Wybierz się w podróż do Zambii

Oglądanie Wodospadów Wiktorii to niesamowite przeżycie. Tęcze pojawiają się raz po raz na tle kropelek wody i wiją się niczym jaskrawo kolorowe chodniki w kaskadach wody. Plemię Kololo, które mieszkało na tym terenie w XIX wieku, trafnie nazwało wodospad „dymem, który grzmi”. W ten sposób woda spływa po zboczu o szerokości 1,7 km i głębokości 110 metrów z ponad 500 milionami metrów sześciennych wody na minutę.

Ludność 15,5 mln
Stolica Lusaka
Język Angielski i języki bantu
Złoty orzeł symbolizuje wolność.
Ciekawostki

Najwyższy szczyt Zambii to Mafinga (2 329 m.n.p.m.)
 

Najdłuższą rzeką ktaju jest Zambezi (ok. 2 574 km)

 

Natura Zambii

Rzeka Zambezi przepływa przez zachodnią Zambię i stanowi część granicy z Zimbabwe. Po drodze przepływa przez parki narodowe z bogatą i różnorodną przyrodą. Turyści najczęściej wybierają spływ kajakowy wzdłuż rzeki na odcinku od tamy aż do Mozambiku. To okazja, aby zbliżyć się do wielu zwierząt zamieszkujących nabrzeża rzeki. Można tu spotkać słonie, hipopotamy, krokodyle czy stada bawołów. Na części rzeki, która stanowi granicę między Zimbabwe a Zambią, znajduje się Wodospad Wiktorii. Tutaj rzeka rozbija się na ponad 100 metrach i tworzy chmurę mgły, którą można zobaczyć całe 20 km od hotelu. Wyjątkowa lokalizacja wodospadu pośród gęstego lasu deszczowego nie ogranicza wrażeń

Parki Narodowe Zambii

Park Narodowy Dolnego Zambezi i Park Narodowy Kafue są warte zobaczenia z uwagi na bogatą przyrodę. Bardziej doświadczeni miłośnicy safari powinni również poświęcić część podróży by udać się do parku narodowego South Luangwa o powierzchni 9 000 km2, jednego z niewielu parków narodowych na świecie, gdzie większość safari odbywa się pieszo. 

Zabytki Zambii

Nikt w naszej części świata nie wiedział o Wodospadach Wiktorii przed rokiem 1855, kiedy dr. David Livingstone wpadł, próbując znaleźć drogę do wschodniego wybrzeża Afryki. Kiedy będziemy w Wiktoria Falls, można odwiedzić Muzeum Livingstone, znajdujące się w mieście, od którego pochodzi jego nazwa. Livingstone miał umrzeć 18 lat później w Zambii, cierpiąc na malarię i czerwonkę. A w wiosce Ilala, w pobliżu fascynujących mokradeł Bangweulu, gdzie zmarł i gdzie jego pomocnicy pochowali jego serce pod drzewem mpundu, później wzniesiono kamień pamiątkowy. Miasto Livingstone było kiedyś stolicą kraju, ale dziś stolicą jest Lusaca, nowoczesne miasto, w którym mieszka nieco ponad milion z 10 milionów mieszkańców Zambii. Z powierzchnią 753 000 km 2.

Udostępnij