Podróż do Zimbabwe
Na bezdroża parku Mana Pools można się dostać tylko pieszo albo łodzią turystyczną. Tym sposobem zetkniesz się naprawdę oko w oko z naturą. Także nocą. Wyobraź sobie taką scenę:
Z gąszczu drzew wychodzi młody słoń, jest prawie na wyciągnięcie ręki, 20 m od Ciebie. Wachluje się uszami, przygląda się w naszym kierunku, stawia kilka kroków, jakby w naszą stronę, ale zaraz bez ostrzeżenia odwraca się i znika w tumanach kurzu. Są też poza Wodospadami Wiktorii, inne atrakcje, dla których warto spędzić wakacje w Zimbabwe. Niezaprzeczalnie wizyta nad wodospadem, którego wysokość przekracza 100 m, a szerokość jest bliska 2 km, jest doskonałym pretekstem do wybrania tego kierunku.
Większą część sawanny Zimbabwe porastają w jej wschodniej części mahoniowce, drzewa tekowe i baobaby.
Zimbabwe jest ojczyzną skautingu. Dwoje przyjaciół, R.S.S. Baden – Powell i F.R. Burnham, spotkali się podczas partyzanckiej wojny Chimurenga i wymyślili współcześnie nam znany ruch skautingu.
Historia Zimbabwe
Do czasu oderwania się od Wielkiej Brytanii, które nastąpiło w 1964 r., Zimbabwe nosiło nazwę Rodezja. Dzisiejsza nazwa pochodzi od ruin Wielkiego Zimbabwe, leżących w głębi kraju, a stanowiących pozostałości zabudowy miejskiej. Tu był główny ośrodek wielkiego królestwa - imperium Monomotapa. Państwo panowało nad wielkim obszarem, odpowiadającym dzisiejszym terytoriom Zimbabwe i Mozambiku. Jego potęgę zbudowano na kontaktach handlowych z sąsiadami dzięki przystaniom na południowym wybrzeżu w delcie rzeki Zambezi. Dzisiaj zdecydowana większość 12 mln mieszkańców Zimbabwe żyje w biedzie, z powodu upadku gospodarczego, do którego doprowadził dobrze wszystkim znany prezydent Mugabe.
Park Narodowy Mana Pools
Park Narodowy Mana Pools położony jest wzdłuż północnej granicy Zimbabwe. W okresie zimowym występuje tu największe zagęszczenie dzikiej zwierzyny na kontynencie afrykańskim. Nasz wybór jest wynikiem szczególnej staranności. Ten liczący 2 tys. km2 park został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO ze względu na niezwykłe bogactwo przyrodnicze, przede wszystkim zróżnicowaną roślinność. Występują tu mahoniowce i drzewa akacjowe nad rzeką Zambezi, gęsto zalesione urwiska, hebanowce i baobaby. Z wielu gatunków zwierząt można wyliczyć duże stada słoni i bawołów, które rzeka Zambezi przyciąga jak nektar. Za nimi podążają lwy i hieny. Są tu antylopy niala, impala, gepardy i inne typowe gatunki zwierząt Afryki. W Zimbabwe jest również największe zagęszczenie hipopotamów nilowych i krokodyli, które można zobaczyć, na przykład na inspirującej dla zmysłów wycieczce kanadyjką, którą spłyniemy nurtem rzeki Zambezi w kierunku Mozambiku.
Inne parki narodowe w Zimbabwe
Wycieczkę szlakiem wodnym można kontynuować, np. wybierając się na jezioro Kariba. Ten zbiornik pochodzenia antropogenicznego licznie odwiedzają bawoły, impale, zebry, słonie, które na pewno łatwo zobaczysz z łodzi. Obszar zamieszkuje również wiele gatunków ptaków. Podczas pobytu w Zimbabwe możliwe jest zorganizowanie wielu atrakcji, np. wyjazdu do Parku Narodowego Hwange, który pod względem powierzchni (14 tys. m2) jest największym w kraju. W parku występuje 100 gatunków ssaków i ponad 400 gatunków ptaków. Park położony jest w północno-zachodniej części kraju, blisko drogi z Bulawayo, przy której leży największa atrakcja Zimbabwe - Wodospady Wiktorii. Zapoznaj się z naszą ofertą wypraw na safari: Safari
Wodospady Wiktorii
Wodospady Wiktorii są również wpisane na listę dziedzictwa światowego UNESCO. Po stronie Zimbabwe, w Parku Narodowym Wodospadów Wiktorii kusi szansa spotkania pawianów. Na brzegu długiego na prawie 2 km wodospadu utworzyło się kilka małych wysp, które dzielą masę napływającej wody. Największa z nich nosi nazwę Wyspy Livingstone, a opływająca ją i inne wyspy rzeka dzieli się na cztery główne kaskady. Najbliżej Zimbabwe płynie Diabelska Katarakta. Stąd Livingstone wypatrywał przygód. To właśnie David Livingstone nadał wodospadowi nazwę na cześć swojej królowej, Wiktorii.