Wybierz się w podróż na Galapagos

Wyspy Galapagos znane są z niespotykanej fauny z wieloma gatunkami zwierząt, które występują tylko tutaj np. żółwie słoniowe, legwany morskie i lądowe czy zięby Darwina. Na wyspach rosną także bardzo szczególne rośliny a klimat jest przyjemny i suchy. Nie bez przyczyny Galapagos znalazły się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jest tam wiele miejsc idealnych do nurkowania z fajką, miejsc gdzie można zbliżyć się do uchatek nazywanych lwami morskimi, pingwinów, żółwi morskich czy kolorowych ryb. Pobyt na Galapagos jest wręcz obowiązkowy dla wszystkich entuzjastów przyrody.

ludność Ok. 30.000
Stolica Puerto Baquerizo Moreno
Język Hiszpański
Zieleń w fladze prowincji Galapagos symbolizuje żyzne wyżyny, biel oddaje kolor suchych nizin a błękit to kolor oceanu.
Ciekawostki

Zdziczałe zwierzęta domowe takie jak kozy, świnie, psy czy szczury doprowadziły do wyginięcia niektórych wyjątkowych gatunków zwierząt i roślin. Zainicjowano specjalną kampanię w celu wyeliminowania szkodników.

Legwany z Glapagos są jedynymi przedstawicielami tego gatunku na świecie, które opanowaly sztukę pływania. Stąd też wzieły swoją obecną nazwę - legwan morski.

Przyroda

Archipelag Galapagos składa się z 15 większych i sporej ilości małych wysp. Leży ok 1000km na zachód od Ekwadoru. Składa się głównie z wulkanów, które mają od 0,7 do 4,5 miliona lat. Leżą na jednym z najbardziej aktywnych wulkanicznie obszarów na ziemi, niedaleko styku trzech płyt tektonicznych w  tzw. „hot spot”, czyli miejscu z którego  magma wypływa z wnętrza ziemi.

Archipelag nigdy nie należał do kontynentu amerykańskiego. Jest to jedna z przyczyn występowania tutaj zupełnie wyjątkowych zwierząt. Z upływem czasu zaczęły przybywać na wyspy, niektóre z prądami morskimi, niektóre niesione na grzbietach ptaków. Następnie rozwijały się i przystosowały do lokalnych warunków. To samo dotyczy roślin. Wśród zwierząt dominują legwany i żółwie słoniowe. Istnieje 11 gatunków żółwi (3 gatunki już wyginęły).

Najsławniejszy jest żółw galapagoski, od którego pochodzi nazwa archipelagu. Ich skorupa przypomina siedzisko, po hiszpańsku „galapagos”.  Na wybrzeżu wegetacja składa się z krzewów i kaktusów, wyżej miejscami na zboczach wulkanów rośnie zielony las. Wprowadzone drzewa owocowe i trawa typu miskant są niebezpieczne dla endemicznej roślinności. Duński ekspert od Galapagos Ole Hamann nazwał archipelag „wystawą ewolucji”.

Stopy niebieskonogiego głuptaka

Historia

Archipelag Galapagos został odkryty przez Hiszpanów w 1535 roku. Nie zasiedlili jednak wysp. W XVII wieku były bazą piratów, później wielorybnicy wpadali tutaj po zapasy żywności. W 1832 roku wyspy zostały zajęte przez Ekwador, a trzy lata później na pokładzie statku HMS Beagle przybył angielski przyrodnik Charles Darwin. Jego badania zwierząt na wyspach okazały się przełomowe dla teorii ewolucji.W 1926 roku grupa Norwegów próbowała założyć przetwórnię ryb na wyspie Santa Cruz, ale bez powodzenia.

W czasie II wojny światowej Amerykanie mieli swoją bazę lotniczą na wyspie Baltra. Od 1959 roku cały archipelag objęto ochroną i ustanowiono na wyspach park narodowy, a 5 lat później na wyspie Santa Cruz powstała Stacja Badawcza im. Charlesa Darwina. Celem tego ośrodka jest badanie fauny i flory oraz ochrona środowiska naturalnego wysp.

 Wyspy Galapagos powstały z wulkanów
Maks. 15 uczestników

Ekwador – przygoda w Amazonii i rejs jachtem po Galapagos

Ekskluzywny rejs 16-osobowym jachtem po Galapagos, bujna przyroda Amazonii, wysokie Andy, Quito i rdzenne plemiona Indian

4,7
  • 4 terminy
  • 12 dni
  • Od 33 998,–
od Warszawa
Udostępnij