, ich przyjazne nastawienie, piękno natury i ujmujący czar kolonialnej architektury.

Udostępnij