10 rad Albatrosa jak podróżować z sercem, głową i pozytywnym nastawieniem
Nie zapominaj, że jesteś gościem!
Turystyka staje się coraz bardziej popularna. Podróżujemy więcej i dalej. Dlatego kontakt miedzy turystami a tubylcami zdarza się coraz częściej. Konsekwencje dla miejscowej ludności są trudne do przewidzenia, ale możesz sam/sama sprawić, że takie spotkania będzie lepsze. Poniżej przedstawiamy propozycje do przemyślenia. Zacznij od przypomnienia sobie, że przecież mimo wszystko jesteś gościem.
1. Daj sobie trochę czasu
Nie zobaczysz zbyt wiele w kwadrans. Wielu odwiedzających wylewa się z autobusu, tylko po to by zrobić parę zdjęć, ponownie w nim zniknąć i pojechać dalej. Jakie wrażenie zostawiasz po sobie? Co zabierasz ze sobą do domu?
2. Prawdziwy kontakt jest dwustronny
Daj trochę od siebie. Opowiedz o sobie, o swojej rodzinie i kulturze, a tym bardziej o tym, dlaczego tu jesteś. Naucz się choć trochę języka np. podstawowych form grzecznościowych. Okazujesz w ten sposób szacunek.
3. Nie rób zdjęć bez pozwolenia
Nie jesteś w zoo. Wyobraź sobie, że jakiś Chińczyk wchodzi do Twojego domu, żeby zrobić fajne zdjęcie autentycznej polskiej rodzinie, która je posiłek nożami i widelcami. Jeśli możesz, weź ze sobą aparat z natychmiastowym wydrukiem typu polaroid, żeby móc od razu podarować zdjęcia.
4. Szanuj lokalne zwyczaje
Weź pod uwagę, że lokalne zwyczaje mogą całkowicie różnić się od tych, które znasz z domu. Dotyczy to np. ubrań, okazywania grzeczności czy w ogóle zachowania. Nie wymuszaj dla siebie wejścia na prywatne uroczystości takie jak np. pogrzeb. Poczekaj na zaproszenie.
5. Nie przywoź choroby do odległych miejsc
Zdrowi podróżujący, świadomi skutecznej profilaktyki mogą również stać się nosicielami chorób zakaźnych. W drodze do obcych kultur, unikaj obszarów objętych epidemią. Trzymaj się z daleka, jeśli masz gorączkę lub chorujesz. Niegroźne zdawałoby się nam choroby, mogą okazać się zagrażające życiu nieodpornych na nie ludzi.
6. Kupuj rzemiosło nie kulturę
Wartościowe pod względem etnograficznym dzieła oraz eksponaty muzealne w szybkim tempie znikają z trzeciego świata. Jeśli zadowolisz się kupnem pięknego i dobrze wykonanego rzemiosła, nie weźmiesz udziału w tym szkodliwym rabunku.
7. Nie wykorzystuj ubóstwa do obniżania cen
Nie ma nic złego w płaceniu wyższych cen dla turystów. To pomaga miejscowej ekonomii. Pomyśl, ile kosztował Twój aparat fotograficzny.
8. Zostawiaj pieniądze we właściwym miejscu
Płać u źródła, lub tak blisko źródła, jak tylko możliwe. Kupuj jedzenie, nocleg, transport i pamiątki na miejscu, lokalnie i pomóż w ten sposób rozwinąć ekonomię miejscowej ludności.
9. Podróżuj rozważnie i myśl o środowisku naturalnym
Nie zostawiaj nic po sobie. Sprzątaj po sobie. Pamiętaj, że woda w wielu miejscach jest dobrem luksusowym. Nie zabieraj rzadkich roślin ani zwierząt. Nie kupuj pamiątek, zrobionych z zagrożonych gatunków.
10. Podróżuj rozumnie
Poszerzaj wiedzę i przygotuj się przed wyruszeniem w drogę. Podróżuj ze specjalistami, którzy znają swój fach, a trzymaj się z dala od lokalnych naciągaczy, którym obce jest poczucie odpowiedzialności i moralności.