Śladami Aleksandra Wielkiego z Macedonii do Istambułu

group-tour
Wycieczki objazdowe z polskim pilotem

Niezwykle ciekawa podróż do miejsc związanych z Aleksandrem Wielkim od Macedonii Północnej poprzez Grecję aż do Turcji

Wybierz się w podróż śladami jednego z najpotężniejszych przywódców w historii świata i odkryj najpiękniejsze zakątki Morza Śródziemnego. Aleksander Wielki podbił większość obszarów Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej. Ta wyprawa do podróż w czasie do miejsc, w których żył i którymi rządził - Macedonii Północnej, Grecji i Turcji. 

W ramach wycieczki odwiedzimy pozostałości miast starożytnej Grecji, Cesarstwa Rzymskiego i Bizantyńskiego oraz Imperium Osmańskiego, obecnie wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Tam przewidzieliśmy zwiedzanie zabytków klasy zero, m.in. Grobowiec Macedoński w Werginie czy klasyczne obiekty w Salonikach i Stambule.  Zaplanowaliśmy lokalne atrakcje regionu: będziemy degustować wino, robić zakupy na miejscowych bazarach i przeglądać się w krystalicznie czystej tafli Jeziora Ochrydzkiego. 

Będziemy nocować wyłącznie w hotelach 3 - 4-gwiazdkowych, w cenę wycieczki wliczone jest wyżywienie a na trasie przemieszczać będziemy się komfortowymi autokarami.

Kliknij i powiększ mapę
  • Typ Wycieczki objazdowe

  • Pilot Polski

  • Wiza Nie

  • Szczepienia Nie

  • Waluta Euro, denar i lira

Program wycieczki 10 dni
Dzień 1
Wylot z Warszawy do Skopje, Macedonia Północna. Przylot i zakwaterowanie
Dzień 2
Skopje. Wycieczka po stolicy Macedonii Północnej, w tym Krzyż Milenijny.
Dzień 3
Skopje – Bitola - Ochryda. Zwiedzanie starożytnych miast Stobi i Heraklei, włącznie z degustacją wina
Dzień 4
Ochryda – zwiedzanie miasta i rejs po Jeziorze Ochrydzkim
Dzień 5
Ochryda – Pella - Saloniki, Grecja. Przyjazd do Grecji i wizyta w rodzinnej miejscowości Aleksandra Wielkiego
Dzień 6
Saloniki - Wergina - Saloniki. Grobowce w Werginie, zwiedzanie miasta i czas wolny
Dzień 7
Saloniki – Edirne, Turcja. Spacer wybrzeżem Morza Egejskiego i zwiedzanie Edirne
Dzień 8
Edirne – Stambuł. Przyjazd do Stambułu i rejs po Bosforze
Dzień 9
Stambuł. Zwiedzanie miasta, w tym Błękitny Meczet, Sultanahmet i lokalny bazar
Dzień 10
Stambuł – Warszawa. Czas do własnej dyspozycji i powrót do Polski.

Zdjęcia

Daty wyjazdu

Terminy Długość pobytu Cena Lotnisko wylotu Uwaga
8 998,–
Warszawa
8 498,–
Warszawa
Kliknij datę, aby zobaczyć program tej wycieczki

Program wycieczki

Pobierz pełen program Uwaga! Niektóre wycieczki różnią się programem. Zanim wydrukujesz, sprawdź, czy dokonałeś poprawnego wyboru daty wyjazdu.

Dzień 1
Wylot z Warszawy do Skopje, Macedonia Północna. Przylot i zakwaterowanie Ok. 50km

Po przylocie z Warszawy do stolicy Macedonii Północnej, Skopje udamy się bezpośrednio do naszego hotelu, gdzie będziemy mogli odpocząć przed kolejnym dniem pełnym atrakcji w Skopje i okolicach.

Dzień 2
Skopje. Wycieczka po stolicy Macedonii Północnej, w tym Krzyż Milenijny. Ok. 40 km
Król Macedonii Północnej (356 – 323 pne), Aleksander Wielki

Stolica Macedonii Północnej to miejsce o zawiłej i burzliwej historii, którą odzwierciedla obecny wygląd miasta. Silne trzęsienie ziemi w 1963 r. zniszczyło prawie całe stare miasto, dlatego dzisiaj w tym miejscu widzimy nowe rozległe bulwary i wielkie place. W różnych częściach Skopje znajdziemy imponujące marmurowe pomniki, najczęściej przedstawiające Aleksandra Wielkiego – najważniejszą postać Macedonii. 

Aleksander Wielki  (356-323 r. p.n.e.) zmarł młodo, miał zaledwie 33 lata, ale pozostawił po sobie olbrzymie dziedzictwo kulturowe. Osoba Aleksandra Macedońskiego jest przedmiotem sporów nawet w czasach współczesnych, między innymi w dalszym ciągu toczy się spór o nazwę państwa Macedonia, co do której prawa rości sobie Grecja.

Dzień zaczynamy od spaceru po Placu Macedońskim, największym placu miasta, gdzie 15-metrowy posąg Aleksandra Wielkiego góruje nad miastem. Z placu udamy się na Kamienny Most, który łączy nową część Skopje ze starą częścią miasta. W wąskich, klimatycznych uliczkach można kupić wszystko, ale szczególnie warte uwagi jest lokalne rękodzieło. Przyjrzymy się również położonej w niedalekiej odległości od tego miejsca twierdzy Skopsko Kale.

Po obiedzie wyruszymy na punkt widokowy, pod Krzyż Milenijny, który znajduje się 15 km od centrum Skopje, a z którego roztacza się piękna panorama miasta. Krzyż Milenijny został wzniesiony w 2002 roku. Został zbudowany jako pomnik upamiętniający okres 2000 lat chrześcijaństwa w Macedonii Północnej. Rozpościera się z niego piękny widok na Skopje i otaczającą miasto dolinę, gdzie narodziło się imperium Aleksandra Wielkiego.

Dzień zakończymy kolacją w naszym hotelu.

Dzień 3
Skopje – Bitola - Ochryda. Zwiedzanie starożytnych miast Stobi i Heraklei, włącznie z degustacją wina Ok. 265km
Klasztor św. Nauma jest pięknie położony nad Jeziorem Ochrydzkim

Po śniadaniu wyruszymy nad Jezioro Ochrydzkie, największą atrakcję Macedonii. Po drodze odwiedzimy skarby archeologiczne w Stobi. Tu, w czasie badań archeologicznych prowadzonych wokół miasta, znaleziono ceramikę z młodszej epoki kamienia. Wzmianka o tym miejscu pojawia się po raz pierwszy w źródłach historycznych w 217 r. p.n.e. – wtedy król Macedonii Filip V miał zdobyć miasto, należące wcześniej do Panonii.

Później regionem rządzili Rzymianie, co widać w dobudowanych fragmentach ocalałych ruin. W Stobi znajdziemy pozostałości kościołów wczesnochrześcijańskich, w tym jednego wybudowanego na miejscu synagogi z ok. 200 r. Pozostałości budowli świadczą o zamieszkaniu tego regionu również przez żydów.

Jedne z najlepszych win w regionie produkowane są właśnie tutaj - na pograniczu Macedonii i Grecji. Zatrzymamy się w małej winiarni, gdzie będziemy degustować lokalne specjały. Tego dnia odwiedzimy również Bitolę - jedno z najstarszych miast Macedonii, założone w IV w. p.n.e. przez króla Filipa II – ojca Aleksandra Wielkiego. Miasto nosiło dawniej nazwę Heraklea. Przejdziemy do centrum miasta, zwiedzimy dzwonnicę, cmentarz żydowski oraz miejski bazar. Będziemy mieli sposobność, aby podziwiać ruiny rzymskich domów i amfiteatru w starej części Bitoli. W bazylikach zobaczymy również świetnie zachowane antyczne mozaiki.

Z Bitoli pojedziemy do Ochrydy, gdzie w hotelu będzie już przygotowana kolacja.

Dzień 4
Ochryda – zwiedzanie miasta i rejs po Jeziorze Ochrydzkim Ok. 15km
Największa atrakcja Macedonii Północnej, Jezioro Ochrydzkie

Ochryda położona jest nad malowniczym jeziorem o tej samej nazwie. Miejsce to przyciąga wielu turystów. Jezioro ma głębokość 288 m i jest najgłębszym jeziorem na całym Półwyspie Bałkańskim. Jego powierzchnia 358 km² dzieli Albanię i Macedonię. Jezioro wraz ze starą częścią Ochrydy położoną na stoku wzgórza, wpisane są jako zabytki przyrody i kultury na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Historia miasta sięga ponad 3000 lat, co czyni je jednym z najstarszych miast na Bałkanach. Legenda głosi, że niegdyś w Ochrydzie znajdowało się 365 kościołów odpowiadających liczbie dni w roku, dlatego nazywano ją Jerozolimą Bałkanów. Współcześnie świątyń jest mniej, lecz ich liczba nadal robi wrażenie!

Zobaczymy największe atrakcje turystyczne Ochrydy, m.in. Twierdzę Samuela, położoną na szczycie wzgórza, z którego rozpościera się wspaniały widok na miasto i jezioro. U stóp twierdzy znajdują się stanowiska archeologiczne z wczesnochrześcijańskim kompleksem zbudowanym wokół Cerkwi św. Klemensa. Dzisiaj jest to budowla wzniesiona od nowa. Tu kształcono nawet kilka tysięcy uczniów w odręcznym pisaniu manuskryptów Biblii głagolicą, czyli najstarszym słowiańskim alfabetem. Przyjrzymy się też Cerkwii św. Zofii, wzniesionej  w okresie pierwszego państwa bułgarskiego, czyli ok. 1000 r. - zaraz po oficjalnym przyjęciu chrztu przez Macedonię. Wnętrze Cerkwii jest ozdobione średniowiecznymi freskami, a jej znaczenie dla macedońskiej kultury jest tak duże, że budynek widnieje na macedońskim banknocie 1000-denarowym.

Następnie odbędziemy krótki rejs po Jeziorze Ochrydzkim, z którego najlepiej widać piękno tutejszej przyrody.

Dzień 5
Ochryda – Pella - Saloniki, Grecja. Przyjazd do Grecji i wizyta w rodzinnej miejscowości Aleksandra Wielkiego Ok. 280km
Biała Wieża przy promenadzie portowej w Salonikach

Żegnamy się z Macedonią Północną i ruszamy w stronę sąsiadującej Grecji.

Po przekroczeniu granicy pojedziemy dalej w kierunku miejsca narodzin Aleksandra Wielkiego – Pelli. W okresie dorastania spotykał się zarówno z uwielbieniem ze strony rodziców, jak również lokalnej społeczności, co znacząco odbiło się na samoocenie młodzieńca.
Zobaczymy imponujące wykopaliska i poznamy kulisy życia grecko-macedońskiej rodziny za czasów Aleksandra Wielkiego.

Późnym popołudniem wyjedziemy w podróż do Salonik. Miasto położone jest nad brzegiem Zatoki Termajskiej i jest nie tylko drugim co do wielkości miastem współczesnej Grecji, ale również w starożytności było drugim największym miastem Imperium Osmańskiego.

Saloniki dziś uważane są za kulturalną stolicę Grecji, z wieloma festiwalami i wydarzeniami kulturalnymi, a ich uniwersytet jest największy w kraju. Historia miasta sięga około 2300 lat wstecz, dzięki czemu Saloniki liczą przynajmniej 15 zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Szczególnie rozpoznawalne są liczne kościoły wczesnochrześcijańskie oraz budowle bizantyjskie.

Wieczorem zameldujemy się w naszym hotelu, gdzie zjemy zasłużoną kolację.

Dzień 6
Saloniki - Wergina - Saloniki. Grobowce w Werginie, zwiedzanie miasta i czas wolny Ok. 140km
Łuk triumfalny Galeriusza w Salonikach

Po śniadaniu wybierzemy się by odkryć kolejną atrakcję: królewskie grobowce w Werginie. To właśnie tam w 336 r. p.n.e. był koronowany Aleksander Wielki. Tutaj znajdują się grobowce wielu członków dynastii królewskiej. Jeśli czas pozwoli, zajrzymy także do muzeum z najważniejszymi eksponatami znalezionymi przy ekshumacji.

Po zwiedzeniu imponujących królewskich grobowców, wrócimy do Salonik, gdzie miniemy wybrane zabytki miasta, między innymi Łuk Triumfalny Galeriusza. Został on zbudowany przez rzymskiego cesarza dla uczczenia jego zwycięstwa nad Persami. Pierwotnie łuk był łącznikiem pomiędzy oddaloną o 125 metrów Rotundą a nieistniejącym już pałacem Galeriusza. Zobaczymy także Heptapyrgion, czyli zamek na wzgórzu z dziesięcioma wieżami. Następnie zatrzymamy się przy Białej Wieży na nadbrzeżu, która za czasów osmańskich pełniła funkcję więzienia a także części większej fortecy portowej.

Wieczór będziemy mogli wykorzystać na samodzielne zwiedzanie. Warto odwiedzić lokalną restaurację i skosztować greckich specjałów.

Dzień 7
Saloniki – Edirne, Turcja. Spacer wybrzeżem Morza Egejskiego i zwiedzanie Edirne Ok. 430km
Kamienny most łączący nowe Skopje ze starym miastem

Dziś udamy się w kierunku północno-wschodnim do tureckiego miasta Edirne. Przed nami długa, ale interesująca podróż autokarem, podczas której zobaczymy fantastyczne krajobrazy i miasteczka przygraniczne. Po południu na miejsce udamy się na spacer, aby obejrzeć najważniejsze atrakcje turystyczne Edirne. Miasto dawniej nazywało się Adrianopol, ku czci rzymskiego cesarza Hadriana, który założył to miasto. Zwiedzimy również Wieżę Macedońską – pozostałość rzymskich fortyfikacji otaczających miasto.

Edirne w latach 1365-1453 było stolicą Imperium Osmańskiego, a potem stolicę przeniesiono do Konstantynopola (dzisiejszy Stambuł). Z okresu osmańskiego pozostało wiele malowniczych mostów nad rzeką Tundża oraz meczet Semiliye, znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Budowę meczetu zakończono w 1575 r. Konstrukcję bazującą na 8 kolumnach i wyrazistą symetrię zaprojektował Sinan. Kopuła w centralnej części meczetu ma ponad 30 m średnicy, otoczona jest czteroma minaretami i czteroma mniejszymi kopułami. Dawniej wokół meczetu znajdowały się biblioteki, szkoły, łaźnie, szpital, cmentarz i jadłodajnia dla ubogich. Sinan był mistrzem architektury swoich czasów. To on jest autorem słynnej w Edirne tureckiej łaźni – Sokullu Hamami – z której można korzystać do dzisiaj.

Na trasie zobaczymy też ogromną synagogę, która jest symbolem żyjącej tu dawniej wspólnoty żydowskiej. Budowla została wzniesiona po pożarze w 1905 r., który strawił 13 istniejących wtedy bożnic. Budynek został wybudowany na wzór Synagogi Tempelgasse w Wiedniu. Przed I wojną światową w mieście zarejestrowanych było ok. 28 tysięcy Żydów, ale po wojnie większość przeniosła się do Stambułu lub Izraela. W rezultacie diaspora żydowska zanikała, synagoga stopniowo pustoszała i ostatecznie została zamknięta w 1983 r. Po przeprowadzonej renowacji synagoga została ponownie otwarta w roku 2015.

Dzień 8
Edirne – Stambuł. Przyjazd do Stambułu i rejs po Bosforze Ok. 240 km
Sprzedaż chleba w Stambule

Kolejnym etapem naszej podróży będzie Stambuł, największe tureckie miasto z prawie 14 mln mieszkańców. To centrum ekonomiczne, kulturalne i historyczne kraju, a ponadto miasto kosmopolityczne, łączące w sobie atmosferę współczesności i baśniowy klimat legend tysiąca i jednej nocy. Nadal odczuwalna jest potęga Stambułu z czasów Cesarstwa Bizantyńskiego, a później Imperium Osmańskiego. Kultura tych dwóch okresów silnie wpisała się w architekturę Stambułu.

Na początku pobytu w Stambule popłyniemy na wycieczkę statkiem po cieśnienie Bosfor. Miasto rozpościera na jej obu brzegach, a europejską część przecina wąska zatoka Złoty Róg. Morze wpisało się na stałe w charakter miasta, a w Stambule są nawet dwa: Morze Czarne i Morze Marmara, które łączą się w wodach Bosforu. Stambuł jest również jedynym na świecie miastem leżącym na 2 kontynentach (w Europie i Azji), a wodną granicą jest właśnie cieśnina Bosfor. Przyjrzymy się zapierającemu dech w piersiach widokowi miasta, którego panorama pełna jest strzelistych minaretów i gęstej zabudowy wysokich budynków, co jest dowodem rozwoju miasta i unaocznia historię sięgającą XVI w.

Zameldujemy się w naszym hotelu w Stambule, gdzie spędzimy kolejne dwie noce. Po zakwaterowaniu, będziemy mogli delektować się pyszną kolacją, którą zjemy w hotelu.

Dzień 9
Stambuł. Zwiedzanie miasta, w tym Błękitny Meczet, Sultanahmet i lokalny bazar
Błękitny Meczet jest głównym meczetem Stambułu

Dzień rozpoczniemy od zwiedzania Sultanahmet – starej klimatycznej dzielnicy Stambułu. To właśnie tutaj jest gąszcz egzotycznych bazarów i najznakomitszych zabytków.

Zaczniemy od placu Sultanahmet, który znajduje się w miejscu dawnego hipodromu w Konstantynopolu. W okresie rzymskim i bizantyńskim pełnił on rolę toru wyścigów konnych. Wyścigi nie były jedynie formą sportu, ale też okazją by zwykli mieszkańcy zobaczyli Cesarza. Rywalizujące drużyny były wspierane przez różne partie polityczne, tak więc były to również manifesty polityczne i religijne. Hipodrom miał ok. 450 m długości i 130 m szerokości i mógł pomieścić ok. 100 tysięcy widzów. Niestety, nie zachowały się jego zewnętrzne trybuny, ale nadal można podziwiać fragment ścian jego centralnej części. W tym miejscu stoi nadal kolumna przywieziona ze Świątyni Apollina w Delfach i egipski obelisk wzniesiony dla faraona Totmesa III, liczący ponad 3500 lat.

Ruszymy w stronę Błękitnego Meczetu, który jest głównym meczetem Stambułu i dzięki strzelistym minaretom i monumentalnym rozmiarom - najbardziej charakterystycznym symbolem miasta. Jego budowa trwała od 1609 do 1616 r. i zainicjowana była przez osmańskiego sułtana Ahmeda I. Oryginalna nazwa meczetu brzmi Sultanahmet Camii, lecz powszechnie przyjęto nazwę Błękitny Meczet od ponad 20 tys. niebieskich kafli zdobiących wnętrze budynku.

Po południu staniemy na dziedzińcu przepięknego Meczetu Sulejmana, wzniesionego przez Sinana, tego samego architekta, którego projekt meczetu oglądaliśmy 2 dni wcześniej w Edirne. Süleymaniye jest drugim co do wielkości meczetem w Stambule. Jest położony w klimatycznej zabytkowej części Stambułu, w której zwiedzimy m.in. rozległy Bazar Egipski, na którym mieszkańcy Stambułu robią zakupy i gdzie liczba turystów nie jest tak przytłaczająca, jak na sławnym Wielkim Bazarze zwanym też Krytym. Ostatnia część dnia to czas wolny na zwiedzanie lub zakupy.

Dzień 10
Stambuł – Warszawa. Czas do własnej dyspozycji i powrót do Polski.
Na Krytym Bazarze w Stambule

Ten dzień będzie przeznaczony na zwiedzanie Stambułu we własnym zakresie. Polecamy wizytę w pałacu Topkapi, znanego na całym świecie pałacu sułtana Imperium Osmańskiego. Obiekt był domem sułtana, jego haremu, służby i niezliczonej liczby osób zajmujących się w Imperium Osmańskim administracją i zarządzaniem. Na terenie pałacu mieszkało ok. 5 tysięcy osób, więc stanowił on praktycznie odrębne miasto. Budowa pałacu została zapoczątkowana się w 1465 r. przez sułtana Mehmeta II, zdobywcę Stambułu. Jego następcy przyłączali do budowli kolejne pawilony, dlatego współcześnie kompleks zajmuje aż 70 tysięcy metrów kwadratowych.

Zwiedzanie pałacu Topkapi jest jak wejście do baśniowego świata tysiąca i jednej nocy. Można nadal wczuć się w atmosferę wytwornego życia sułtanów. Dodatkową atrakcją pałacu jest jego położenie na siedmiu wzgórzach, z widokiem na Bosfor i Złoty Róg. Należy pamiętać o zabraniu wierzchniego okrycia ramion.

Jeśli znajdziecie Państwo w walizce jeszcze trochę miejsca, być może warto zawitać na Kryty Bazar. Bazar zajmuje 200 tys. m² i pochodzi z 1461 r. Kiedyś sprzedawano tu przede wszystkim świeżo wypiekany chleb oraz owoce i warzywa. Obecnie Wielki Bazar to labirynt z tysiącami sklepików. Są tu magazyny, warsztaty, kantory wymiany walut, poczta, a także herbaciarnie i restauracje. Sprzedaje się wszystko, od wyrobów ze srebra po wyroby ze skóry, dywany, fajki wodne i antyki. Należy pamiętać jednak, że nie wszystko jest po okazyjnych cenach. Dbając o zasady handlu w tureckim stylu, należy zaproponować około połowę żądanej kwoty, a następnie negocjować do kwoty zadowalającej obie strony transakcji. 

Po południu mamy lot powrotny do Polski.

Informacja o cenie

Cena wycieczki

Od 8 498,– PLN za osobę w pokoju dwuosobowym.
Zobacz ceny dla wszystkich terminów

Dopłata do pokoju 1-osobowego

1.498 PLN

Cena zawiera
  • opiekę polskiego przewodnika,
  • przelot rejsowy na trasie Warszawa-Skopje i Stambuł-Warszawa,
  • wycieczki i bilety wstępów wymienione w programie,
  • zakwaterowanie w pokoju dwuosobowym,
  • wyżywienie (codziennie śniadania, obiad w dniach 2-5 i kolacja w dniach 2-3,5,7-9)
  • lokalne podatki i opłaty
  • Podstawowe ubezpieczenie KL i NNW
Cena nie zawiera
  • dopłaty do pokoju jednoosobowego,
  • napojów,
  • wydatków indywidualnych,
  • napiwków dla lokalnych przewodników i kierowców (ok. 50 EUR na osobę),
  • wszystkiego, co nie zostało opisane w ”cena zawiera”

Informacje praktyczne

Warunkiem uczestnictwa jest zapoznanie się uczestników z Ogólne Warunki Imprez Turystycznych Albatros Travel A/S.

Informacje o podróży

Bagaż

Polecamy zabranie ze sobą małego plecaka lub torby, ponieważ najczęściej dopiero wieczorem będzie dostęp do bagażu głównego. Nie ma konieczności zabierania ze sobą ręczników.

Sprawność fizyczna

Ta podróż wymaga mobilności, samodzielności i zdolności do pokonywania pagórkowatego i nierównego terenu bez pomocy.

Liczba uczestników

Ta wycieczka wymaga minimum 15 uczestników. Jeśli ta liczba nie zostanie osiągnięta, zastrzegamy sobie prawo do odwołania wycieczki - zazwyczaj będzie to co najmniej 4-6 tygodni przed planowaną datą wyjazdu. Zgodnie z ustawą o podróżach zorganizowanych § 20 ust. 1 i ust. 3, jako organizator nie ponosimy odpowiedzialności za szkody poniesione przez klienta w wyniku odwołania imprezy. Jesteśmy zobowiązani jedynie do zwrotu ceny wycieczki.

1 maja i prawosławna Wielkanoc

Przy realizacji wyjazdów wiosennych zwracamy uwagę, że w związku z obchodami 1 maja i prawosławnej Wielkanocy niektóre atrakcje mogą być zamknięte.
Postaramy się oczywiście nasz program dostosować tak, aby został zrealizowany w całości, choć w innej kolejności niż zaplanowano, jednak nie zawsze będzie to możliwe.

Ogólne zasady podróży

Wymagania w zakresie sprawności fizycznej

Zgodnie z podstawową zasadą uczestnicy wycieczki muszą być samodzielni. Jednocześnie pragniemy zaznaczyć, że nasze wycieczki zasadniczo nie są przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Nawet w przypadku podróży, w których przejazd odbywa się autokarem, koleją i statkiem, często konieczne jest dojście pieszo do atrakcji turystycznych. Podczas wielu spośród naszych wycieczek krajoznawczo-kulturowych jeden dzień zwiedzania nierzadko wiąże się z koniecznością przejścia dystansu przekraczającego 5 km.

Ubezpieczenie podróżne

Każdy uczestnik wycieczki organizowanej przez Albatros Travel w pakiecie posiada podstawowe ubezpieczenie KL i NNW. Zachęcamy do wyboru dodatkowej opcji ubepieczenia od chorób przewlekłych bądź od rezygnacji z wycieczki. Wykupienie takiego ubezpieczenia zapewni Państwu pełne bezpieczeństwo podczas urlopu z naszym biurem.Zalecamy, aby ubezpieczenie obejmowało także zwrot kosztów w razie uszkodzenia lub utraty bagażu.

Ubezpieczenie podróżne Allianz

Biuro Podróży Albatros Travel ubezpiecza grupy turystyczne w Allianz. W Polsce Allianz Worldwide Partners działa nieprzerwanie od ponad 20 lat, gwarantuje profesjonalną obsługę, od lat pomaga Klientom na całym świecie, obsługując 18 milionów spraw rocznie i odbierając blisko 50 milionów telefonów. W pakiecie wycieczki Albatros Travel gwarantujemy podstawowe ubezpieczenie KL i NNW. Zachęcamy do wyboru dodatkowej opcji ubepieczenia od chorób przewlekłych bądź od rezygnacji z wycieczki. Wykupienie takiego ubezpieczenia zapewni Państwu pełne bezpieczeństwo podczas urlopu z naszym biurem.

Piloci Albatros Travel

Wycieczki organizowane przez biuro podrózy Albatros Travel prowadzone są przez polskich pilotów, którzy spotykają się z grupą na lotnisku przed wylotem lub po przylocie na miejsce docelowe. Miejsce spotkania z pilotem będzie określone w dokumentach podroży. Wszyscy piloci to osoby doświadczone, wykwalifikowane i starannie przez nas wybrane. 
Niektóre wycieczki odbywają się bez pilota podróży – w programie jest zawsze wyraźnie określone, czy wycieczka obejmuje pilota, czy nie.
Podczas wycieczek autokarowych, pilot dołączy do grupy najpóźniej w ostatnim miejscu zbiórki. Kierowca pomoże przy bagażach oraz wskaże miejsca w autokarze.

Dopłata za pokój i kajutę jednoosobową

Podane ceny wycieczek obowiązują w przypadku dwóch osób podróżujących wspólnie i mieszkających w dwuosobowych pokojach lub kajutach. W przypadku osób podróżujących w pojedynkę obowiązuje dopłata do pokoju i/lub kajuty jednoosobowej. Dopłata jest odzwierciedleniem cen, jakie otrzymujemy jako organizator podróży podczas zakupu pokojów i kajut u naszych partnerów. Pokój jednoosobowy jest zawsze proporcjonalnie droższy w przeliczeniu na osobę od pokoju dwuosobowego. Jest to zasada obowiązująca w branży turystycznej od wielu lat, dlatego należy ją traktować jako zwyczajową.
Dopłata określona jest zawsze w naszej ofercie.

Paszport

Pamiętaj, że termin ważności Twojego paszportu musi wynosić co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu z wycieczki. Wymóg ten dotyczy wszystkich naszych wycieczek, niezależnie od tego, czy w poszczególnych krajach wymagany jest krótszy okres. Jako organizator podróży stawiamy wymóg 6-miesięcznego okresu ważności, aby uniknąć sytuacji, gdy wymogi w danym kraju ulegną zmianie od czasu rezerwacji do chwili wylotu.

Podróż z małoletnimi

Jeśli zamierzasz jechać z dzieckiem, które nie jest Twoim dzieckiem (np. wnuk lub wnuczka), lub jeśli Twoje dziecko nosi inne nazwisko, niektóre kraje mogą odmówić wjazdu. W związku z tym może być konieczne zabranie ze sobą aktu urodzenia lub aktu urodzenia i zgody notarialnie poświadczonej i przetłumaczonej na język angielski zawierającej zezwolenie na podróż osoby małoletniej z daną osobą dorosłą, w języku angielskim oraz podpisanego oświadczenia zawierającego zezwolenie na podróż osoby małoletniej z daną osobą dorosłą. Należy również sprawdzić zasady dotyczące okresu ważności dokumentów – tzn. jaka ma być data ich wystawienia w stosunku do daty wyjazdu, jakich pieczątek wymagają itp.
Powyższe zasady obowiązują w Stanach Zjednoczonych, jednak nie ma ostatecznej listy krajów, w których są takie wymogi. W związku z tym zalecamy kontakt z najbliższą ambasadą lub konsulatem kraju, do którego się wybierasz, aby uzyskać stosowne informacje.

Miejsce w samolocie

Zwracamy uwagę, że linie lotnicze samodzielnie przydzielają miejsca w samolocie.

Posiłki specjalne

Posiłki specjalne podczas lotu, np. dla diabetyków lub wegetarian, należy zamawiać najpóźniej 45 dni przed wylotem. Należy zauważyć, że niektóre linie lotnicze naliczają opłaty za posiłki specjalne. Zawsze przekazujemy liniom lotniczym zamówienia na specjalne posiłki podczas lotu, lecz nie możemy ich zagwarantować.
Zasadniczo podczas naszych wycieczek nie ma możliwości zmówienia specjalnej diety, ponieważ zazwyczaj wycieczki obejmują wspólne posiłki, dla których menu jest ustalane i zamawiane wcześniej. W związku z tym należy się spodziewać takiego samego wyżywienia, jak pozostali uczestnicy. Chętnie zaznaczymy i przekażemy życzenia dotyczące specjalnej diety lub informacji o alergiach, jednak niestety nie możemy zagwarantować, że podawane posiłki będą uwzględniały specjalną dietę.

Miejsce w autokarze

Albatros Travel nie zapewnia możliwości wyboru konkretnego miejsca w autokarze.

Zastrzeżenia/zmiany

Zastrzegamy sobie prawo do zmian w programie. W Albatros Travel wraz z lokalnymi partnerami staramy się realizować wycieczkę dokładnie według programu. Jednak z uwagi na godziny otwarcia zabytków do zwiedzania lub okoliczności praktyczne może być konieczne zrealizowanie trasy wycieczki w innej kolejności niż podana w programie. Ponadto poszczególne punkty programu mogą zostać usunięte z powodu działania siły wyższej, takiej jak warunki atmosferyczne, warunki drogowe lub opóźnione loty. 
Wreszcie pragniemy zaznaczyć, że wszystkie wycieczki są na bieżąco kontrolowane i udoskonalane na podstawie opinii, które otrzymujemy po każdej wycieczce od przewodników i klientów. Kontrola wycieczki może zatem skutkować wprowadzeniem zmian w programie w okresie między datą jej wykupienia a datą wyjazdu. Przed wyjazdem każdy uczestnik otrzyma aktualny program, który ma jak najlepiej służyć klientom i zapewnić sprawny przebieg wycieczki.
Wycieczka sprzedawana jest jako całościowy „pakiet” i niemożliwe jest uzyskanie refundacji za ewentualnie niewykorzystaną część tego pakietu.

Prosimy o zwrócenie uwagi, że warunkiem realizacji wycieczki jest zgłoszenie się określonej minimalnej liczby uczestników. W przypadku braku wymaganego minimum wpłacona kwota za wycieczkę zostanie Państwu zwrócona przed wyjazdem lub po powrocie, w zależności od terminu jej odwołania. 

Rated 4 out of 5 by from Najlepszy punkt programu:Istambuł!! Najsłabszy punkt wycieczki to kolacja pierwszego dnia po przyjeżdzie do Istambułu, zapchany nieprzygotowany na przyjęcie uczestników wycieczki lokal. Brudny, brak podstawowej higieny, okropny! Byliśmy głodni po całym dniu wycieczki, a musieliśmy czekać ponad pól godziny stojąc przed lokalem bo nie było dla nas miejsc. Doceniam, że Albatros ostatniego dnia dodał nam bezpłatną kolację (czego nie było w planie wycieczki) ale nie zatarło to jednak wrażenia z tamtego lokalu.Pozostałe posiłki dobre lub bardzo dobre.
Date published: 2024-05-09
Rated 4 out of 5 by from Bałkany odkryte na nowo. Świetny program I jego realizacja. Znakomity pilot. Nieco niewygodny bus biorąc pod uwagę przejechane 1500 km i stan dróg , szczególnie w Turcji.
Date published: 2024-05-09
Rated 4 out of 5 by from Podróż w nieznane Jeżeli myślicie że znacie historię miejsc do których się wybieracie to na pewno będzie zaskoczeniem ilość wiedzy którą można dzięki tej wycieczce uzupełnić. Bardzo dobrze przygotowany pilot, Pani Agnieszka, wspaniale współpracująca z lokalnymi przewodnikami zapewni niezapomniane przeżycia w poznawaniu kultury, historii, zabytków nie zapominając o smakach orientalnej kuchni. Pozdrawiamy i polecamy.
Date published: 2023-10-04
Rated 5 out of 5 by from MŁODZI EMERYCI W PODRÓŻY - MACEDONIA -GRECJA-TURCJA BRAWO ALBATROS PROGRAM, OBSŁUGA, HOTELE, GASTRONOMIA NA 5+. PIOTR PRZEWODNIK PEŁNY PROFESJONALIZM I WYSOKA KULTURA OSOBISTA. PS. POZDROWIENIA DLA UCZESTNIKÓW WYCIECZKI. KRYSTYNA I GRZEGORZ
Date published: 2023-06-19
Rated 5 out of 5 by from Podróż przez wielką HISTORIĘ piękne krajobrazy, cudowne smaki z Największą zaletą tego wyjazdu była niewielka kameralne grupa ale przede wszystkim pilot p. Peter Zralek, bardzo kompetentny z ogromną wiedzą, wielkim taktem i kulturą
Date published: 2023-05-15
Rated 5 out of 5 by from Super przewodnik. Lekcja historii w pigułce z "ilustracjami". Trochę lokalnych smaków. Świetne wytwórnie win. Przewodnik bardzo kompetentny z rozległą wiedzą i wielką kulturą osobistą.
Date published: 2023-05-15
Rated 5 out of 5 by from Ciekawa i pouczająca Bardzo ciekawa i pouczająca wycieczka. Dużo udało się zobaczyć. Propnujemy aby w programie wycieczki znalazł się pałac sułtana Topkapi w Stambule (może być jako wycieczka fakultatywna)
Date published: 2023-05-12
Rated 5 out of 5 by from Ciekawa wyprawa Wycieczka została dobrze zaplanowana i przeprowadzona bez zarzutu. Ciekawe miejsca, obiekty historyczne, odpowiednia informacje organizacyjne i merytoryczne. Jest ona godna polecenia wszystkim zainteresowanym postacią Aleksandra Wielkiego ukazuje historyczną postać, jego skomplikowane losy oraz osiągnięcia. To był ciekawe spojrzenie w przeszłość.
Date published: 2023-05-10
  • y_2024, m_11, d_21, h_6
  • bvseo_bulk, prod_bvrr, vn_bulk_3.0.42
  • cp_1, bvpage1
  • co_hasreviews, tv_1, tr_13
  • loc_pl_PL, sid_MKRTR01, prod, sort_[SortEntry(order=FEATURED, direction=DESCENDING), SortEntry(order=SUBMISSION_TIME, direction=DESCENDING)]
  • clientName_albatros-travel

Albatros Oceny gości

Przy większości programów Albatros Travel podajemy średnią ocenę wycieczki uzyskaną od wszystkich jej uczestników. Ocena ta pochodzi od naszych klientów z wszystkich krajów skandynawskich. Poniżej zamieszczamy oceny i opinie polskich gości. Albatros przedstawia opinie o wycieczkach, aby pomóc klientom, dokonać świadomego wyboru kolejnej podróży. Przejrzystość i uczciwość jest dla nas bardzo ważna, aby zapewnić gościom najlepsze doświadczenia podróży. Wszystkie oceny są sprawdzane przez naszego zewnętrznego partnera Bazaarvoice, który gromadzi i nadzoruje ich poprawność. Albatros przestrzega surowych zasad Bazaarvoice odnośnie gromadzenia ocen oraz opinii i uzyskał Bazaarvoice Authentic Reviews Trustmark. Więcej informacji na stronie: www.bazaarvoice.com/trustmark

Podobne wycieczki